Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice tlačí na zavření oblíbené čajovny. Provozovatelky nic netušily

  11:42aktualizováno  11:42
Známé jihlavské čajovně Kuba & Pařízek hrozí po osmnácti letech zavření. Na radnici už se o tom mluví téměř jako o hotové věci. Obě provozovatelky, které se novinku dozvěděly až od MF DNES, to ale pořádně překvapilo.

Sestry Libuše Kubová (vpravo) a Iva Pařízková provozují čajovnu na Masarykově náměstí v Jihlavě už od roku 1997. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Sestry Libuše Kubová a Iva Pařízková se v polovině devadesátých let rozhodly, že udělají v rohu jihlavského Masarykova náměstí čajovnu a knihkupectví. Prostory bývalého řeznictví byly tehdy v dezolátním stavu. Do rekonstrukce ženy vložily 1,5 milionu korun. Oprava se týkala i vody, plynu a elektrických rozvodů.

Pro hosty otevřely v roce 1997. Postupem času se jim podařilo vybudovat navštěvované místo se specifickou atmosférou, kde se konají výstavy, autorská čtení či hudební vystoupení.

Letošní rok ale pro čajovnu není dobrý. Vedení radnice nechalo nejprve rekonstruovat vedlejší Brněnskou ulici, a to se podepsalo na návštěvnosti. A sotva se oprava dokončila, přišlo další nemilé překvapení.

Fotogalerie

„Provozovatelé čajovny by měli teď končit, dům se bude rekonstruovat. Navíc mají vůči městu dluh, neplatili. Jedná se o nádherný dům. Až se obnoví v původním duchu, tak bude mít úplně jinou atmosféru a prostory získají na podstatně vyšší hodnotě,“ uvedl minulý týden Jaroslav Vymazal, náměstek primátora.

Libuši Kubovou jeho slova velmi zaskočila. „Že končíme je pro mne překvapující zpráva. Nic o tom nevíme,“ uvedla. Přiznala, že dlužily za nájem městu od července do září.

„Opravovali Brněnskou ulici a naše tržby šly rapidně dolů. Plot u obchodu stál až do půlky listopadu. Nájemné za říjen i listopad jsme již zvládly. V současné době máme všechny platby uhrazeny,“ dodala.

O chystané kompletní opravě domu jim nikdo z radnice neřekl. Až se tento týden sama zeptala, tak jí jeden z úředníků záměr potvrdil s tím, že to bude během dvou let. Zároveň dodal, že pokud se podaří získat dotace, práce se zahájí dříve. Magistrát bude postupovat podle smlouvy, která je na dobu neurčitou.

Obnoví průchod?

„Je to pro nás docela nadělení. Nejprve téměř půl roku uzavřená Brněnská a nyní ještě toto. Opravovat prý budou samozřejmě i nebytové prostory. V každém případě máme o čem přemýšlet,“ dodala Libuše Kubová.

MF DNES se proto znovu obrátila na náměstka Vymazala, jak to tedy s čajovnou bude, když už nájem normálně platí. Svoje slova už politik napodruhé zmírnil, ale hlavní otazník zanechal. „Pokud zaplatily, tak město má zájem, aby taková aktivita v tom místě byla. Je to tam hodně let,“ uvedl.

Nic to ale nemění na tom, že budoucnost prostor je značně nejistá. Čajovna totiž podle něj sídlí v bývalém průchodě. A před rekonstrukcí bude stavebně historický průzkum budovy a radní následně rozhodnou (zřejmě v roce 2017), jestli tam zachovají současné prostory pro podnikání nebo obnoví průchod. Zatím je jisté pouze to, že v horních patrech budou opravené byty.

Dům číslo 21 v jihovýchodním rohu náměstí, kde je dnes knihkupectví a čajovna Kuba & Pařízek, patří mezi historicky velmi cenné. V jádru gotická stavba byla v osmdesátých letech šestnáctého století renesančně přestavěna. Tehdy získala krásný portál. V osmnáctém století dostal dům i bohatou klasicistní fasádu. Ta byla částečně zničena při necitlivých úpravách v šedesátých letech minulého století.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Najdete na iDNES.cz