Dobový pohled na Masarykovo náměstí v Jihlavě bez Prioru

Dobový pohled na Masarykovo náměstí v Jihlavě bez Prioru | foto: Archiv VŠUP Praha

Jihlavský Prior mezi kašnami nakonec zůstal jen na papíře

  • 5
V centru Jihlavy stával dříve historický soubor domů zvaný Krecl. Špalíček domů odstřelili komunisté v noci 23. dubna 1974 a na jeho místě o několik let později vyrostl Prior. Podle návrhů z roku 1968 přitom mohl obchodní dům, který v centru krajského města stojí do dnes, vypadat jinak.

Psal se rok 1968 a architekti tehdy dostali úkol: naplánovat obchodní dům, který by stál v centru Jihlavy. Měl mít prodejní plochu maximálně tři tisíce metrů čtverečních a měl respektovat historický soubor domů Krecl. Tři z domů Kreclu byly tehdy památkově chráněné.

Studie jihlavského Prioru z roku 1968 od Růženy Žertové zůstala jen na papíře. Prodejní plochy měly být ve dvou podlažích mezi dvěma kašnami.
Studie jihlavského Prioru

Už dávno na jejich místě stojí Prior. Základem pro jeho vznik však byla právě architektonická soutěž ze 60. let. Kdo by ale předpokládal, že současný Prior (tak, jak vypadá) ji vyhrál, ten se plete. Vítězný návrh podal někdo jiný.

"V soutěži uspěla nejlépe architektka Růžena Žertová," připomíná architekt Petr Klíma z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Studie jihlavského Prioru

Dobový pohled na Masarykovo náměstí v Jihlavě ještě bez budovy Prioru.

Ten je autorem výstavy Kotvy Máje, která by měla putovat republikou a jejíž součástí je i pasáž o jihlavském Prioru.

Obchodní domy z éry komunismu

Projekt pardubického Prioru vznikl v letech 1970 až 1971. Jeho autorkou je Růžena Žertová. Prodejní prostory navrhla na ploše 5 723 metrů čtverečních. Budova měla oranžovou barvu a dlouhá léta nedoznala změn. Až v letech 2007 až 2009 bylo přistaveno nové obchodní centrum. Prior je nyní podle architektů jen jako přívažek.

Prior v Karviné stojí nedaleko historického centra severomoravského města. Jde o jednoduchý "kvádr" se třemi nadzemními podlažími. Architekt Jan Melichar bral tehdy inspiraci v Rotterdamu. Fasádu nechal obložit pálenými taženými obkladačkami. Budova se zvenčí zatím nedočkala výrazné modernizace.

Obchodní dům Prior v Olomouci byl postaven v 70. letech. V tehdejších cenách přišel asi na 60 milionů korun. Budova vyrostla u kostela svatého Mořice a kousek od barokní Merkurovy kašny. Architekt Jan Melichar respektoval koncepci tehdejších obchodních domů. Existuje studie přestavby budovy na moderní nákupní galerii.

Plzeňský Prior stojí v Americké ulici. Stavba vznikla v letech 1965 až 1968. Vzhledem ke statickým závadám ji zkolaudovali až v roce 1977. Stavba v tehdejších cenách přišla na 40,5 milionu korun. Nyní je vlastníkem budovy Tesco. Poznámka: Jde o namátkový výběr několika Priorů.

Stál by mezi kašnami, ze střechy měla být terasa

Jaký by byl jihlavský Prior podle architektky Žertové? "Architektka Žertová zvolila originální řešení. Požadovaný rozsah prodejních ploch umístila do dvoupodlažního "objemu", který zařízla do svažitého terénu náměstí mezi obě kašny," popsal návrh Růženy Žertové architekt Klíma.

Podlaha dolního podlaží Prioru by byla v úrovni, kde je dolní kašna. "Střecha obchodního domu by tvořila promenádní terasu plynule navazující na horní část náměstí," popsala Klímova spolupracovnice Darina Zavadilová.

Krecl navrhovala Žertová zachránit - přesněji tedy památkově chráněné domy. Další objekty zchátralého špalíčku chtěla zbourat. Návrh z roku 1968 je a také zůstane jen na papíře.

"Prior v Jihlavě byl nakonec postaven v letech 1978 až 1983 podle návrhu architekta Zdeňka Sklepka," připomněl Petr Klíma.

Prior v Jihlavě nyní patří společnosti Le Cygne Sportif Groupe. Podle údajů z posledních tří výročních zpráv z let 2007 až 2009 byla tato firma zisková. Zisk firmy v roce 2009 přesáhl 17,2 milionu korun.

Hlavním nájemcem budovy je firma Prior Česká republika, což je dceřiná společnost ve skupině Le Cygne Sportif Groupe.

Prior Česká republika ukončil hospodaření v roce 2007 ziskem 7,2 milionu korun, o rok později vyšla ve výsledkové zprávě ztráta přes sedm milionů, v roce 2009 bylo hospodaření Prioru vyrovnané. Na loňské výsledky se čeká. Prior Česká republika má po republice kolem dvaceti obchodních domů.

Prior nejde zbourat, říká radní a historik Jaroš

Historik Zdeněk Jaroš může hodnotit jihlavský Prior i z pozice městského radního.

"Vždy se jednalo a stále se jedná o cizímajetek. V minulosti Prior sloužil často i jako zástava, která kryla finanční operace. Každou chvíli ta budova patřila někomu jinému. Takže město jen plánovalo, co by se s tím dalo udělat. Architekti úřadu hlavního architekta dokonce malovali, jak budovu jinak opláštit, ale to je vše, co jsme mohli udělat. Jedno ale vím jistě - že Prior nejde zbourat," pravil Zdeněk Jaroš.

"Je to festovní stavba se železobetonovým skeletem, s jejímž podzemím se dokonce počítalo jako s protiatomovým krytem," dodal Jaroš.

,