Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavský mořeplavec přežil bouře Středozemí a chce přeplout Atlantik

  18:29aktualizováno  18:29
V Česku není mnoho držitelů nejvyššího oprávnění velitele jachty pro oceánské plavby bez omezení. Jedním z nich je jihlavský dobrodruh Tomáš Kůdela. Pro majitele menší firmy se plachtění stalo koníčkem teprve před pár lety. A nyní už připravuje expedici, při níž chce přeplout na jachtě Atlantik.

Jihlavský mořeplavec Tomáš Kůdela za kormidlem své jachty. | foto: Archiv Tomáš Kůdely

Tomáš Kůdela měl povoláním k plachtění vždy poměrně daleko. Vystudoval elektrotechniku na ČVUT a po pádu komunistického režimu založil firmu na vývoj elektrotechnických zařízení.

"Vždycky jsem ale věděl, že by mě táhlo moře. S našimi jsme jezdili k Baltu a mě neuvěřitelně lákalo pádlování na malém nafukovacím kajaku na otevřené moře přes vlny," vypráví o dávných začátcích své životní vášně.

Poprvé se skutečně plavil až v roce 2000. To si v Chorvatsku půjčil malý motorový člun a s rodinou se vypravil z ostrova Hvar na ostrov Brač. A hned z toho bylo drama. "V půli cesty se nám porouchal motor a do toho přišla silná bouřka, která nás táhla na otevřené moře," líčí.

"Žena se tak chopila PET láhve a začala vylívat vodu z člunu, zatímco já jsem opravoval motor s vědomím, že i přes velké vlny mi nesmí žádná součástka spadnout do moře. Etapu jsem ale nakonec dokončil," popisuje nevšední začátky s úsměvem Tomáš.

Na Jadran se pak brzy vrátil. Obcházel jachty a plachetnice a hlavou se mu honily myšlenky na pořízení své vlastní. Protože to nebylo zrovna nejlevnější a protože Česko nemá moře, nápad rychle zavrhl.

Jak viděl reklamu na kapitánské kurzy, zapomněl na vše ostatní

Jeho další kroky pak vedla náhoda. "Za delší čas jsem jel po Praze a na rohu visela cedule s nabídkou kapitánských kurzů. V tu chvíli jsem zapomněl, kam jsem jel, a vydal jsem se do agentury," říká.

Na místě zaplatil a čekal na termín zkoušek. "Ty byly celkem veselé. Jednak skripta byla z chorvatštiny přeložená napůl a za druhé jsem zkoušky složil, aniž bych někdy byl na lodi. Ironií je, že daná agentura za půl roku skončila," směje se Kůdela.

Fotogalerie

V tu chvíli se do svého koníčku doslova zakousl. Nastudoval stohy odborných knih a hned se vydal na rodinnou dovolenou na palubě motorové jachty "První dva roky jsem si na plachty netroufl, přece jen jsem se musel hodně věcí učit," vzpomíná Kůdela.

Postupně ale probrázdil celý Jadran i Středozemní moře. Nejdál byl na lodi na Kapverdských ostrovech. Na tuto cestu má také nejvíce vzpomínek.

"Na Kanárských ostrovech jsem ještě neměl jachtu svoji, ale půjčovali jsme si ji. Naše plavba čítala celkem 3 400 kilometrů. S půjčenou lodí nebyla jiná varianta, než že se vrátíte. Jakýkoli převoz, oprava a jiné prodlení je poměrně drahá a logisticky náročná věc. Nám se ale bohužel mezi Kapverdskými ostrovy kvůli opotřebení upevnění ve stěžni roztrhla hlavní plachta," popisuje patálie na dobrodružné výpravě.

Na dobrodružné výpravě přes Atlantik je stále ještě volno

Na ostrově ji pak kapitán maríny opravoval tři dny. I když sám nevěřil, že plachta vydrží, podařilo se doplout do cíle. "Zpátky jsme se vraceli křižováním proti větru dvanáct dní a proti nám šly čtyřmetrové vlny. Celou dobu jsem byl ve střehu, abychom při ovládání lodi neudělali žádnou chybu, která by znamenala definitivní, na moři neopravitelné poškození plachty," vypráví mořeplavec. Potřebný dosah k pevnině neměla ani vysílačka.

To ho vedlo k tomu, že si přece jenom pořídí vlastní loď. A satelitní telefon. Před rokem a půl se tak také stalo. Domovským přístavem jeho Delphie je Řím.

Vyzkoušet si jí může pod dohledem každý. Do posádky totiž Kůdela vezme zájemce, kteří se mu na konkrétní expedici přihlásí a projdou pohovorem. "Dokonce u mě mohou lidé skládat i praktickou část kapitánských zkoušek," dodává Tomáš Kůdela.

Letošní podzimní dny stráví na lodi kolem Korsiky. Velkou výzvu ale připravuje na příští rok. Na přelomu léta a podzimu se chystá přeplout na své jachtě Atlantik. A na palubě je prý ještě volno...
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Ve své sbírce má kolem čtyř tisíc pohlednic. Včetně té z roku 1895

Protože v poslední době sběratel František Zobač těžko sháněl pohlednice ze...

Kdo může říct, že se narodil v Šanghaji a pak se přestěhoval na Korsiku? František Zobač, „světoběžník“ z Nového Města...

Brod kupuje pozemky za miliony. Chce větší křižovatku i nová parkoviště

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Havlíčkův Brod koupí od restituentky rozsáhlý soubor pěti pozemků. Za celkovou výměru čtyř hektarů zaplatí přes 23...

Dojemné loučení v jihlavské zoo, tygří táta Dandys se vrací do Brna

Tygr Dandys splnil svou jihlavskou misi, zanechal po sobě dvě mladá koťata, a...

Úspěšná půlroční mise tygra sumaterského Dandyse v jihlavské zoologické zahradě, v pátek skončila. Brzy ráno se vydal...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz