Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihlavě i v Telči zaměstnají vědce, pomáhat jim budou desítky lidí

  12:30aktualizováno  12:30
Na stavbě nového vědecko-technologického centra v jihlavské čtvrti Hruškové Dvory za téměř půl miliardy korun se co nevidět objeví první zemní stroje. Pobočka tohoto vědeckého centra by měla ovšem vzniknout i v telčské průmyslové zóně.

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos. | foto: Energoklastr CTT Vysočina

V průmyslové zóně šestitisícového města Telč se plánuje základna pro vědce, v níž mají zkoumat možnosti využití zemědělské produkce pro výrobu energií.

Toto zázemí má vzniknout jako odnož jihlavského vědecko-technologického parku. Tento téměř půlmiliardový projekt by se měl začít stavět už začátkem příštího roku.

Vědecká centra

Jihlava - dvě budovy s jedním nadzemním podlažím, 3 300 m2 laboratoří, kanceláří a souvisejícího zázemí, centrum postupně pojme 50 až 100 vědců

Telč - zkušební bioplynová stanice a odborné laboratoře. Ve městě už se staví vědecké centrum Akademie věd ČR s klimatickým tunelem, tam by měla čtyřicítka odborníků začít pracovat nejpozději od roku 2013.

V Telči by vybudování vědeckého centra mělo vyjít zhruba na 200 milionů korun. "Požádali nás, abychom deklarovali zájem o umístění tohoto centra v Telči," potvrdil starosta Telče Roman Fabeš.

Technologické centrum v Telči by stálo na soukromých pozemcích v průmyslové zóně poblíž výpadové silnice na Třebíč. Práci by v něm našlo asi patnáct lidí.

"Nezaměstnanost na Telčsku je v dnešní době zhruba 14 procent, to znamená každé pracovní místo, které se vytvoří, je ku prospěchu," dodal starosta.

Na soukromých pozemcích v průmyslové zóně se plánují odborné laboratoře, experimentální bioplynová stanice a také podnikatelský inkubátor pro začínající firmy. Ten by podle starosty měl pomoci "rozpohybovat" dění v tamní průmyslové zóně.

Investor má ještě pro zastupitele vypracovat studii průmyslové zóny.

Na dvousetmilionovou investici chce Energoklastr, tedy uskupení vysokoškolských institucí a firem, které za projektem stojí, sehnat evropskou dotaci, podobně jako na jihlavský projekt. U toho z rozpočtu přesahujícího 470 milionů přispěje 296 miliony korun Evropská unie.

Výzkumný areál je v Jihlavě plánovaný poblíž areálu Moravských kováren. V Jihlavě je "mateřský" projekt vědeckého centra dál než v Telči. Již je vydané stavební povolení. Možná ještě do konce roku by se mohlo kopnout do země.

V Jihlavě se brzy začne stavět

Stavět by se mělo začít už na přelomu roku. "V prosinci nebo v lednu bude předáno staveniště, kdy stavba začne, záleží především na počasí," oznámil Josef Komárek, místopředseda představenstva Energoklastru.

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos.

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos.

Ve dvou budovách s jedním nadzemním podlažím bude 3 300 metrů čtverečních laboratoří určených pro výzkum obnovitelných zdrojů, kanceláří a zázemí.

Na projektu vědecko-technologického centra spolupracuje už nyní několik vysokých škol, zejména pražské ČVUT a také brněnská Mendelova univerzita.

V Telči už nyní s podporou Unie vzniká vědecké centrum za 238 milionů korun. Místo v něm najde na čtyřicet odborníků. Pracoviště Akademie věd ČR by mělo fungovat nejpozději od roku 2013. Zkoumat bude vliv počasí na stavební materiály, proto bude obsahovat i klimatický tunel.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Jihlavští fotbalisté slavili, pozvali Spartu. Ale kde byli fanoušci?

Maskot jihlavských fotbalistů na exhibici k 70. výročí klubu

Měla to být fotbalová lahůdka. Na jedné straně stály největší legendy historie FC Vysočina, proti nim se v exhibičním...

Hokejisté Jihlavy přejeli Budějovice, Kladno padlo v nájezdech

Momentka z utkání Jihlava - České Budějovice.

První hokejová liga pokračovala druhým kolem, ve šlágru přehrála Jihlava tým Českých Budějovic s přehledem 7:0....

Další z rubriky

Nový areál Na Losích probudil v Havlíčkově Brodě skomírající atletiku

Atletický areál Na Losích oficiálně otevřely závody štafet brodských základních...

Konečně. Zbrusu nový atletický areál Na Losích v Havlíčkově Brodě už je oficiálně otevřen. V pondělí ráno se o to...

Na zasedání zastupitelstev nejvíce chyběli ředitel, lékaři i hejtman

Ředitel mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Marek Hovorka

Hejtman Jiří Běhounek v Pelhřimově, šéf festivalu dokumentů Marek Hovorka v Jihlavě, ředitel Daneš Burket v Třebíči a...

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

Fasádu obnovili noví majitelé  čistě v secesním duchu. Jistě by se líbila i...

Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu...

Najdete na iDNES.cz