Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi jihlavskými radními to skřípe. Tak vyrazí z města utužovat vztahy

  17:36aktualizováno  17:36
Osobní animozity a rozdílné zájmy rozežírají koalici vládnoucí jihlavskému magistrátu. Rozvoj města je kvůli tomu částečně paralyzován, protože strategická rozhodnutí není nikdo schopen prosadit ani přes rekordně dlouhá jednání městské rady a zastupitelstva. A tak koalice vyrazí tužit kolektiv.

Jednání jihlavských zastupitelů se kvůli třenicím v koalici často protahují do pozdního večera. Radní proto chtějí na letním výjezdním zasedání zlepšit vzájemné vztahy. | foto: Archiv magistrátu města Jihlava

Nebývá to často, aby si jihlavští radní udělali výjezdní zasedání. V srpnu však k němu sáhnou a během dvou dní se pokusí vyříkat si své názory a oživit spolupráci, která necelé dva roky od voleb povážlivě skřípe.

„Dávám tomu šanci, ale nemám od toho velká očekávání,“ odpovídá radní David Beke (ODS) na otázku, zda může tato nezvyklá aktivita pomoct urovnat vztahy uvnitř koalice.

Magistrátu vládne od podzimu 2014 kvarteto ČSSD, ODS, KDU-ČSL a uskupení nezávislých kandidátů Forum Jihlava. Právě na posledně jmenovaný subjekt se ukazuje nejčastěji jako na viníka současné krize. Jeho čtyři zástupci v městském zastupitelstvu totiž hlasují skutečně jako nezávislí.

Jenže problém je vážnější a příkopy se prohlubují i mezi ostatními členy vládnoucí koalice. Ti se nedokážou shodnout na řadě strategických záležitostí týkajících se rozvoje města. Nemají jednotný názor na vyasfaltování přistávací a vzletové dráhy v Henčově, rekonstrukci zimního stadionu nebo na územní plán.

„Koalice nefunguje, jak má. A pokud si to přes prázdniny nevyříkáme a nevzpamatujeme se, bude muset být koalice jiná. Neměli bychom blokovat rozhodovací schopnost zastupitelstva,“ říká rezolutně náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Na drobnostech se koalice shodne, na strategických bodech ne

Právě rozhodovací schopnost zastupitelstva je momentálně výrazně ochromena. Jednání se neustále protahují, to poslední končilo až v deset hodin večer. Může za to i fakt, že důležité body, na nichž nepanuje shoda, se neustále vracejí a provází je stále dlouhá a nekonečná diskuse. Problémy a otázky k projednání se tak neustále nabalují jako sněhová koule.

„U věcí, které jsou důležité pro běžný chod, jako jsou třeba rozpočtová opatření, běží hlasování bez problémů. Ale u většiny strategických záležitostí dohoda zamrzává. Koalice v nich často není jednotná,“ říká opoziční zastupitelka Jana Mayerová (ANO).

„Je to samozřejmě o tom, jak jsou jednotlivé body připraveny,“ podotýká náměstek Kalina. „A také jaké jsou u nich zájmy jednotlivců. Třeba u územního plánu se střetávají zájmy jednotlivých zastupitelů napříč politickým spektrem,“ dodává jedním dechem.

Koalici jasně chybí pevná ruka, která by udávala tón a získávala potřebnou podporu pro hlasování. „Samozřejmě že jednotlivé otázky předjednáváme. Před samotným zasedáním zastupitelstva máme koaliční schůzku, kde jednotlivé body probíráme. Ale někteří na ně prostě nechodí,“ krčí rameny primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Když je nejhůř, snaží se vedení radnice hledat na poslední chvíli pomoc u opozice. Často marně. „Chtít po opozici, abychom podpořili něco, s čím nesouhlasíme... Proč bychom to dělali?“ ptá se Mayerová.

Momentálně si jihlavští politici užívají volna a dovolené. Radní se poprvé sejdou až na konci července, zastupitelé až v září. A pravděpodobně je čeká podobný maraton až do večera jako na posledním zasedání v červnu.

Otázkou tedy je, zda by se neměli zastupitelé scházet častěji. Podle náměstka Kaliny by to však kýžený efekt v podobě zkrácení jednání nepřineslo. „Myslím si, že jako koalice si máme věci vyříkat ještě před zasedáním zastupitelstva. Vše vysvětlit a prohlasovat. A to neumíme. Nebo ne všichni chtějí.“Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz