Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Právník radnice si na úředníky stěžoval soudu. Rarita, diví se v Jihlavě

  11:43aktualizováno  11:43
Nezvyklý spor zaměstnal jihlavskou radnici. Advokátovi krajského města Vysočiny Radku Ondrušovi se nezdálo, jakým tempem pracuje jedno radniční oddělení. Proto se obrátil na soud.

Právník jihlavské radnice Radek Ondruš. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na mušku si vzal vodoprávní úřad, který je jedním z orgánů, jež rozhodují v části velmi spletitého a dlouhotrvajícího sporu o více než miliardový majetek mezi městem Jihlava a Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK). Podle Ondruše nerozhodoval v zákonem stanovených lhůtách.

„Vodoprávní úřad nekonal, ani krajský úřad (první možný odvolací orgán – pozn. redakce) nerozhodoval, přitom my potřebovali co nejrychlejší rozhodnutí,“ zdůvodnil své kroky Ondruš. Podal kasační stížnost.

Tajemníka jihlavského magistrátu Lubomíra Dohnala, který úředníkům šéfuje, Ondrušův postup překvapil.

„Zatím jsem se nesetkal s tím, aby zaměstnavatel podával žaloby na své úředníky prostřednictvím svého právního zástupce. Zajímal jsem se, jestli už v Česku něco podobného bylo. A myslím, že jsme ojedinělý případ,“ uvedl Dohnal, jenž se o Ondrušově aktivitě podle svých slov dozvěděl až od brněnského krajského soudu, nikoliv od politického vedení města.

„Plním jen úkol od zastupitelů“

Primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) s tím, aby advokát ve službách města proti magistrátním úředníkům takto postupoval, nesouhlasil.

„Doktor Ondruš dospěl k závěru, že vodoprávní úřad nečinil ve lhůtě, kterou si on představoval. Tak podal žalobu. My jsme ho za město vyzvali, aby ji stáhl. Respektive jsme mu dopředu říkali, aby ji nepodával. On ji přesto podal,“ popsal primátor.

Postup najaté advokátní kanceláře Chloupek neschvaloval také kvůli tomu, že by to mohlo přinést rozbroje mezi jednotlivé úředníky na radnici. ̈

„Pan doktor Ondruš měl svoje kroky konzultovat dřív, než něco provedl. V radě města se o této žalobě nehlasovalo. Jen se to probralo a souhlasným mručením se všichni vyjádřili, že takhle se to dělat nemá,“ doplnil primátor. Podle něj se dá vše řešit i méně konfrontační cestou.

Ondruš se hájí tím, že dělá pouze to, k čemu ho zavázalo jihlavské zastupitelstvo jakožto nejvyšší orgán města. „Dostal jsem od něj úkol, abych dělal kroky k co nejrychlejšímu vyřešení celého sporu,“ konstatoval právník.

Chloupkova vyjádření víc nechtěl komentovat. „To mi nepřísluší. Jen plním pokyny zadavatele,“ odkázal ještě jednou na pověření od jihlavských zastupitelů.

Chybí mantinely, zní z opozice

Zastupitelstvo svým usnesením advokátovi skutečně zadalo, aby postupoval co nejrychleji ke zdárnému ukončení celého sporu. Zároveň mu odsouhlasilo i plnou moc k právním úkonům v kauze SVAK. Zastupitelé takto rozhodli kvůli tomu, aby nemusel žádat orgány města o svolení ke každému dílčímu kroku.

„Nemyslím si, že bylo vyloženě chybou dát panu doktoru Ondrušovi plnou moc. Měly však být nastaveny určité rozhodovací mantinely, které by určily, co pan doktor Ondruš může sám o své vůli podniknout a co ne,“ poznamenal opoziční zastupitel Stanislav Doležal (KSČM).

Rozepře mezi advokátem a vodoprávním úřadem nakonec skončila smírem. „Kauza je u konce. Nemáme žádný zájem na tom, aby pokračovala,“ potvrdil Chloupek.

Zda konec přišel z popudu advokáta, či na přání jihlavské politické reprezentace, se nedá přesně určit. Každopádně dnes Ondruš tvrdí, že důvody pro jeho postup pominuly.

„Oba úřady (vodoprávní a krajský - pozn. red.) už začaly konat, proto jsme to všechno vzali zpět. Jediné, co chceme, aby úředníci rozhodovali rychle a ve lhůtách,“ prohlásil.

Podle něj tato eskapáda nijak nenarušila vztahy, které má jak s politickým vedením města, tak i s úředníky magistrátu. „Jsem profesionál, není v tom nic osobního. Jen chci, aby všichni vykonávali své povinnosti. A je mi jedno, jestli to je Jihlava, nebo Telč.“

Smlouvu město nevypovědělo

Letos nejde o první nesrovnalost mezi Jihlavou a jejím advokátem. Už v lednu se například měla městská rada zabývat tím, zda s ním nerozváže smlouvu a nevypíše výběrové řízení na právní služby. Důvodem mělo být to, že Ondrušova kancelář před zhruba osmi lety získala zakázku bez veřejné soutěže. Za tu dobu už od Jihlavy vyinkasovala přes 6,5 milionu korun.

„Když mi rada smlouvu vypoví, hodím jim to takhle na stůl a řeknu na shledanou. Pokud mi vypoví plnou moc k zastupování města, beru to jako projev ztráty důvěry,“ hlásil tehdy rázně Ondruš.

Nakonec ale k ničemu takovému nedošlo. Den před zasedáním rady se totiž sešel advokát s primátorem Chloupkem, který následně inkriminovaný bod z jednání radních stáhl.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz