Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiskra má zaplatit 27 milionů. Buď jí to prominou, nebo může zaniknout

  11:40aktualizováno  11:40
Havlíčkobrodská tělovýchovná jednota Jiskra před šesti lety postavila softbalový stadion. Při výběrovém řízení ale udělala drobnou administrativní chybu, za kterou má nyní zaplatit 27 milionů korun. Zaplatit ale nechce, částka by pro ni byla likvidační.

Při stavbě softbalového stadionu před šesti lety TJ Jiskra udělala chybu, za kterou má zaplatit 27 milionů korun. | foto: MF DNES

Finanční úřad objevil šest let starou chybu v jednom z výběrových řízení. Při stavbě softbalového stadionu TJ Jiskra vyřadila z výběrového řízení firmy, které nesplnily zadávací podmínky. Už je ale nenahradila firmami dalšími, aby do konečné fáze vstupovalo alespoň deset uchazečů. I když si nikdo nestěžoval, úřady chybu odhalily.

Tělovýchovná jednota Jiskra

Jiskra sdružuje více než 1800 sportovců, zastřešuje 16 sportovních oddílů.

Vlastní například softbalový a fotbalový stadion, sportovní halu i venkovní areál s kurty na tenis a volejbal i házenkářská hřiště.

Členskou základnou i majetkem je největší tělovýchovnou organizací na Vysočině.

Na chybu Jiskru už tehdy upozornil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a vyměřil padesátitisícovou pokutu. A k události z roku 2005 se nyní vrátil i finanční úřad. Za pochybení požaduje vrácení celé dotace 13,5 milionu a k tomu vyměřil stejně vysoké penále. Takový trest by pro Jiskru byl likvidační. 27 milionů je její rozpočet téměř na tři roky. V krajním případě tak hrozí, že bude muset prodávat majetek a že téměř 1 900 sportovců přijde o zázemí.

"Rozhodli jsme se, že se proti takovému rozhodnutí odvolávat nebudeme. Tehdejší vedení tělovýchovné jednoty skutečně udělalo chybu a tím, že se neodvolalo proti pokutě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ji de facto přiznalo. S odvoláním bychom tak i podle právníků neměli příliš šancí," konstatoval předseda Jiskry Luděk Hlaváč. "Počkáme, až nám úřad penále vystaví a pak zažádáme o jeho prominutí. Předpokládám, že to bude tento týden," dodal.

Takový postup Jiskře na společném setkání poradil i havlíčkobrodský starosta Jan Tecl. I on si je vědom, že k chybě došlo. Sdružení by ji podle něho mělo přiznat. "A pak zažádat o prominutí. To jsem zástupcům Jiskry i doporučil," poznamenal. Více se město do celé záležitosti zatím zaplétat nechce.

Stavba byla zkolaudována a nikdo si nestěžoval

Naopak někteří sportovní činovníci chtěli podat odvolání. Pochybení podle nich nebylo nikterak závažné, navíc považují za nešťastné, že se úřady věnují záležitosti šest let staré. "Úřad tehdy soutěž nezrušil. A ta ani nebyla nikdy nikým zpochybněna," upozornil tajemník Jiskry Pavel Mazánek.

"Vše bylo řádně dostavěno, zkolaudováno, vše do dneška velice dobře slouží, nikomu nevznikla žádná škoda," odmítá trest i předseda Okresního sdružení sportů Oldřich Bína, pod nějž TJ Jiskra spadá. "Mám pocit, že náš stát si neporadí s firmami, které rozkrádají majetek ve velkém, a hojí se na malých sdruženích, kde je vše na dobrovolnících," doplnil.

Kdyby Jiskra neuspěla, mohlo by to pro ni znamenat po desítkách let i konec. Dát dohromady 27 milionů je nad její síly. "Nejspíš bychom museli vyhlásit úpadek, přišel by konkurzní správce a rozprodával by majetek," tuší předseda Jiskry Luděk Hlaváč.

Na posouzení žádosti o prominutí má generální finanční ředitelství několik měsíců. Po celou tu dobu bude Jiskra fungovat dál, jako by se nic nedělo. "Ze žádné soutěže se neodhlásíme, prakticky nic se nemění. Nějak reagovat budeme kdyžtak až po oznámení verdiktu," řekl Hlaváč.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Hokejisté Jihlavy přejeli Budějovice, Kladno padlo v nájezdech

Momentka z utkání Jihlava - České Budějovice.

První hokejová liga pokračovala druhým kolem, ve šlágru přehrála Jihlava tým Českých Budějovic s přehledem 7:0....

Další z rubriky

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

Fasádu obnovili noví majitelé  čistě v secesním duchu. Jistě by se líbila i...

Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu...

Na zasedání zastupitelstev nejvíce chyběli ředitel, lékaři i hejtman

Ředitel mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Marek Hovorka

Hejtman Jiří Běhounek v Pelhřimově, šéf festivalu dokumentů Marek Hovorka v Jihlavě, ředitel Daneš Burket v Třebíči a...

Sochaři ve Žďáře tvoří oční bulvy a vzdávají hold starým mistrům

Sochařské sympozium ve Žďáře nad Sázavou.

U Bránského rybníka ve Žďáře nad Sázavou je opět slyšet zvuk kladívek, paliček, dlátek, brusek a dalších nástrojů....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz