Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavští rodiče diktují: Do roka 300 nových míst ve školkách

  17:30aktualizováno  17:30
Nespokojení rodiče žádají jihlavskou radnici, aby rychleji řešila nedostatek míst v mateřských školách. Rodičům neumístěných dětí například hrozí i to, že přijdou o práci. Sepsali proto petici.
Nedostatek míst pro děti ve školkách v Jihlavě zburcoval rodiče k sepsání petice (ilustrační snímek).

Nedostatek míst pro děti ve školkách v Jihlavě zburcoval rodiče k sepsání petice (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Fakt, že letos ze 761 přihlášek v Jihlavě školky odmítly 431 dětí, rodiče vyburcoval. Jejich petice se proto šíří Jihlavou. Autoři požadují, aby přibylo nejméně 300 nových míst, a to už v příštím roce.

"Má-li se něco změnit, bude to muset být petiční formou, kdy se větší množství lidí semkne a tím vyjádří svou nespokojenost s řešením situace v mateřských školkách," poznamenal člen petičního výboru Vít Prchal, který byl sám ještě v minulém volebním roce městským radním za Stranu zelených.

Další iniciátorkou akce je Kateřina Žouldlíková, jejíž dítě letos rovněž nebylo do školky kvůli nedostatku míst přijato. "Když rodiče dítě do školky neumístí, hrozí jim, že přijdou o zaměstnání. Navíc dítě pouze s jednoroční docházkou do školky není na školní zápis připravené, čímž vznikají odklady u zápisů do škol," přiblížila Žouldlíková.

Náměstek primátora pro oblast školství Rudolf Chloupek se domnívá, že město ve věci dělá, co může. "S paní Žouldlíkovou jsme byli delší dobu v kontaktu a dostala veškeré informace, které jsme k problému schopni v tuto chvíli říct. Obávám se, že petice nemůže na situaci nic změnit," reagoval Chloupek.

Podle primátora Jihlavy Jaroslava Vymazala není problém ani tak finanční jako spíš časový, kdy se školka musí vyprojektovat a pak schválit mimo jiné třeba hasiči nebo hygienou.

Radnice slibuje 300 nových míst

"Požadujeme, aby řešení byla alespoň započata a schvalována s jiným přístupem než doposud, a to hned po předání petice," žádá Žouldlíková.

To už se však podle náměstka Chloupka stalo. "Na podzim by se měla ve spolupráci s krajem otevřít školka Na Stoupách s padesátkou míst. Také v Antonínově Dole bude letos padesát nových míst. A v příštím roce na jaře bude připraven stejný počet míst na Jarní a v Resslově ulici," vyjmenoval Chloupek.

"Přístavbou jídelny vznikne i dalších padesát míst v Základní škole Nad Plovárnou. To je během necelých dvou let téměř tři sta nových míst," zdůraznil náměstek.

Podle něho situaci zkomplikoval nový fakt, že starší děti rodičů musejí být přijaté do školky. To v Jihlavě podle Chloupka představuje na 230 dětí. "Navíc 130 dětí dostalo odklad pro nástup do základní školy," doplnil náměstek.

Peníze mohou připutovat z fotbalu

Jedním z požadavků petice je i uvolnění peněz určených na stavbu vyhřívaného trávníku na fotbalovém stadionu FC Vysočiny v Jiráskově ulici.

Takto uspořených dvacet milionů korun chtějí investovat do školek. Podle Vymazala by to ovšem problém neřešilo. "Platba za investici do trávníku má být rozložena do čtyř let, tudíž letos v rozpočtu by se takto uvolnilo jen asi pět milionů korun," řekl Vymazal.

Petici je možné podepsat na čtrnácti místech v Jihlavě, třeba i v městské knihovně.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Sanatorium na Žďársku se nedaří prodat ani napošesté, zájemce nezaplatil

Sanatorium na Buchtově kopci na Žďársku.

Z prodeje někdejšího sanatoria na Buchtově kopci nedaleko Sněžného na Žďársku možná znovu sejde. Kraj Vysočina jako...

Na místě školky pro Bosch archeologové poodhalují hornickou minulost

V jihlavských Starých Horách se dříve nacházela středověká důlní aglomerace,...

Tým archeologů s lopatami, motyčkami a špachtlemi se pohybuje v jihlavských Starých Horách. Odborníci začali v ulici...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Rehabilitační ošetřovatel/ka - Praha, od 20 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 20 000 Kč

Najdete na iDNES.cz