Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavská Havaj s holobyty postupně mizí. Co je nahradí, není jisté

  6:48aktualizováno  6:48
Podle původních prohlášení měla být už část Jihlavy, které se lidově říká „Havaj“ a kde v minulosti nalezli útočiště sociálně slabší lidé, vylidněná. Stále zde však bydlí dvě rodiny. Poslední objekty půjdou k zemi příští rok.

V roce 2009 město vybudovalo dětem na jihlavské Havaji hřiště. Nyní se celá lokalita s holobyty obývanými převážné Romy postupně ruší. | foto: Magistrát města Jihlavy

„Hledáme jim náhradní byty. Situaci trochu ztěžuje fakt, že jedna z osob je na vozíku, proto musíme najít místo s bezbariérovým přístupem,“ vysvětluje Dana Kratochvílová, vedoucí jihlavského odboru správy realit.

V předchozích měsících šly na „Havaji“ k zemi domy, v nichž bývaly městské holobyty. Minulý týden pak skončila demontáž unimobuněk. V současné době zbývá strhnout poslední dva objekty. Loni v létě, kdy se rozhodlo o demolici, žilo v lokalitě zhruba dvacet lidí. „Dřív jich tam však bylo kolem stovky,“ tvrdí Petr Pospíchal, náměstek primátora zodpovědný za správu realit a bytů ve vlastnictví města.

Kam se všichni tito lidé odstěhovali, je složité dohledat. Těm, co pravidelně hradili nájemné, jihlavský magistrát nabídl jiné bydlení v městských bytech.

„U těch dalších se to těžko odhaduje. S největší pravděpodobností skončili někde u příbuzných,“ odhaduje Pospíchal.

„Holobyty, které byly určené pro neplatiče, se postupně uvolnily samy. Když lidé neplatili, vypověděla se jim smlouva,“ vysvětluje Kratochvílová. Podobně se město zachovalo i v případě ubytovny, kterou zde provozovalo. Lidé měli podepsané smlouvy na dobu určitou. Po jejich vypršení museli odejít.

Parkoviště, či vnitřní okruh? Nebo snad obojí?

Po stržení zbývajících dvou budov, které by měly jít k zemi zřejmě v příštím roce, musí vedení města vyřešit, jak s volným místem naloží.

„V územním plánu je vedeno jako plocha určená pro dopravní infrastrukturu,“ přibližuje Pospíchal.

Variant k využití se nabízí víc. Jednou z nich je i parkoviště, které by mělo sloužit návštěvníkům ústředního hřbitova. Právě ti totiž momentálně nejvíce trpí nedostatkem míst pro auta v této části města. O zmíněné možnosti se mluvilo už loni v létě, kdy město oznámilo svůj záměr „Havaj“ zbourat.

Jenže záměr se kříží s trasou vnitřního okruhu, kterou na sklonku loňského roku odhlasovali jihlavští zastupitelé. Ti tehdy vybírali ze dvou možností. Kromě té schválené byla ve hře ještě takzvaná jižní varianta. Ta počítala s tím, že by městský okruh procházel těsně kolem hřbitova a komunikace by ústila do ulice U Cvičiště. Jenže by se musel ubourat kus hřbitovní zdi, k čemuž se negativně vyjádřilo Ministerstvo kultury.

„Proto teď musíme vést okruh dále od centra. I tak si ale myslím, že se na plochu, která vznikne zbouráním holobytů a unimobuněk, vejde jak silnice, tak i parkoviště,“ tvrdí Pospíchal s tím, že by mělo pojmout také zvýšený nápor motoristů během podzimních dušiček.

Ovšem podle primátorova náměstka Josefa Kodeta, do jehož kompetencí patří právě doprava, na parkoviště místo nezbude. „Musíte si uvědomit, že je potřeba tam mít ještě obslužné komunikace,“ připomíná Kodet s tím, že definitivní rozhodnutí padne, až bude schválen nový územní plán.

Rozhodovat se bude v září

Ten chtěli zastupitelé odsouhlasit ještě letos. V současném složení k tomu budou mít poslední příležitost v polovině září. Už teď je ale jasné, že se jim to nemusí podařit. Právě v souvislosti s vnitřním okruhem vznikla ve městě petice s názvem Zachraňte Sasovské údolí! Její signatáři chtějí zabránit stavbě mostu, jenž má překlenout zmíněné údolí a který je součástí zamýšleného okruhu.

„Lokalita Sasovského údolí podél řeky Jihlávky náleží historicky k nejstarším rekreačním oblastem občanů. Její velkou předností je snadná dosažitelnost, proto je hojně využívána k denní rekreaci a sportovním aktivitám,“ stojí v petici.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Najdete na iDNES.cz