Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co bude z bývalých kasáren? Hlavně ne ubytovny, bojí se lidé v Jihlavě

  11:05aktualizováno  11:05
Jihlavští zastupitelé budou v úterý rozhodovat o prodeji bývalých kasáren v Pístově. Jenže, jak sami říkají, o záměrech kupce, kterým je jihlavský podnikatel Petr Žižka, nevědí skoro nic. Někteří mají strach, že by za městem mohlo vzniknout jakési ghetto pro sociálně vyloučené obyvatele.

Podobně zchátralých budov je v areálu bývalých kasáren v Jihlavě-Pístově několik. Město je nabízí k prodeji v dražbě za osm milionů korun. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Třikrát se jihlavský magistrát v minulosti pokoušel prodat areál bývalých pístovských kasáren. Ovšem neúspěšně. O dřívější ubikace a pozemky o celkové rozloze necelých 75 tisíc metrů čtverečních nikdo nejevil zájem. Do tří vypsaných dražeb se žádný zájemce nepřihlásil.

Až letos na jaře se objevil podnikatel Petr Žižka, který byl ochoten investovat do zpustlého místa 8 milionů korun, což byla minimální cena, o niž si město řeklo.

Fotogalerie

Dalo by se tak říct, že vše dobře dopadlo, chátrající areál dostal nového vlastníka a město se zbavilo balvanu, který ho dlouho trápil. Jenže veřejnost pořádně neví, jaké další plány podnikatel s nemovitostmi má. Po květnové dražbě nechtěl o budoucím využití areálu hovořit.

„Až bude celý koncept jasný, informace poskytnu,“ sdělil Žižka, který je podle obchodního rejstříku jednatelem devatenácti společností – například Deleguj, s. r. o., Vaření, s. r. o., či Uklízení, s. r. o.

A o moc sdílnější nebyl ani včera. „Opravdu o tom nebudu mluvit. Jsem pozvaný na jednání zastupitelstva a tam své plány přednesu, dříve o tom hovořit nebudu,“ odmítl debatu o kasárnech Žižka.

„Podnikatel ve své žádosti svůj záměr nazval jako podnikání baťovského stylu. Mělo by to být jakési poskytování služeb podnikatelům v Česku i mimo republiku,“ naznačil po dražbě náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Mělo by jít o poskytování služeb v oblasti daňového poradenství a účetnictví.

Toto vysvětlení však nebere jako relevantní minimálně část opozice. „Ráda bych viděla něco mnohem konkrétnějšího,“ tvrdí Jana Mayerová (ANO).

„Na co potřebuje na tuto činnost skoro 80 hektarů?“ klade otázku Pavel Šlechtický (KSČM).

Žádný těžký průmysl a domky

V současné době má Petr Žižka poměrně volné ruce k tomu, aby s kasárny naložil podle svého uvážení. V územním plánu je jejich plocha vedená jako zóna občanské vybavenosti, kde lze stavět kromě těžkého průmyslu a obytných domů téměř vše.

Na pozemcích by měl pak mít Žižka zakázáno ještě hospodařit při využití intenzivních technologií, provádět terénní úpravy značného rozsahu nebo zneškodňovat odpady, které vznikly někde jinde.

„Pod pojem občanské vybavenosti se může schovat jak lehká výroba, ale také sociální služby či sociální bydlení. Ve skutečnosti je to právě sociální bydlení, které zde jde jako téměř jediná činnost provozovat bez větších investic. Zkrátka se ubikace vojáků lehce upraví a je možné nastěhovat nájemníky z celé republiky,“ nabízí jednu z variant využití Kryštof Kothbauer, předseda jihlavského regionálního výboru TOP 09.

„Lidé mají skutečně strach, že by z toho mohly být ubytovny, což současný územní plán umožňuje,“ přidává se Šlechtický.

Ani jeden z nich však nemá žádné indicie o tom, že by se podnikatel Žižka chtěl tímto směrem skutečně vydat. On sám však tyto spekulace ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Na přímou otázku, zda může vyloučit, že v pístovských kasárnech v budoucnu vzniknou ubytovny, sociální bydlení či zařízení podobného typu, pouze odpověděl, že dopředu nechce do médií nic říkat.

„Vše se dozvědí jako první zastupitelé,“ dodal. „Riziko, že tam něco takového vznikne, existuje, ať už bude toto místo vlastnit jakýkoliv subjekt. Z mého pohledu bude rozhodovat právě důvěryhodnost a předložený podnikatelský záměr,“ uvedl náměstek Kalina.

Podle něj podnikatele skutečně limituje pouze platný územní plán, město nemůže dohlédnout na to, zda svůj záměr plní či nevyužívá nemovitosti k jinému účelu. „Je to něco jiného, než když prodáváte pozemek v průmyslové zóně, kdy investor musí v určité časové lhůtě realizovat svůj plán,“ upozornil Kalina.

„Město má nástroje jak ochránit či korigovat využití území - například plánovací smlouvu s investorem, územní studie či regulační plán,“ oponuje bývalý vedoucí útvaru městského architekta Vít Zeman, jenž je členem TOP 09.

Žižka už v minulosti podepsal s městem smlouvu na budovu bývalé vojenské správy v centru města v ulici U Mincovny. Z celkové sumy 5,75 milionu korun složil dosud zálohu a nyní mu běží předem sjednaná lhůta na splacení zbývající částky.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Najdete na iDNES.cz