Na Vysočině je mnoho cyklostezek se zpevněným povrchem, trasy tak zvládnou i děti. Jen je třeba občas počítat s tím, že pojedou i do kopce. (Ilustrační snímek)

Na Vysočině je mnoho cyklostezek se zpevněným povrchem, trasy tak zvládnou i děti. Jen je třeba občas počítat s tím, že pojedou i do kopce. (Ilustrační snímek) | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Kudy se vydat na kole s dětmi? Po bývalé železnici i k vinicím

  • 0
Přemýšlíte, kam vytáhnout v kraji děti na kolo? MF DNES pro vás připravila několik tipů. Na výlet se můžete vypravit třeba na Vysočinu do Přibyslavi, Polničky nebo Alejí.

"Osobně mě zaujaly také stezky v okolí Třeště kolem Špičáků a líbilo se mi hodně i ve Žďárských vrších," doplnil jednatel firmy T.I.S. - Turistické informační systémy Daniel Balogh, který má se svými dětmi Vysočinu dobře projetou. Spolupracoval na vydání brožur s tipy na výlety pro cyklisty a rodiny s organizací Vysočina Tourism.

"Děti jsou různé. Pokud desetiletý hoch nebo děvče jezdí jen na dvorku, tak lze pak u dvacetikilometrového výletu očekávat, že bude mít problémy. Pokud ale už děti mají s cyklovýlety zkušenosti, tak se i kopce a trasy s částečně nezpevněným povrchem s nimi dají zvládnout," řekl muž, který má jedenáctiletého syna a osmiletou dceru.

Děti na Vysočině musí počítat s tím, že pojedou i do kopce. Méně náročné tratě jsou v Jihlavě a u Luk nad Jihlavou. Pěkně se dá jet také k zámečku Aleje.

1 Okolo Sázavy. Z Přibyslavi po staré železniční trati

Na této cyklostezce vedoucí podél řeky Sázavy si můžete představovat, jaké to tam bylo, když tudy jezdívaly vlaky. Řeč je o trase s mírným převýšením mezi Přibyslaví na Havlíčkobrodsku a Sázavou na Žďársku.

Nevyužívané koleje zde ustoupily cyklistům. Výchozím bodem může být přibyslavské vlakové nádraží, kde stezka začíná. Pojedete devět kilometrů v přírodě, ale po asfaltu - lesem, loukami i okolo skalních stěn.

Přes řeku Sázavu vede celkem pět lávek. Na trase jsou dvě odpočívky s lavičkami a mapami. Doporučujeme jet z Přibyslavi do Sázavy a zpět.

V přibyslavském zámku funguje Hasičské muzeum, které je otevřené denně mimo pondělí. Prohlídky s průvodcem tam dělají každou celou hodinu od 8 do 15 hodin. A o posledním červnovém víkendu se v Přibyslavi bude konat pouť.

2 Od Sázavy se dá jet dál, do dětského zábavního parku

Chcete se vydat z Přibyslavi přes Sázavu ještě dál? Proč ne. Nabízí se trasa na Žďár nad Sázavou a do dětského zábavního parku v Polničce a zpět. Cesta to není náročná, zvládnou ji i děti. V nejkratší variantě měří třiatřicet kilometrů, je ale možné si jí libovolně prodloužit - třeba odbočkou na rozhlednu Rosička.

V Sázavě začíná jediný úsek cesty, při kterém se cyklisté trochu zapotí. A tam lze volit i víc možností. Je třeba se dostat do Hamrů nad Sázavou - například oklikou od sázavského koupaliště přes Českou Mez. Z Hamrů přes Žďár nad Sázavou až do Polničky vede asfaltová cyklostezka mimo silnice.

V Polničce funguje zábavní park Salon Expres Vagon s dětskou železnicí, lodičkami nebo čtyřkolkami a spoustou dalších atrakcí, nechybí tu velké občerstvení. Bez problémů se tu dají strávit s dětmi i tři hodiny. Cestu zpět do Přibyslavi doporučujeme po méně frekventované silnici přes Račín, Vepřovou a Malou Losenici. Nad Polničkou vyšlápnete menší kopeček a prakticky až k přibyslavskému nádraží se povezete z kopce.

3 Výlet k loveckému zámečku, který stojí uprostřed lesů

Netradiční cyklovýlet s dětmi se dá zažít uprostřed lesů nedaleko Stonařova, kde stojí zámeček Aleje. Vede k němu mezi stromy hvězdicovitě sedm rovných přístupových cest, což vypadá zajímavě z leteckého pohledu.

Pohodlná cesta po zpevněném povrchu směřuje třeba od Jestřebí a měří něco kolem čtyř kilometrů. Auta sem nesmí, s výjimkou obsluhy zámečku. Děti u lesního zámečku jistě potěší pohled na pasoucí se ovce.

Pokud si účastníci výletu vymyslí nějakou soutěž či závod, můžou zkusit všech sedm tras k zámečku, které měří s menšími odchylkami zhruba stejně. Jedná se o Stonařovskou, Brtnickou, Opatovskou, Kněžickou, Jestřebskou, Zelenou či Tabulní trasu.

Obzvlášť pěkná a nenáročná cesta nádhernou krajinou vede třeba od Opatova, kde je otevřena restaurace. Občerstvit se dá ve Stonařově, kde má i přes víkend otevřeno restaurace a menší obchod s potravinami.

Lovecký zámeček si mezi lety 1815 až 1817 zbudoval kníže Eduard Collalto. Do Alejí na lovy zajížděli Collaltové až do roku 1945.

4 Z Třebíče přes vinařský Sádek do Jaroměřic

Příjemným výletem na kolech s většími dětmi může být cesta z Třebíče do Jaroměřic nad Rokytnou přes Sádek. Třebíč nabízí prohlídku uliček unikátního starého židovského města. V létě se dá vykoupat na plovárně Polanka.

Z Třebíče vede cyklotrasa přes Slavice a odtud lesem do Mastníka hezkou krajinou. Dalším bodem na trase jsou Kojetice, v jejichž těsné blízkosti se nachází vinařské a kulturní centrum Sádek. Jedná se o jediné vinohrady v kraji, přičemž posezení na terase restaurace s výhledem má nádech pravé jižní Moravy. Kdo se rozhodne, že to tady otočí, bude mít zpět v Třebíči v pedálech 30 kilometrů.

Určitě ale stojí za to dojet až do Jaroměřic nad Rokytnou, a to přes Horní Újezd, Šebkovice a Lesůňky, což je tam dalších 14 kilometrů místy s mírným stoupáním. Jaroměřický zámek stojí za vidění. A v létě je ve městě otevřené koupaliště.

5 Okolo Jihlavy. Cestami Stříbrného pomezí

Milovníci cyklistiky v Jihlavě a okolí na cyklotrasách míjí bílé plastové patníky s očíslovanými šipkami. Ty vytváří síť 270 kilometrů značených tras pro cyklisty i pro pěší nazvanou Stříbrné pomezí.

Mezi hodně oblíbené trasy patří například trasa z Jihlavy do Luk nad Jihlavou a zpět. Ta svým nenáročným profilem umožňuje i výlety pro rodiny s dětmi. "Od kraje Jihlavy je trasa dlouhá zhruba deset kilometrů a vede po celou dobu podél řeky Jihlavy. Další velmi oblíbenou trasou přímo v Jihlavě je cyklostezka podél řeky v lokalitě Český mlýn," řekl cyklokoordinátor Pavel Šťastný z jihlavského magistrátu.

6 Na kole za rekordy. A taky na motorky a hrad Kámen

Cyklotrasa z Pacova do Pelhřimova je dlouhá 22 kilometrů. Hodí se i pro rodiny s dětmi. Vede malebnou krajinou převážně po silnicích třetích tříd z Pacova přes obce Pošná, Nesvačily, Leskovice, Moraveč, Nová Cerekev a Vlásenice do Pelhřimova.

Jaké zajímavosti jsou po cestě? V Pacově můžete třeba navštívit barokní kostel svatého Václava nebo muzejní expozici o Antonínu Sovovi. V Moravči se dá jít na místní koupaliště, v Nové Cerekvi zase kouknete na opravovanou židovskou synagogu.

V Pelhřimově je lákadlem Muzeum rekordů a kuriozit. Cyklovýlet se dá zpestřit odbočkou z trasy a návštěvou hradu Kámen s expozicí motorek.