Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korea, Emiráty, Čína. Politici jihlavské radnice létají soutěžit

  12:58aktualizováno  12:58
Slyšeli jste někdy o soutěži The LivCom Awards? Tak právě toto klání bylo důvodem, proč lidé z vedení jihlavské radnice nalétali v posledních letech tisíce kilometrů do asijských zemí. Byli se ale podívat i ve Švédsku na vyhřívané náměstí.

Náměstek primátora Rudolf Chloupek přebírá ocenění Jihlavy v soutěži The LivCom Awards v Číně. | foto: Magistrát města Jihlavy

Nejčastěji se podíval do vzdálených destinací za radniční peníze náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD). V roce 2011 společně s primátorem a dalšími dvěma úředníky města vycestoval na šest dní do Jižní Koreje, což radniční kasu vyšlo na více než 53 tisíc korun na osobu.

O rok později pak opět s primátorem zamířil na konci listopadu na týden do Spojených arabských emirátů. Tato cesta vyšla daňové poplatníky na více než 60 tisíc korun na osobu.

Fotogalerie

A do třetice, už bez doprovodu primátora, Chloupek odletěl vloni na přelomu listopadu a prosince do Číny. To radniční kasu vyšlo na něco málo přes 50 tisíc korun.

A důvod cesty? Zástupci města se v exotických městech zúčastnili světové soutěže The LivCom Awards, pořádané OSN. Alespoň to uvádí jihlavská radnice na svých webových stránkách, kde o oceněních v soutěži informuje.

"LivCom je jediná světová soutěž, která se zaměřuje na mezinárodní dobrou praxi v oblasti životního prostředí. Cílem soutěže je tuto praxi sdílet, rozvíjet a zlepšovat kvalitu života občanů. Aby se dané město stalo místem, kde stojí za to žít," uvádí se mimo jiné na radničním webu.

Čerpání inspirace. Někdo tam jet musel

A jak za tímto účelem statisícové výdaje z kapes daňových poplatníků obhajuje náměstek Chloupek?

"Jde o načerpání inspirace a prezentaci města. Byli jsme vybráni do finále soutěže, kde bylo nutné prezentovat město, a někdo tam jet musel," reagoval.

Kde také jihlavští politici byli

Jaroslav Vymazal, primátor: Spojené arabské emiráty, finále soutěže LivCom Jižní Korea, finále soutěže LivCom

Rudolf Chloupek, náměstek: Spojené arabské emiráty, finále soutěže LivCom Jižní Korea, finále soutěže LivCom Čína, finále soutěže LivCom

Josef Kodet, náměstek: Švédsko, studijní cesta, projekt Quest Petr Pospíchal, náměstek Itálie, studijní cesta sdružení historických sídel "V soutěži si vybavuji také Chrudim, Kladno a Tábor. V Číně jsme bohužel byli z českých měst sami."

"Pochopitelně když tu možnost máte a jde o schválenou cestu, asi každý se rád někam podívá. Kdybych to měl hodnotit, co to přineslo pro mě jako představitele města, jsou to navázané kontakty s dalšími městy, měli jsme možnost mluvit s dalšími reprezentanty jak z Evropy, tak celého světa, co se v jejich městě děje, jaké ve svém městě řeší problémy, je to inspirace pro to, co by se v Jihlavě mohlo realizovat," nastínil Chloupek, který má na starosti jihlavské školství.

Zástupce opoziční TOP 09 Martin Fiala vidí v cestách na soutěže po zeměkouli vyhazování peněz. "Aby představitel města Jihlavy jezdil po exotických destinacích, považuji za plýtvání. Mě by na takovou cestu nikdo nedostal. Rozumím návštěvám partnerských měst, kde se utužují vztahy. Za jednu cestu náměstka Chloupka do Asie se dá takových menších cest podniknout několik," reagoval Fiala.

Za radniční peníze vycestoval do ciziny on i další opoziční zastupitelé. V roce 2012 jeli na pět dní do partnerského města Jihlavy, ukrajinského Užhorodu. Cesta dvanácti jihlavských zastupitelů i s ubytováním se vyšplhala téměř ke stotisícové sumě. Mezi výletníky byl třeba i opoziční zastupitel za KSČM Pavel Šlechtický. Do Užhorodu společně s dalšími zastupiteli vyrazili v září roku 2012 městským minibusem.

Co máme ze Soulu

A proč byl největším cestovatelem na radnici zrovna Chloupek? Na radnici má mimo jiné na starosti agendu Zdravého města, od které se účast v soutěži odvíjí. Zmínil i konkrétní projekty, které byly podle něj návštěvou ve vzdálených zemích inspirovány.

"Určitě to jsou velké projekty revitalizace Heulosu a vybudování volnočasového areálu Český mlýn, oddechových zón, tam se zkušenosti určitě zúročily. Nedá se ale přímo říct, tohle jsme viděli v Soulu a teď to máme v Jihlavě. Řešily se tam i otázky školství a odpadového hospodářství," dodal. A měl možnost porozhlédnout se po okolí? Prý jen minimálně.

Večer je hostitelé zavedli na kulturní představení. "Když jsme byli v Soulu, dostali jsme se akorát do olympijského parku a do historického centra, jinak prakticky celou dobu jsme byli v hotelu, kde jsme byli ubytovaní a kde probíhalo celé setkání. My si nevybíráme, kde to světové finále je, od toho se ty náklady pochopitelně odvíjí. Město usnesením rady a zastupitelstva přijalo, že se té soutěže budeme účastnit," odvětil Chloupek na otázku, zda desetitisíce z radniční kasy považuje za účelně vynaložené.

Cesta může pomoci podnikatelům

"Vrací se to zkušeností účastníků a v prezentacích ostatních měst, ze kterých můžeme čerpat. Je možné takto zprostředkovat i spolupráci místním podnikatelům. Ale nejsem schopen říct, zda něco takového nastalo," dodal.

Naposledy získala Jihlava v čínském městě Sia-men stříbrné ocenění v kategorii měst mezi 20 a 75 tisíci obyvateli a bronzovou cenu za přihlášený projekt Revitalizace sídlišť na území města Jihlavy - Královský vršek.

Náměstek primátora viděl vytápěné náměstí ve Švédsku

Náměstek primátora Jihlavy Josef Kodet (KDU-ČSL).

Náměstek primátora Jihlavy Josef Kodet (KDU-ČSL).

Náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Kodet (KDU-ČSL) byl za uplynulé čtyři roky za radniční peníze nejdál letecky ve Švédsku. "Jednalo se o projekt o udržitelné dopravě, byla to výměna zkušeností mezi městy v Evropě, jak se provozuje městská hromadná doprava nebo cyklistická doprava, jak se kde řeší bezbariérové přístupy v různých částech Evropy. Skupiny se scházely v různých částech Evropy. V rámci jedné skupiny jsme byli ve Švédsku a závěrečné setkání bylo v Budapešti," uvedl Kodet.

A volného času prý moc nebylo. "Měli jsme semináře na radnici, jen jsme se podívali po městě, jak tam řeší dopravu. Zajímavostí ve Švédsku třeba bylo, že pěší zóna a náměstí ve městě, které bylo velikostí srovnatelné s Jihlavou, tam měli vytápěné. Takže i když kousek dál byly metrové závěje sněhu, tam po něm nebylo ani památky. Mohou si to dovolit, mají levnější energii z vodních elektráren," vysledoval při návštěvě Švédska.

Soukromě byl Kodet nejdále na Korsice. Jinak navštívil řadu evropských států. "Když je příležitost, tak rád vycestuju, ale nemusí to být cesta kolem světa," dodal náměstek primátora Kodet.

"Ocenění v této soutěži jsou potvrzením pro město, že jde tím správným směrem," dodal Chloupek. Finále se podle něj účastní zhruba na šedesát měst z celého světa. "Pro hostitele je soutěž vždy velká událost, v Číně to přirovnávali k olympijským hrám v Pekingu," dodal.

Kromě Jihlavy si Chloupek vybavuje z českých měst v soutěži také Chrudim, Kladno a Tábor. "V Číně jsme bohužel byli z českých měst sami," dodal.

Osobně se mu prý nejvíce líbilo asi v Soulu. "To byla pro mě opravdu dost exotika. V Číně máte jediný pocit, že těch Číňanů je strašně moc. Sia-men je takové malé město na pobřeží, o kterém u nás nikdo nikdy neslyšel, má jen několik milionů obyvatel," dodal s nadsázkou Chloupek. Kde bude setkání měst v rámci této soutěže v příštím roce, zatím neví.

Morální povinnost letět. Soutěž, nebo pseudosoutěž?

Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) také nesouhlasí s hlasy kritiků a obhajuje účast zástupců z Jihlavy ve vzdálených zemích. Podle něj nejde o zbytečnou účast v jakési pseudosoutěži, které se každý rok účastní stále stejná města a o níž nikdo nikdy pořádně neslyšel. I tato kritika v minulosti zazněla.

"Soutěž LivCom je zaštítěná OSN, která soutěž spolufinancuje. Není to tak, že si tam jedeme pouze převzít cenu. V soutěži se srovnávají životní podmínky ve městech přibližně stejné kategorie co do počtu obyvatel. Už tím, že jsem podali do soutěže přihlášku, museli jsme se zamyslet nad jednotlivými oblastmi. Museli jsme činnost v jednotlivých oblastech zmapovat. Mezinárodní komise pak vyhodnotila, že jsme kritéria naplnili velmi dobře, a postoupili jsme do finále. Je naší povinností, minimálně morální, tam zajet a soutěžit ve finále, když jsme se tam dostali," uvedl Vymazal.

Z Emirátů a z Jižní Koreje si prý primátor přivezl spoustu dojmů a inspirace. "Program byl nabitý až do noci, kdy jsme společně absolvovali prohlídky ve městě i mimo něj. A když byl chvilku volný čas, člověk měl možnost poznat mentalitu tamních lidí a jejich život. V Jižní Koreji to na mě zapůsobilo velmi silně. Když tam vidíte tu neskutečnou disciplínu lidí a slušnost. Je zajímavé, že tam téměř nenajdete odpadkový koš, a přesto tam neleží na zemi odpadky, protože si je zkrátka nikdo nedovolí odhodit," uvedl Vymazal.

A proč v Číně chyběl? "Program jsem měl před Vánocemi tak našlapaný, že jsem dal přednost tomu být doma a odpracovat to tady. Zvládli to tam ve třech lidech," dodal Vymazal.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Najdete na iDNES.cz