Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K zápisu jde na Vysočině šest tisíc dětí, druhé odklady se budou platit

  12:01aktualizováno  12:01
Zápisů do prvních tříd základních škol se má letos na Vysočině podle odhadů zúčastnit přes šest tisíc dětí. Nastupují silné ročníky. Rodiče předškoláků, kterým se nástup do základní školy odloží podruhé, budou nově muset platit.

Začínají zápisy do školy. Na Vysočině se týkají více než 6 tisíc dětí. Ilustrační foto. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Letos očekáváme jeden z těch populačně silných ročníků," říká Jindřiška Pánková z třebíčského odboru školství. Rodiče dětí, kterým se nástup do základní školy odloží podruhé, budou nově muset platit.

Kdy se v kraji konají zápisy do prvních tříd ZŠ

Termíny zápisů ve vybraných městech a obcích na Vysočině

Jihlavsko:

Jihlava

pátek 25. ledna od 14 do 18 hodin

sobota 26. ledna od 9 do 11 hodin

Telč

pátek 18. ledna od 14 do 17 hodin

sobota 19. ledna od 8 do 10 hodin

Třešť

pátek 18. ledna od 14 do 17 hodin

sobota 19. ledna od 9 do 11 hodin

Polná

pátek 25. ledna od 14 do 17 hodin

sobota 26. ledna od 9 do 11 hodin

Mrákotín

pátek 18. ledna od 14 do 17 hodin

Vyskytná nad Jihlavou

pátek 25. ledna od 14 do 18 hodin

Zhoř

pátek 18. ledna od 13:30 do 16:30

Místa v dalších okresech Vysočiny

Třebíč

pátek 18. ledna od 14 do 18 hodin

sobota 19. ledna od 8 do 11 hodin

Žďár nad Sázavou

pátek 18. ledna od 14 do 17 hodin

sobota 19. ledna od 9 do 11 hodin

Havlíčkův Brod

pátek 25. ledna od 9 do 17 hodin

Pelhřimov

pátek 25. ledna od 14 do 17 hodin

sobota 26. ledna od 8 do 10 hodin

Pacov

pátek 18. ledna od 14 do 17 hodin

sobota 19. ledna od 9 do 11 hodin

Přibyslav

pátek 25. a sobota 26. ledna

Nový Rychnov

23. ledna od 13 hodin

Nové Město na Moravě

čtvrtek 31. ledna od 15 do 17 hodin

Chotěboř

pátek 25. ledna od 14 do 17 hodin

pondělí 28. ledna (náhr.termín) od 14 do 16 hodin

Zdroj: městské úřady nebo školy

"Dětí je přibližně stejně jako loni. V tomto počtu se najdou stovky žádostí o odklad," poznamenala Libuše Kolčavová z krajského odboru školství.

Právě odklady jsou diskutovaným tématem, protože zaznamenaly právní změnu.

Nově letos totiž rodiče zaplatí za to, když se nástup jejich potomka do prvního ročníku odloží podruhé.

"První rok je zdarma, další se platí klasické měsíční školné. Třeba v Chotěboři se jedná o částku 300 korun za měsíc," sdělila pracovnice odboru školství v Chotěboři Hana Šimonová s tím, že jde o to, aby mateřinky nepřicházely o peníze.

"Některé školky vybírají tuhle částku v řádech pár stovek, jiné třeba školné vůbec nemají," říká pracovnice odboru školství ve Žďáře nad Sázavou Alena Prokopová.

Podle vedoucí bystřického školského odboru Blanky Svobodové budou někteří rodiče odklad více zvažovat.

"Někde peníze budou hrát roli. Jinde třeba budou rodiče dbát více na vývoj dítěte," míní.

Před definitivním odklepnutím odkladu se dítě posílá do pedagogickopsychologické poradny na šedesátiminutové testy. Hodnotí se kresba, rozumové předpoklady, orientace v prostoru, rozlišení pravé a levé strany, vnímání časové posloupnosti - ráno se vstává, čistí se zuby, pak se jde do školy a podobně.

"Tak stovka dětí za rok neuspěje. Většinou se nám tu z Havlíčkobrodska hlásí kolem 180 dětí. Z toho se jedná v přibližně třiceti případech o žádost o předčasný nástup do prvního ročníku a 150 je žádostí o odklad," odhadla pracovnice pedagogicko-psychologické poradny v Havlíčkově Brodě Ilona Daňková.

V akci bude i kozlík Šikula

Netradičně pojatý zápis do první třídy už na pátek připravili v Základní škole ve Zhoři na Jihlavsku, kam by mělo od 13.30 do 16.30 dorazit osm adeptů.

"Letos jsme si pro budoucí prvňáčky připravili akci nazvanou S kozlíkem Šikulou. Jde o to, že děti budou chodit po virtuální zahradě a plnit různé úkoly. Dostanou se třeba do sadu nebo na zeleninový záhon," nastínil ředitel Základní školy ve Zhoři Richard Března.

Budou přitom zvládat klasické věci, které u zápisu bývají. "Například poznávat rytmus a melodii, ukážou pohybovou koordinaci, prostorovou orientaci a to, zda umí dobře mluvit," vysvětlil ředitel.

Při vstupu děti dostanou rohy a ouška, aby je úloha kozlíků Šikulů více bavila.

"Až si všechna stanoviště, která pro ně máme připravená, obejdou, půjdou do ředitelny. Tam dostanou lopatičku, potvrzení o absolvování zápisu a můžou s dárky odejít," dodal Března.

V Třebíči má do prvních tříd nastoupit přes čtyři stovky dětí. "Letos čekáme jeden z těch populačně silných ročníků," pravila Jindřiška Pánková z třebíčského odboru školství.

Ve Žďáře nad Sázavou by mělo k zápisům dohromady dorazit 235 dětí.

V Chotěboři obě tamní základní školy uvítají zhruba 120 předškoláků. Pro zápisy si vyhradily 14. až 17. hodinu v pátek 25. ledna. "Náhradní termín pro ty, kteří tento z vážných důvodů nestihnou, bude v pondělí 28. ledna od 14 do 16 hodin" doplnila pracovnice odboru školství v Chotěboři Hana Šimonová.

Podmínkou úspěšného zápisu je podle Šimonové to, aby dítě dokázalo rozpoznat barvy nebo nakreslit postavu, zkoumá se i výslovnost. Dítě by nemělo trpět vadou řeči, jinak se doporučuje návštěva logopeda. Někdy získá i odklad.

"Pokud si rodiče přejí pro svého syna nebo dceru odklad první třídy, tak k zápisu stejně musí jít a nabízí se pak vyšetření pedagogickopsychologické poradny. Na jeho základě se rozhodne, jestli bude dítko přijato, nebo ne," zmínila Hana Šimonová.

V Novém Městě na Moravě by mělo dorazit k zápisu 109 dětí. V Bystřici nad Pernštejnem u zápisu do prvních tříd počítají s víc než stovkou dětí.

Jako "den D" určili na bystřické Základní škole Tomáše Garrigua Masaryka pátek 1. února od 9 do 17 hodin. Základní škola v Nádražní ulici zve zájemce s upozorněním na neopomenutí občanského průkazu a rodného listu dítěte ve čtvrtek 31. ledna od 13 do 17 hodin.

Na Brodsku přijmou stejně prvňáčků

Zápisy příští týden budou také v Havlíčkově Brodě - na všech školách v pátek od 9 do 17 hodin. Podle odhadů odboru školství se k zápisu dostaví kolem 250 dětí. "Je to zhruba stejně jako v minulém roce," uvedla vedoucí radničního úseku školství Jana Králová.

Na adepty se chystají také v Pelhřimově. "Zápisy budeme mít příští týden v pátek a v sobotu. Počítá se s tím, že přijde přes dvě stě budoucích prvňáčků, kteří by se rozdělili do čtyř škol. V každé třídě by mohlo být kolem 25 žáků," pravil vedoucí odboru školství na pelhřimovské radnici Bohumil Kovanda.

"Počet žáků oproti předchozím letům trošku stoupá, naopak zase klesá počet dětí v mateřských školách. Tam jsme loni některé žádosti o místo museli odmítat, nyní je již ve školkách ve městě šest volných míst," dodal.

V Mrákotíně na Jihlavsku očekávají, že k zápisům do první třídy přijde asi sedm dětí a v Třešti přibližně stejně jako loni - kolem 70 kluků a děvčat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Při nehodách na Vysočině zemřeli čtyři lidé, včetně chodce na D1

Nehoda z 83. kilometru dálnice D1 skončila tragicky. Osobní vůz narazil zezadu...

Na dálnici D1 zemřel časně ráno chodec. Srazilo ho auto na 150,5 kilometru ve směru na Prahu. Kvůli vyšetřování nehody...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Najdete na iDNES.cz