Jihlavská zoo letos otevře pět nových pavilonů. Lákat budou i žirafy

  6:24aktualizováno  6:24
Obřímu projektu Zoo pěti kontinentů, který bude stát 135 milionů korun, začal v Jihlavě nejdůležitější rok. Hodně se bourá i staví. Největší investice v dějinách jihlavské zoologické zahrady, tedy výstavba dohromady šesti nových pavilonů a expozic projektu Zoo pěti kontinentů, se zvolna blíží do své druhé etapy.

Australská farma je vyzdobená i stylovými doplňky, jako je třeba starý pluh. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Už na jaře se otevře nový žirafinec a pavilon Austrálie. Umístěné jsou za novým vchodem do zoo, kde byla dosud louka a sad. Následovat bude v průběhu léta otevření sousedního výběhu pro hyeny a expozice afrických primátů.

Fotogalerie

Momentálně se v této části zoo stále intenzivně pracuje a dokončovací práce jdou do finále. Zároveň se začalo budovat i v původní staré části zoo. V rámci druhé etapy výstavby tam vznikne nová expozice Asie a velkolepý pavilon plazů.

A tak zoo nyní připomíná spíše staveniště.

"Chci naše návštěvníky poprosit o toleranci ke stavebnímu ruchu, který výstavba přináší. Výsledkem ale bude krásnější zoo s lepším zázemím pro návštěvníky i pro zvířata. Kromě toho se všichni můžeme těšit na úplně nové druhy chovaných zvířat. Měla by jich být necelá dvacítka," řekla mluvčí zoo Kateřina Kosová.

Bývalý domov klokanů už není

Těžké stroje v lednu vjely i do centrální části zoologické zahrady za starým vchodem. Srovnaný se zemí je již původní příbytek klokanů rudých, kteří se začátkem roku přestěhovali do nové australské expozice v horní části zahrady.

Kdy se otevřou nové expozice

Australský pavilon
20. dubna   

Žirafinec
5. června

Výběh pro hyeny
léto 2013

Afričtí primáti
léto 2013

Expozice Asie
konec léta 2013

Pavilon plazů
začátek roku 2015

Pryč jsou i sousedící voliéry papoušků. Místo toho zde vznikne expozice Asie, která by měla být otevřená ještě letos koncem léta. Navazovat bude na výběh pro babirusy, jeřáby a japonský parčík.

"Nové zázemí najdou asijští primáti. Počítáme zde s umístěním gibonů, kteří jsou naším erbovním zvířetem," připomíná Kosová.

Atmosféru jihovýchodní Asie a Indonésie bude navozovat jejich stylová ubikace. Architekt Jaroslav Huňáček ji navrhl ve stylu asijské chatrče na kůlech, která jako by byla postavena na pozůstatcích rozpadlého kmérského chrámu.

"Vnitřní část této nové expozice bude řešena ve dvou úrovních - giboni ve zvýšeném přízemí a babirusy v suterénu," doplnil Huňáček.

Bagry nyní vjely i do venkovního výběhu k tapírům. "Museli jsme tam vybudovat některé nové inženýrské sítě, které budou sloužit pro nový pavilon plazů. Až budou práce dokončeny, vše se vrátí do původní podoby. Tapíři zůstanou na svém původním místě, tak jak jsou návštěvníci zvyklí," ujistila mluvčí.

Zmizí byt exředitele Jirouška

A právě nový pavilon plazů, pošle k zemi Exotárium - současnou budovu určenou pro chov plazů a opic. V domě se nacházel také byt dřívějšího ředitele zoo Vladislava Jirouška a veřejné toalety. Bourat by se mělo začít letos v červenci.

Nové druhy zvířat

žirafy

hyeny žíhané

kasuár přilbový

voduška abok

kuskus pozemní

vakoveverka létavá

vakoplšík létavý

vakorejsek čtyřprstý

myš bobří

klokánek králíkovitý

kystráček modrooký

fenek

křeček skákavý

daman stepní

krajta Ramsayova

komba senegalská

komba Garnettova

kočka pouštní

Stavba nového pavilonu pro plazy by měla být hotová ke konci příštího roku, pro návštěvníky se otevře zřejmě až začátkem roku 2015. Bude stavebně nejnáročnější částí celého projektu.

"Vnitřní uspořádání s mohutnými kmeny stromů, meandrující řekou a vodopádem bude v návštěvnících vyvolávat dojem pralesa. Plášť budovy z mosazných plátů bude evokovat kůži plazů," avizuje architekt Huňáček.

Farmářská budova v Austrálii

Nejblíže k otevření má expozice Austrálie. Většina zvířat je již v nových ubikacích přestěhovaná, ale návštěvníci si na prohlídku musí počkat ještě do 20. dubna, kdy se slavnostně otevře. Expozice připomíná australskou farmu.

Dominuje jí farmářská budova, nechybí typické větrné čerpadlo vody a termitiště. Dojem venkovské farmy budou dotvářet různě umístěné drobné pracovní nástroje - rýč, proutěné koše, hrábě, lopaty, špalek na štípání dříví. Složena zde bude i větší ohrádka naštípaného dříví i starý pluh.

Připraveny jsou voliéry a výběhy. Nové působiště zde najdou klokani rudí, několik druhů papoušků. Naprostou novinkou budou i velcí australští exotičtí ptáci kasuáři. V budově najdou návštěvníci noktunárium - expozici drobných nočních australských savců.

"K těmto novým druhům budou patřit kuskus pozemní a vakoveverka létavá. Plánujeme zde chovat i myš bobří a klokánka králíkovitého. A zástupcem australských plazů bude krajta Ramsayova," vypočítává mluvčí.

Pohled žirafám do očí

S Austrálií téměř sousedí expozice Afrika. Dominantní stavbou je žirafinec. Termín jeho otevření je už také jistý. Přivítat nové žirafy budou moci návštěvníci poprvé pátého června. Stavbu plnou ochozů a vyhlídek koncipoval architekt Jaroslav Huňáček tak, aby se lidé mohli dívat žirafám přímo do očí.

Zoo pěti kontinentů

Obří projekt bude stát 135 milionů korun. Více než 94 milionů korun bude uhrazeno z fondů EU. V souvislosti nárůstem nových druhů zvířat a rozšířením expozic plánuje zoologická zahrada letos přijmout i tři nové chovatele.

Pracovníci zoologické zahrady však stále nevědí, o jaké žirafy budou pečovat a z které zoologické zahrady k nim noví svěřenci přijedou. Evropský koordinátor chovu žiraf, který rozhoduje o přesunech zvířat, stále ještě neřekl poslední slovo.

"S koordinátorem jsme domluveni, že by se měl vyjádřit koncem února," uvedla ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková.

Dokonce je možné, že v Jihlavě nebudou žít žirafy Rothschildovy, jak se původně plánovalo, ale jiný, vzácnější poddruh žiraf. V úvahu přicházejí žirafy síťované, které nejsou v zoologických zahradách tak rozšířené.

Jednou z možností prý dokonce je, že by v jihlavské zoo byly na nějakou dobu umístěny i oba poddruhy najednou. Co je však téměř jisté, že v Jihlavě vznikne samčí skupina tvořená mladými zvířaty.

Těsně sousedící stavbou žirafince je stáj pro africké sudokopytníky, kteří budou sdílet výběh se žirafami. Domov zde najdou zebry damarské a také africké antilopy jménem voduška abok, které budou mít v Jihlavě premiéru. Uvnitř afrického pavilonu by měli být umístěni i drobní savci - fenek, křeček skákavý, tarbík velký, daman stepní a kočka pouštní.

Z africké vesničky Matongo se do nového přesune i druhá chovná skupina kaloňů rodriguezských. Nebudou zde chybět ani zástupci afrických hadů - komba Garnettova a komba senegalská.

Mezi australským pavilonem a žirafincem už stojí nová expozice pro hyeny. Dokončena a otevřena by měla být v průběhu léta. Zoo zde počítá s umístěním chovné skupiny hyen. Mělo by se s největší pravděpodobností jednat o hyeny žíhané.

A konečně poslední expozicí je pavilon pro africké primáty. Ti se sem přesunou z Exotária, které bude začátkem prázdnin zbouráno. V expozici afrických primátů by měl být umístěn mangabej černý a kočkodan Campbellův.

"Do budoucna zde ještě plánujeme chovat guerézy běloramenné, což je nový druh, ale není stoprocentně jisté, že je získáme již letos," dodala Kosová.Nejčtenější

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Náměstek hejtmana Pacal se vrací z Jihlavy do Třebíče. Bude starostou

Nový náměstek pro regionální rozvoj Pavel Pacal.

Krajskou vládu čeká další personální změna. Po vynucené výměně na postu náměstka hejtmana za hnutí ANO nyní míří zpět...

Dárek ke sto letům. Hra Horáckého divadla prozkoumá kult svatého Václava

Hlavní postavou inscenace je mladý pražský arcibiskup, který se rozhodl, že...

Druhou autorskou inscenací, která by mohla být nejspíš i vrcholem celé sezony Horáckého divadla v Jihlavě, je jevištní...

Občanští demokraté v Brodě udělali nečekaný veletoč, dohodli se s ANO

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl by hlasoval pro poskytnutí finanční podpory...

Po volbách vypadalo sestavení vládnoucí koalice v Havlíčkově Brodě jednoduše, ale teď se začíná notně komplikovat....

Najdete na iDNES.cz