Jihlavskému lékaři Jiřímu Havránkovi se nelíbila forma e-mailu, který dostal od...

Jihlavskému lékaři Jiřímu Havránkovi se nelíbila forma e-mailu, který dostal od Nadačního fondu Generace 21. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Žádost o vyšetření byla nevybíravá, hájí nepřijetí uprchlíků lékař

  • 433
Pro uprchlíky z Iráku se v Jihlavě nepodařilo získat potřebné lékařské vyšetření. Oslovení doktoři se brání, že jsou jejich ordinace přeplněné. Navíc se jim nelíbila ani forma, jakou jim byla žádost předložena.

Minulý týden dorazili do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy další křesťanští uprchlíci z Iráku. Nadační fond Generace 21, který přesun běženců do Česka organizuje, si pochvaluje, že se zatím neobjevily žádné výrazné komplikace.

Tedy až na jednu.

Sociální pracovnice fondu před několika dny prostřednictvím e-mailu oslovila jihlavské praktické lékaře s žádostí, zda by se některý z nich neujal vyšetření příchozích rodin. Nikdo z nich prý ale nezareagoval kladně.

E-mail, který lékaři dostali

Dobrý den, jsme organizace, která je v současné době pověřena Ministerstvem vnitra ČR, prostřednictvím NF Generace 21, péčí o skupinu uprchlíků. Žádáme Vás na základě pokynů Krajského úřadu, odboru zdravotnictví o přijetí nových pacientů do péče dle zákona číslo 372/2011 Sb.

Pacienti jsou pojištěnci VZP, jejich bydliště je okres Jihlava. Pacientů je celkem 16, pokud nemůžete z kapacitních důvodů přijmout všechny, pak alespoň ten počet, který je možný.

V případě zamítnutí naší žádosti žádáme o písemnou zprávu, ve které bude uveden důvod odmítnutí (dle §48 stejného zákona) a kterou pro Vaši informaci budeme následně předávat VZP a Krajskému úřadu.

Jsme schopni Vám garantovat, po dobu jednoho roku, součinnost při výkonu lékařské péče pomocí tlumočníků, sociálních pracovníků, doprovodných pracovníků apod. Jsme vděční za Vaši lékařskou péči o občany Jihlavy a věříme, že k naší žádosti přistoupíte bez předsudků.

„Kvůli tomu se teď kolem praktických lékařů v Jihlavě strhla úplná hysterie. Působí to tak, že jsme xenofobové, kteří někoho odmítají léčit. Považuji to celé za velmi nešťastné,“ nechal se slyšet Jiří Havránek, předseda Sdružení praktických lékařů.

Nicméně ona e-mailová žádost vám přišla, nebo snad ne?
Ano, jenže ono to není tak jednoduché. Ta dáma v e-mailu používá jako argument paragraf, vykládá, že my máme povinnost je přijmout, ale oni sami se pravidly neřídí. Když se chce někdo u praktického lékaře zaregistrovat, tak přijde s registrační kartou, případně s plnou mocí, a pak se situace řeší. Ale není to tak, že lékaři jsou povinni ho přijmout. Pokud už má doktor plno, musí dobře zvážit, jestli přijetím dalších lidí nesníží kvalitu péče o stávající pacienty.

Takže to není tak, že byste je nechtěli přijmout?
Samozřejmě, že je to naprostý nesmysl. Já mám mezi svými pacienty spoustu Vietnamců, Moldavce, Ukrajince, Rusy či Bulhary. Proč bych se měl najednou jiným vyhýbat? Všeobecně se přeci ví, že na Vysočině schází zhruba dvacet procent praktických lékařů, ordinace jsou přeplněné. Zubaři už vůbec nikoho neberou. Tohle je problém, který je potřeba systematicky řešit. A ne tvrdit, že xenofobní praktičtí lékaři z Jihlavy někoho nechtějí přijmout.

Víte, podle jakých kritérií nadační fond vybranou skupinu lékařů oslovil?
Na internetu, na různých serverech visí naše adresy, tak si myslím, že koho našli, toho obeslali. Každopádně zvolená forma toho e-mailu byla velmi nešťastná. Podle ní jsme povinni přijmout, a když ne, tak nás nahlásí na Krajský úřad a na pojišťovně...

Zmiňovaný e-mail na vás tedy působil útočně?
Až nevybíravě. Skoro to zavánělo totalitními manýry.

Reagoval jste na něj?
S tou paní jsem nemluvil, protože bych se možná neudržel. Ale řekl bych jí: Jdete na nás s paragrafy, tak se podle nich chovejte i vy. Přijďte s registrační kartičkou a ptejte se, jestli máme volno, nebo ne. Za sebe říkám, že já mám aktuálně předimenzováno na 140 procent.

A ostatní lékaři jsou na tom podobně jako vy?
Ano. Víte co, oni z té nadace píší, že mají pověření ministerstva vnitra, tak proč tedy neoslovili lékaře ministerstva vnitra, kteří mají na starost řekněme nějakých pět set hasičů a policistů? Konkrétně v Jihlavě se jedná o doktora Staňka a doktorku Zajacovou, kteří ordinují na krajském ředitelství policie. Vždyť to by bylo elegantní řešení. Jenže oni se obrátili na ordinace, které mají dva nebo dva a půl tisíce lidí. Hlavně se to celé ale mělo řešit mnohem dříve.

Myslíte ještě před příletem běženců?
Ano, vždyť oni přece věděli dopředu, že ti lidé dorazí. Pro mě je obtížně pochopitelné i to, proč už na letišti nejsou lékaři, kteří ty uprchlíky prohlédnou, zajistí snímky plic a podobně. Však známe případy lidí s otevřenou tuberkulózou. Tím ovšem neříkám, že jsou to konkrétně tito lidé, myslím to obecně.

Generace 21: Nechceme vést s jihlavskými doktory spor

Jihlavským praktickým lékařům byla v minulých dnech směřována žádost ze strany Nadačního fondu Generace 21, zda by nepřijali k vyšetření běžence z Iráku.

Podle lékařů byla formulace žádosti zvolená nešťastně, naopak druhá strana je přesvědčená, že k žádnému pochybení nedošlo.

„Slušně jsme lékaře informovali, že jde o projekt schválený vládou ČR, který řešíme na základě smlouvy s českým státem ve spolupráci s ministerstvem vnitra, krajským úřadem a s VZP, a musíme je tedy informovat o postupu řešení. Hledáme lékaře, kteří ošetří nám svěřené pacienty dobrovolně, na druhou stranu však máme povinnosti vůči českému státu, včetně povinnosti informační,“ vzkázal mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl. Vytipovat lékaře jim podle něj pomohla Všeobecná zdravotní pojišťovna.

„Oslovili jsme je na základě seznamu, který jsme od VZP obdrželi. Nebylo jich patnáct, ale více. Lékaře jsme oslovili nejprve telefonicky, následně e-mailem,“ vysvětloval Frýdl. V Jihlavě prý ale na jejich žádost pozitivně nezareagoval ani jeden z oslovených doktorů.

„Někteří důvod sdělili, jiní odmítli bez udání důvodu. Někteří vůbec nereagovali. Konverzaci o důvodech považujeme za soukromou, probíhající mezi dvěma subjekty, a nepovažujeme za fér ji zveřejňovat,“ dodal mluvčí Generace 21.

Lékařské vyšetření pro křesťanské uprchlíky z Iráku, kteří aktuálně bydlí v Okrouhlíku u Jihlavy, ale nakonec přeci jen sehnali. Ovšem mimo krajské město.

„Skupina, která dorazila jako první, už má prohlídky úspěšně za sebou. Pro druhou skupinu se chystají,“ prozradil Frýdl, který vzápětí přispěchal s dodatkem. „Naším cílem v žádném případě není vést spor s jihlavskými lékaři. Informace, které získala média, nebyly iniciovány nadačním fondem a my bychom byli velmi rádi, kdyby se situace vyjasnila a křesťanští uprchlíci mohli žít v Jihlavě v přátelském prostředí.“