Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos.

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos. | foto: Energoklastr CTT Vysočina

Jihlavské laboratoře vědeckého centra budou modernější než ty v Praze

  • 3
Dvě budovy za víc než 400 milionů korun začnou letos dělníci stavět na kraji průmyslové zóny v jihlavské čtvrti Hruškovy Dvory. Krajské město tak získá vědeckotechnické centrum, v němž najde práci až 250 odborníků. Stavba má být zprovozněna v roce 2014.

Na ploše 3 400 metrů čtverečních najdou do tří let špičkové zázemí vědci v energetických oborech i firmy zabývající se výzkumem a využitím jeho výsledků v praxi.

Vědeckotechnický park by měl být uveden do provozu co nejdříve."Letos začne výstavba, za rok a půl by se měl postupně spouštět provoz," oznámil Jan Rakušan, předseda představenstva Energoklastru, který projekt zastřešuje.

V projektu jihlavského vědeckého centra se na polovině cesty mezi univerzitními městy Prahou a Brnem sešli ke spolupráci pražské České vysoké učení technické a brněnská Mendelova univerzita společně s dalšími partnery.

Jihlavské laboratoře by měly být o generaci novější než ty, kterými ČVUT disponuje v Praze. "Samozřejmě by se nám líbilo, kdybychom měli podobné zázemí i v Praze, ale je třeba posílit aktivitu i v regionech, což zase souvisí se zaměstnaností," zmínil děkan Fakulty elektrotechniky ČVUT a předseda správní rady Energoklastru Boris Šimák.

"Řada studentů Mendelovy univerzity a ČVUT je z Vysočiny. Třeba pro ně bude výhodné působit ve vědeckém týmu se zázemím univerzity. Budou mít blízko domů," dodal Pavel Burget z ČVUT. Vědecké centrum chce vyhledávat talenty i na místních školách.

Vývoj a výzkum energie

Výzkum v laboratořích povedou vědci jak z ČVUT, tak i z Mendelovy univerzity. Hlavní oblastí zájmu centra bude energetický sektor - snižování energetické náročnosti, materiálové inženýrství nebo využívání biomasy.

Laboratoře se zaměří také na využití bioplynu v energetice či experimentální vývoj i výzkum v oblasti solární energetiky.

Vědecko-technický park za 470 milionů korun se v Jihlavě začne stavět ještě letos.

"Projekt pomůže nastartovat hlavně malé a střední firmy, které v jihlavském centru budou moci uskutečnit inovační plány. Projekt získá podporu z evropských fondů ve výši bezmála 300 milionů korun," uvedl Petr Očko z ministerstva průmyslu a obchodu. Dotace je podmíněná udržitelností projektu na dobu deseti let.

Celý areál bude koncipován jako nízkoenergetický a zdroje energií budou čerpány z obnovitelných zdrojů, jako jsou tepelná čerpadla, biomasa nebo fotovoltaika. Solárními panely budou pokryty střechy budov.