Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavští rodiče diktují: Do roka 300 nových míst ve školkách

  17:30aktualizováno  17:30
Nespokojení rodiče žádají jihlavskou radnici, aby rychleji řešila nedostatek míst v mateřských školách. Rodičům neumístěných dětí například hrozí i to, že přijdou o práci. Sepsali proto petici.
Nedostatek míst pro děti ve školkách v Jihlavě zburcoval rodiče k sepsání petice (ilustrační snímek).

Nedostatek míst pro děti ve školkách v Jihlavě zburcoval rodiče k sepsání petice (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Fakt, že letos ze 761 přihlášek v Jihlavě školky odmítly 431 dětí, rodiče vyburcoval. Jejich petice se proto šíří Jihlavou. Autoři požadují, aby přibylo nejméně 300 nových míst, a to už v příštím roce.

"Má-li se něco změnit, bude to muset být petiční formou, kdy se větší množství lidí semkne a tím vyjádří svou nespokojenost s řešením situace v mateřských školkách," poznamenal člen petičního výboru Vít Prchal, který byl sám ještě v minulém volebním roce městským radním za Stranu zelených.

Další iniciátorkou akce je Kateřina Žouldlíková, jejíž dítě letos rovněž nebylo do školky kvůli nedostatku míst přijato. "Když rodiče dítě do školky neumístí, hrozí jim, že přijdou o zaměstnání. Navíc dítě pouze s jednoroční docházkou do školky není na školní zápis připravené, čímž vznikají odklady u zápisů do škol," přiblížila Žouldlíková.

Náměstek primátora pro oblast školství Rudolf Chloupek se domnívá, že město ve věci dělá, co může. "S paní Žouldlíkovou jsme byli delší dobu v kontaktu a dostala veškeré informace, které jsme k problému schopni v tuto chvíli říct. Obávám se, že petice nemůže na situaci nic změnit," reagoval Chloupek.

Podle primátora Jihlavy Jaroslava Vymazala není problém ani tak finanční jako spíš časový, kdy se školka musí vyprojektovat a pak schválit mimo jiné třeba hasiči nebo hygienou.

Radnice slibuje 300 nových míst

"Požadujeme, aby řešení byla alespoň započata a schvalována s jiným přístupem než doposud, a to hned po předání petice," žádá Žouldlíková.

To už se však podle náměstka Chloupka stalo. "Na podzim by se měla ve spolupráci s krajem otevřít školka Na Stoupách s padesátkou míst. Také v Antonínově Dole bude letos padesát nových míst. A v příštím roce na jaře bude připraven stejný počet míst na Jarní a v Resslově ulici," vyjmenoval Chloupek.

"Přístavbou jídelny vznikne i dalších padesát míst v Základní škole Nad Plovárnou. To je během necelých dvou let téměř tři sta nových míst," zdůraznil náměstek.

Podle něho situaci zkomplikoval nový fakt, že starší děti rodičů musejí být přijaté do školky. To v Jihlavě podle Chloupka představuje na 230 dětí. "Navíc 130 dětí dostalo odklad pro nástup do základní školy," doplnil náměstek.

Peníze mohou připutovat z fotbalu

Jedním z požadavků petice je i uvolnění peněz určených na stavbu vyhřívaného trávníku na fotbalovém stadionu FC Vysočiny v Jiráskově ulici.

Takto uspořených dvacet milionů korun chtějí investovat do školek. Podle Vymazala by to ovšem problém neřešilo. "Platba za investici do trávníku má být rozložena do čtyř let, tudíž letos v rozpočtu by se takto uvolnilo jen asi pět milionů korun," řekl Vymazal.

Petici je možné podepsat na čtrnácti místech v Jihlavě, třeba i v městské knihovně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Jihlavu před volbami trápí stále stejné problémy: kanály a zimní stadion

Všech osm lip u morového sloupu je ve vážném stavu. Tři z nich budou muset být...

Rozvíjející se zoo, vylepšená městská hromadná doprava, ale také tápání kolem Horáckého zimního stadionu a nedořešený...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

Opilec bušil policistům na dveře, místo zatčení se domohl záchytky

Ilustrační snímek

Zatčení a umístění do policejní cely se v noci na neděli domáhal muž v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Krátce po...

Najdete na iDNES.cz