Tradiční svatomartinský průvod na jihlavském Masarykově náměstí přiláká každoročně tisíce lidí.

Tradiční svatomartinský průvod na jihlavském Masarykově náměstí přiláká každoročně tisíce lidí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlavská radnice na svatomartinském trhu zakázala bramborové výrobky

  • 76
Netradiční opatření jihlavského magistrátu usměrňuje žadatele o stánkový prodej na Masarykově náměstí na svatého Martina, tedy 11. listopadu. V podmínkách radnice například stojí, že se nemohou přihlásit zájemci o prodej brambor upravených na jakýkoliv způsob, vyjma bramboráku.

Konkrétně jde o hranolky, spirály, lupínky a podobné. Naopak prodej bramboráku možný je.

„Akce má generálního dodavatele vyjmenovaného sortimentu, proto jsou tyto položky vyjmenovány zvlášť. Radnice po zkušenostech a ohlasech z předchozích ročníků podmínky průběžně upravuje, tentokrát je nastavený prodej tímto způsobem,“ ozřejmil rozhodnutí mluvčí magistrátu Radek Tulis.

„V minulosti jsme měli například kritické komentáře k hygienickým podmínkám některých prodejců nebo k sortimentu na stáncích a podobně, což by se letos nemělo opakovat,“ dodal mluvčí radnice.

„Dál zůstává prostor pro prodejce jiného sortimentu, cukrářských a pekařských výrobků, sladkých pochoutek, cukrovinek, cukrové vaty, pražených oříšků, oplatek, trdelníků, pečiva, langošů, bramboráků, placek, steaků... Najdete tu i doplňkové zboží jako blikací rohy, balonky a další,“ vyjmenoval.

Svařáková ulice, to je sen

Podmínky vyhlašoval odbor kultury. Jeho vedoucí Tomáš Koukal potvrzuje, že za nařízením stojí loňský dodavatel cateringu, se kterým měla radnice dobrou zkušenost, a tak s ním spolupracuje i letos s tím, že si stanovil ony podmínky. „Dokážou garantovat kvalitní služby, tak jim exkluzivitu necháme,“ podotkl.

Některé stánky prý dříve nepůsobily moc čistě a esteticky a eliminace je podle něj ideální řešení. Letos o stánkařský prodej projevilo podle Koukala zájem dvanáct lidí, všem radnice vyhoví a nikdo se proti nařízení neozval.

„Příští rok jsme si říkali, že uděláme poptávkové řízení, že by se mohli přihlásit zájemci a catering by zajistil jeden výherce. Sice to není veřejná zakázka, ale jde nám o to, aby ta služba byla dobrá a kvalitní,“ uvedl Koukal.

Co na letošní podmínky jihlavského magistrátu říká pořadatel svatomartinského průvodu Milan Kolář?

„Není to nic proti zákonu. Chceme, aby nabídka byla velká a lidé si mohli vybírat. A aby nabídka stánků byla v budoucnu ještě větší. Možná se rozšíří i mimo náměstí,“ podotkl Kolář.

Podle něj jsou trhy v Jihlavě obecně problém.

„Myslím, že by to měl dělat tým lidí, kteří by se snažili vytvořit jarmark s tradicí a ne udělat jen podmínky s tím, že tak to prostě je. Mně by to bavilo, třeba se to příští rok změní,“ nastínil Kolář.

Vzor by si podle něj mělo město vzít v Norimberku nebo Českém Krumlově, kde řemeslníci svou práci také ukazují naživo. „Je tam tradice, turistický ruch. To vše se v Jihlavě musíme ještě naučit, neumíme to,“ poznamenal Kolář.

Ten má na příštího svatého Martina také svou vizi. „Můj sen je, aby se název nějaké ulice ve městě, nejspíš Matky Boží přelepil na Svařáková. A byl tam jeden stánek se svařákem vedle druhého,“ věří ve splnění plánu Kolář.

,