Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stromy rozdělily Helenín na dva tábory. Jeden chce kácet, druhý ne

  17:10aktualizováno  17:10
Mezi obyvateli jihlavské okrajové části Helenín to vře. Důvodem sváru je zhruba sedm desítek stromů. Obyvatelé nové zástavby je považují za nemocné a nebezpečné a chtějí je nechat vykácet, starousedlíci se tomu brání. Odborný posudek však dává za pravdu spíše první skupině.

Obyvatele Helenína rozdělilo kácení stromů v jejich čtvrti na dva tábory. Jeden se chce nebezpečných stromů zbavit, druhý se jejich likvidaci brání. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vše odstartoval pád stromu při bouřce v nové zástavbě Helenína, ke kterému došlo 11. června. Strom jednomu z obyvatel poničil jeho majetek.

„Silný kmen se vlivem větru ulomil, spadl na zeď a poškodil ji a kůlnu,“ popsal předseda Osadního výboru Helenín Ladislav Mutl.

Právě po této události se začali obyvatelé zhruba tři roky staré zástavby zasazovat o to, aby město stromy v tamní aleji odstranilo. Jenže zejména starousedlíci o takovém postupu nechtěli ani slyšet.

„Sepsala se tu i petice proti vykácení, kterou podepsalo 420 lidí. Ale stromy jsou přesto vykácené,“ upozornil Mutl. Město podle něj chce vykácet dalších asi 65 dřevin.

Dříve se tu slétala hejna ptáků, teď si nemají kam sednout

„Mně se to nelíbí, ani občanům. Jsem proti kácení, protože stromy sem patří a vypadá to tu s nimi lépe. Když půjdou dolů, bude tu akorát velký vítr a nic víc. Dříve se tu slétala hejna ptáků, a dnes už si nemají ani kam sednout,“ vysvětlil Ladislav Mutl.

Toho, že by spadl další strom někomu na pozemek, se šéf osadního výboru neobává. „Hlavně se musí zakročit, aby to nebylo vykácené,“ řekl Mutl.

Členka Osadního a petičního výboru Helenína Radka Bauerová se na prosincovém jednání jihlavského zastupitelstva ozvala: „Proč se bude po vykácení stromů u hřiště v helenínském lesoparku likvidovat dalších sedm desítek zdravých stromů, které podle nezávislé odborné komise nejsou v havarijním stavu?“

Město v roli vlastníka stromů záležitost řeší. Nechalo si vypracovat odborný posudek od Mendelovy zemědělské lesnické univerzity, jenž měl určit, zda se v Heleníně nacházejí nebezpečné stromy.

Pokud se něco stane, půjdu do vězení, tvrdí vedoucí odboru

„Pokud máme znaleckým posudkem určeno, že tam jsou dřeviny, které mají být pokáceny - což máme - a budeme mít vydáno rozhodnutí, že jsme je měli pokácet a nepokácíme je a pak se tam cokoli stane, dojde ke škodě na zdraví a majetku, tak já jsem ta fyzická osoba, která za to půjde do vězení,“ upozornila na odpovědnost magistrátu vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Nyní probíhá správní řízení. Po jeho ukončení bude jasné, zda se má, či nemá kácet. A vůči rozhodnutí se lidé ještě případně budou moci odvolat ke krajskému úřadu.

Podle Ruschkové nebyly stromy za Hálkovou ulicí, kde došlo k onomu pádu stromu na pozemek, v „havarijním“ stavu. Avšak část lidí v Heleníně trvala na jejich vykácení s ohledem na bezpečnost v lokalitě.

Je to spor dvou skupin lidí. Dohodněte se, říká primátor

Do diskuse se vložil během jednání zastupitelstva také primátor Rudolf Chloupek. „Odbor životního prostředí je tu proto, aby zeleň bránil, ale také aby chránil zdraví občanů,“ řekl.

Helenínským doporučil, aby se zkusili dohodnout. „Já si myslím, že je to spor dvou skupin. Lidí, kteří mají strach, že jim něco spadne na dům, a těch, kteří tam již delší dobu bydlí a mají pocit, že se jim bere zeleň. Tady je na místě se domluvit co a jak, aby ten park v Heleníně vypadal co k čemu a byl také bezpečným místem pro relaxaci a volný čas. A to včetně plánovaného hřiště,“ řekl Chloupek.

Odbor životního prostředí nechává každý vykácený strom nahradit novým. „A kácíme pouze stromy, u kterých posudek stanovuje, že jsou k tomu určené,“ uzavřela Katarína Ruschková.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz