Jednání jihlavských zastupitelů se kvůli třenicím v koalici často protahují do pozdního večera. Radní proto chtějí na letním výjezdním zasedání zlepšit vzájemné vztahy.

Jednání jihlavských zastupitelů se kvůli třenicím v koalici často protahují do pozdního večera. Radní proto chtějí na letním výjezdním zasedání zlepšit vzájemné vztahy. | foto: Archiv magistrátu města Jihlava

Mezi jihlavskými radními to skřípe. Tak vyrazí z města utužovat vztahy

  • 0
Osobní animozity a rozdílné zájmy rozežírají koalici vládnoucí jihlavskému magistrátu. Rozvoj města je kvůli tomu částečně paralyzován, protože strategická rozhodnutí není nikdo schopen prosadit ani přes rekordně dlouhá jednání městské rady a zastupitelstva. A tak koalice vyrazí tužit kolektiv.

Nebývá to často, aby si jihlavští radní udělali výjezdní zasedání. V srpnu však k němu sáhnou a během dvou dní se pokusí vyříkat si své názory a oživit spolupráci, která necelé dva roky od voleb povážlivě skřípe.

„Dávám tomu šanci, ale nemám od toho velká očekávání,“ odpovídá radní David Beke (ODS) na otázku, zda může tato nezvyklá aktivita pomoct urovnat vztahy uvnitř koalice.

Magistrátu vládne od podzimu 2014 kvarteto ČSSD, ODS, KDU-ČSL a uskupení nezávislých kandidátů Forum Jihlava. Právě na posledně jmenovaný subjekt se ukazuje nejčastěji jako na viníka současné krize. Jeho čtyři zástupci v městském zastupitelstvu totiž hlasují skutečně jako nezávislí.

Jenže problém je vážnější a příkopy se prohlubují i mezi ostatními členy vládnoucí koalice. Ti se nedokážou shodnout na řadě strategických záležitostí týkajících se rozvoje města. Nemají jednotný názor na vyasfaltování přistávací a vzletové dráhy v Henčově, rekonstrukci zimního stadionu nebo na územní plán.

„Koalice nefunguje, jak má. A pokud si to přes prázdniny nevyříkáme a nevzpamatujeme se, bude muset být koalice jiná. Neměli bychom blokovat rozhodovací schopnost zastupitelstva,“ říká rezolutně náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Na drobnostech se koalice shodne, na strategických bodech ne

Právě rozhodovací schopnost zastupitelstva je momentálně výrazně ochromena. Jednání se neustále protahují, to poslední končilo až v deset hodin večer. Může za to i fakt, že důležité body, na nichž nepanuje shoda, se neustále vracejí a provází je stále dlouhá a nekonečná diskuse. Problémy a otázky k projednání se tak neustále nabalují jako sněhová koule.

„U věcí, které jsou důležité pro běžný chod, jako jsou třeba rozpočtová opatření, běží hlasování bez problémů. Ale u většiny strategických záležitostí dohoda zamrzává. Koalice v nich často není jednotná,“ říká opoziční zastupitelka Jana Mayerová (ANO).

„Je to samozřejmě o tom, jak jsou jednotlivé body připraveny,“ podotýká náměstek Kalina. „A také jaké jsou u nich zájmy jednotlivců. Třeba u územního plánu se střetávají zájmy jednotlivých zastupitelů napříč politickým spektrem,“ dodává jedním dechem.

Koalici jasně chybí pevná ruka, která by udávala tón a získávala potřebnou podporu pro hlasování. „Samozřejmě že jednotlivé otázky předjednáváme. Před samotným zasedáním zastupitelstva máme koaliční schůzku, kde jednotlivé body probíráme. Ale někteří na ně prostě nechodí,“ krčí rameny primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Když je nejhůř, snaží se vedení radnice hledat na poslední chvíli pomoc u opozice. Často marně. „Chtít po opozici, abychom podpořili něco, s čím nesouhlasíme... Proč bychom to dělali?“ ptá se Mayerová.

Momentálně si jihlavští politici užívají volna a dovolené. Radní se poprvé sejdou až na konci července, zastupitelé až v září. A pravděpodobně je čeká podobný maraton až do večera jako na posledním zasedání v červnu.

Otázkou tedy je, zda by se neměli zastupitelé scházet častěji. Podle náměstka Kaliny by to však kýžený efekt v podobě zkrácení jednání nepřineslo. „Myslím si, že jako koalice si máme věci vyříkat ještě před zasedáním zastupitelstva. Vše vysvětlit a prohlasovat. A to neumíme. Nebo ne všichni chtějí.“

,