Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavská karta se dále nerozvíjí. Radnice o to nejeví zájem

  17:38aktualizováno  17:38
Krajské město před lety uvedlo do provozu Jihlavskou kartu. Projekt za 21 milionů, přestože měl velké ambice, se ale nerozvíjí. I v menších městech přitom podobné karty mají využití nejen v MHD, ale třeba i linkových autobusech.

Krajské město před lety uvedlo do provozu Jihlavskou kartu. Projekt za 21 milionů, přestože měl velké ambice, se ale nerozvíjí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Letos v květnu to byly už čtyři roky od chvíle, kdy se v jihlavské MHD začalo platit Jihlavskou kartou. Měla to být revoluce. Ale není. Funkčnost Jihlavské karty nakonec zůstala jen u jízdenky MHD, ačkoliv byl slibován její rozvoj.

Kromě multifunkční vstupenky do městských zařízení mohla mít karta i další využití - jako jízdenka na linkových autobusových spojích mířících denně z a do Jihlavy.

Příklady fungování přepravních karet ve vybraných městech

České Budějovice
Integrovaný dopravní systém: Ne
Karty v MHD: Ne

Brno
Integrovaný dopravní systém: Ne
Karty v MHD: Ne

Břeclav
Integrovaný dopravní systém: Ne
Karty v MHD: Ano
Využití karet u více přepravců: Ano

Jihlava
Integrovaný dopravní systém: Ne
Karty v MHD: Ano, Jihlavská karta
Využití karet u více přepravců: Ne

Karlovy Vary
Integrovaný dopravní systém: Ne
Karty v MHD: Ne, předpoklad zavedení v roce 2015

Kroměříž
Integrovaný dopravní systém: Ne
Karty v MHD: Ano Využití karet u více přepravců: Ano, používání elektronických peněženek v autobusech společností KTS, s.r.o, KRODOS BUS a.s., ČSAD Vsetín a.s., ČSAD Uherské Hradiště a.s.

Pardubice
Integrovaný dopravní systém: Ne
Karty v MHD: Ano, Pardubická karta
Využití karet u více přepravců: Ano. V MHD Hradec Králové. Pardubická karta prozatím není určena pro odbavení ve spojích příměstské autobusové dopravy ani v rámci žádného integrovaného dopravního systému.

Plzeň
Integrovaný dopravní systém: Ano
Karty v MHD: Ano, Plzeňská karta Využití karet u více přepravců: Ano. Plzeňskou kartu uznávají všichni dopravci zapojení do Integrované dopravy Plzeňska. S výjimkou Českých drah užívají všichni tito dopravci též elektronické peníze, které jsou na Plzeňské kartě uložené.

Podobné funkce mají elektronické karty MHD například v Plzni, kde je součástí integrovaného dopravního systému kraje, ale i ve srovnání s Jihlavou zhruba polovičních městech Břeclavi či Kroměříži.

Tam se s jednou kartou svezete jak kroměřížskou MHD, tak i autobusy přepravců na linkách z Kroměříže, Vsetína a Uherského Hradiště. Měsíčně si pak přepravci vzájemně zúčtují platby „svých“ cestujících u ostatních dopravců.

„Jihlavská karta je na to technicky připravená. Ze začátku se plánovalo v rámci města, že by ta karta měla využití třeba i na zaplacení parkovného, ke vstupu na bazén ,a tak podobně, ale z toho všeho sešlo, jak čas plynul,“ uvedl technický náměstek ředitele Dopravního podniku Jihlavy Jaroslav Šetek.

Informatiku má na jihlavské radnici, která je zřizovatelem Dopravního podniku, na starosti náměstek primátora František Zelníček (ČSSD). Podle Zelníčka by zavedení karet do dalších zařízení znamenalo i další náklady. „To jsme spočítali a osobně jsem byl proti tomu, zavádět kartu jako platidlo na další stanoviště,“ dodal Zelníček.

„Jestli ale v jiných městech karta podobné funkce nabízí, a u nás říkáme, že to nejde, pak je něco špatně. Přitom není nic jednoduššího než zjistit, na jakém principu to jinde funguje, a aplikovat to u nás,“ reagoval jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Náměstek primátora Zelníček argumentuje tím, že vše je v první řadě o penězích. „Samozřejmě vše je možné, ale bude to stát peníze. Někdo by pak také přijaté platby jízdného musel rozúčtovávat,“ jmenoval překážky Zelníček.

Samotný jihlavský Dopravní podnik je názoru, že zavedení Jihlavské karty jako jízdenky i do autobusových spojů, mířících z a do Jihlavy, by pro cestující, a tím i pro Dopravní podnik, bylo přínosem.

„Lidé cestující autobusy s Jihlavskou kartou do zaměstnání by tak více využívali i přestupu na MHD,“ myslí si technický náměstek ředitele jihlavského Dopravního podniku Jaroslav Šetek.

Bankám chtějí jít z cesty

Podle Zelníčka však skončil nezdarem i podobný projekt, zavedení placení parkovného na městských parkovištích prostřednictvím SMS. „Je tam úplně mizivé procento těchto plateb,“ dodal Zelníček.

A příliš ambiciózní Jihlavská karta by podle Zelníčka byla konkurencí pro platební systémy bank, které podobné systémy také začínají rozvíjet.

„V případě rozšíření platebních funkcí bychom nebyli schopni konkurovat platebním kartám bank,“ souhlasí i jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Jihlavská karta by podle něj ale mohla v dopravě nalézt širší využití v rámci plánovaného integrovaného dopravního systému kraje.

Právě chybějící integrovaný dopravní systém je například v Českých Budějovicích důvodem, proč elektronické jízdné zatím není zavedeno. „Dopravní podnik nechtěl investovat do technologie, která by mohla být v budoucnu nepoužitelná,“ vysvětlil vedoucí útvaru strategie a řízení dopravy českobudějovického Dopravního podniku Radek Filip.

A třeba podle Luďka Bohuňovského z jihlavského občanského sdružení Za záchranu historických trolejbusů a autobusů je právě platba bankovními systémy cesta, kudy by se podle něj MHD ve městech měla vydat.

„Dnes má každý peněženku plnou karet různých systémů, podle mě je to pro lidi zbytečně komplikované,“ uvedl Bohuňovský.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Na střeše školy vznikne přírodovědné centrum se zahradou i observatoří

Součástí přírodovědného centra na střeše Základní školy Nuselská v Havlíčkově...

V havlíčkobrodské Základní škole Nuselská vznikne nové přírodovědné centrum. Unikátní vzdělávací středisko bude vůbec...

Najdete na iDNES.cz