Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Kronospan dál chrlí škodliviny. Šedý kouř brzy odstraní nový filtr

  • 2
Dřevokombinát Kronospan se nadále objevuje v žebříčcích největších znečišťovatelů ovzduší. Loni vyprodukoval ve srovnání s předloňskem třikrát více formaldehydu, upozornilo ekologické sdružení Arnika s odvoláním na Integrovaný registr znečišťovatelů. Podnik to odmítá. A brzy zprovozní nový filtr.

Žebříček firem Arnika zveřejňuje každoročně na podzim. Zatímco třeba v roce 2004 jihlavský Kronospan podle IRZ vyprodukoval 16,5 tuny formaldehydu, v roce 2009 bylo této látky dokonce 47 tun. V roce 2012 už ovšem „jen“ šest tun.

Formaldehyd v Kronospanu

Jaké množství formaldehydu se ročně uvolnilo do ovzduší z jihlavského dřevokombinátu:

Rok - emise v tunách

2006 - 15,7

2007 - 16,0

2008 - 14,7

2009 - 46,2

2010 - 27,2

2011 - 15,3

2012 - 5,9

2013 - 22,1

Pozn.: Jde o data za Kronospan OSB a Kronospan CR.

Zdroj: IRZ, Arnika

Jenže loni Kronospan. který je jedním z největších producentů dřevotřískových desek v Evropě, vypustil do ovzduší přes 22 tun formaldehydu, který je při inhalaci rakovinotvorný.

Podle ekoložky Kronospanu Magdalény Pecnové byl v roce 2004 vykázán formaldehyd v množství 16,525 tuny za rok na jeden provoz - pouze výrobu dřevotřískových desek. Za rok 2013 pak bylo vykázáno 22,128 tun této látky, ale už na dvě výroby.

K násobnému meziročnímu nárůstu emisí škodlivin došlo podle Pecnové z důvodu použití jiné metodiky vykazování škodlivin. Ta byla odlišná v loňském roce oproti roku 2012.

Limity Kronospan nepřekračuje, uklidňuje inspekce

„Kronospan z hlediska emisí nepřekračuje žádné stanovené limity. Pokud mají vyšší hodnoty, stále se pohybují v rámci stanoveného povolení, které vydává krajský úřad,“ sdělil Vítězslav Novák, ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Havlíčkově Brodě.

Jeho slova potvrdil i Rostislav Habán z krajského odboru životního prostředí.

Kronospan má povinnost emise pravidelně kontrolovat. To provádí autorizovaná firma jednou do roka a ne dříve než po šesti měsících od minulého měření. Data pak putují do IRZ.

Integrovaný registr znečišťování (IRZ)

IRZ provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím České informační agentury životního prostředí CENIA. Lze ho nalézt a vyhledávat v něm na adrese www.irz.cz. Údaje o únicích vybraných chemických látek hlásí do registru samy jednotlivé podniky, protože jim tuto povinnost ukládá zákon. Arnika pak údaje analyzuje a sestavuje z nich přehledné žebříčky znečišťovatelů, které z registru nelze jednoduše vyčíst.

Kronospan už před pár lety na jednom ze dvou komínů nainstaloval filtrační technologii za stovky milionů korun. „Díky ní se při výrobě dřevotřískových desek snížil celkový příspěvek formaldehydu za rok 2014 proti roku 2004 čtyřnásobně,“ tvrdí Pecnová.

Stížnosti lidí v okolí na charakteristický zápach linoucí se z komínů závodu tím ale neustaly. „Z důvodů stížností na zápach bylo provedeno několik šetření a ani v jednom z nich nebylo zjištěno, že by docházelo k porušování podmínek provozu,“ uvedl ovšem šéf ČIŽP.

Oblak dýmu zmizí. Díky filtru

Nyní se dokončuje odfiltrování i druhého komínu závodu (více o tom také zde). „Technologie bude plně zprovozněna do konce listopadu 2014,“ dodala za Kronospan Pecnová.

Zakázka zahrnuje i odstranění stávající spalovací komory sušárny využívané v rámci výroby OSB desek.

Na přibližně půlmiliardovou investici získal Kronospan více než dvacetiprocentní dotaci z evropských fondů. A efekt by měl být jasný už od pohledu: i z druhého komínu závodu zmizí typický bílý oblak nasládlého dýmu. Ale nejen to.

„Zejména se odfiltrování týká organických znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší při sušení dřevních třísek pro výrobu stavebních OSB desek, kde bude pokles až o 80 procent,“ řekl letos v lednu tehdejší zástupce Kronospanu Michal Diviš.

Dodal, že organické látky jsou rovněž nositelem charakteristických pachů ze sušení třísek. I zápach by měl zmizet.

„Dá se očekávat, že se uvedením filtru do provozu situace výrazně zlepší. Ale garantovat, že to pak bude vždy a za každých podmínek lepší, nelze,“ zmínil za Českou inspekci životního prostředí Novák.

„Pro rok 2015 očekáváme snížení emisí formaldehydu na polovinu ve srovnání s rokem 2004,“ dodala Pecnová s tím, že do ekologie v Kronospanu investovali už téměř miliardu korun.

Co je to formaldehyd

  • Formaldehyd je aldehydem kyseliny mravenčí. Má karcinogenní a mutagenní účinky.
  • Je obsažen v syntetických pryskyřicích, lepidlech a v některých mořidlech na dřevo, ale i v oblečení, čisticích prostředcích, kosmetice, dokonce i v některých nekvalitních plyšových hračkách.
  • O formaldehydu se v odborných kruzích mluví jako o jedné z definovaných možných příčin atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a nastartování různých alergických stavů jako takových.
  • Při vyšších koncentracích se pak dostavuje silné slzení, otoky, zánět plic.
  • Není karcinogenní při požití, ale jeho inhalace způsobuje rakovinu.