O prázdninách se výletníci svezou na úzkokolejce vlakem s parní lokomotivou od pondělí do pátku.

O prázdninách se výletníci svezou na úzkokolejce vlakem s parní lokomotivou od pondělí do pátku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po úzkokolejce do Kamenice nad Lipou jezdí přes léto parní vlak

  • 2
Na Vysočině a jihu Čech se nabízí netradiční podívaná s čerstvě natištěnou historickou jízdenkou v kapse. Může si ji užít každý, kdo se vydá na výlet parním vlakem jindřichohradeckou úzkokolejkou.

Úzkokolejka patří už více než sto let k významným památkám. A historický vlak s parní lokomotivou a stylovými vozy teď o prázdninách jezdí na úzkorozchodných tratích i na Vysočinu, na trati z Jindřichova Hradce do stanice Kamenice nad Lipou.

„Vlak vyjíždí z Jindřichova Hradce směrem do Kamenice v červenci a srpnu od pondělí do pátku. Odjíždí v 9:55, do Kamenice cestující doveze v 10:54. Zpět do Hradce se vrací ve 13:42,“ popsal za Jindřichohradecké místní dráhy Jiří Pavel.

Jízdenku lidé koupí ve stanicích Jindřichův Hradec, Nová Včelnice a v Kamenici, případně ve vlaku u průvodčího. „V Jindřichově Hradci je možné navštívit expozici historie úzkokolejky. Do vlaku doporučujeme rezervaci,“ poradil Pavel.

Po nástupu cestující ocení zejména interiér vozu. „Jde o historické vozy, takže mají pěkný dřevěný lakovaný vnitřek. Některé jsou vytapetované podobně jako to bývá v muzeu. V každém vlaku je bufetový vůz,“ nastínil Pavel.

Cesta do Kamenice z Hradce vede přes Lovětín, kde je přírodní rezervace. „Jsou tu i pěkné rybníky, jede se lesem, to je velice hezká část trasy,“ vysvětlil zástupce Jindřichohradeckých místních drah.

V Kamenici parní vlak dělá zhruba hodinu a půl dlouhou zastávku. Strávit se dá například prohlídkou stroje, který tiskne lepenkové jízdenky.

Je tu i další atraktivní podívaná. „Lidi sledují, jak se zásobník parní lokomotivy plní vodou, jak se mažou ojnice a další. Pak se do stroje nahází uhlí a jede se zpátky,“ pravil Pavel.

Město, kde vlak jízdu končí, pak nabízí další zajímavý program, například prohlídku místního zámku. „Ten je přibližně patnáct minut od zastávky. Návštěvníci si prohlédnou expozici našeho města, výstavu nábytku a třeba i hračky v rámci akce Hračkobraní,“ uvedl kamenický starosta Ivan Pfaur. Ten doporučuje i prohlídku místního kostela, kde jsou čerstvě opravené a restaurované oltáře.

Jindřichohradecké dráhy letos nabízejí i novinku, nový, zářivě zelený nátěr jednoho z vozů. To aby barevně odpovídal době Rakousko-Uherska. „Je výrazně odlišný od vozidel první republiky, které jsou převážně tmavě zelené,“ uvedl Pavel. Více o úzkokolejce i provozu „běžných“ motorových vozů naleznete na webu jhmd.cz.