Nový most pro cyklisty přes řeku Jihlavu, který začíná v pravé části snímku, je...

Nový most pro cyklisty přes řeku Jihlavu, který začíná v pravé části snímku, je moravský. Levá část města na fotce patří do Čech stejně jako blízká restaurace Starka. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Roh fotbalového hřiště je český, garáž patří k Moravě. I to je Jihlava

  • 6
Asi nikdo jiný nemá tak přesně zmapováno, kudy vede na Vysočině historická hranice vymezující české a moravské území. Jiří Vaňáček se tím zabývá už mnoho let. Třeba v Jihlavě je schopen s jistotou určit, jaký strom ještě roste na Moravě či jaká garáž už patří do Čech.

„Zabývám se tím od té doby, co jsem začal cítit, že mezi Čechy a Moravany jsou výraznější rozdíly,“ popisuje šestatřicetiletý muž. Má jeden nepříjemný zážitek z dětství. Tehdy byl s matkou v Praze a kupovali si zmrzlinu.

„A nějaký Pražák spustil, že je tam Morava přijela vyjídat. Tehdy jsem ještě nechápal, jak mohl poznat, že jsme z Moravy. Ještě jsem neznal rozdíly v nářečí,“ vzpomíná. Dnes označuje svoje bydliště takto: Zemské hlavní město Brno – Morava.

V srpnu přijel do Jihlavy a šel po česko-moravské hranici, která není ve městě nijak značená. Doprovázel ho kromě jiných Josef Pecl, prezident Moravského národního kongresu. Sešli se v „hraniční“ ulici Romana Havelky vedle cyklostezky. V Jihlavě se dochovaly hraniční jehlany se lvy a orlicemi. Nechala je vztyčit v roce 1750 Marie Terezie.

„Ale ty čtyři sloupy nevyznačují poslední platnou hranici Čech a Moravy, nýbrž hranici, která tenkrát platila jen asi deset let,“ upozorňuje Jiří Vaňáček, který přijel z Brna autem s nálepkou Morava – má rodná zem.

Hranice rozděluje autosalon

A hned vytáhl z kufru mapy. „Hranice zde během historie doznala různých změn,“ zapáleně vysvětluje. Zaměřuje se na poslední zemskou hranici platnou do konce roku 1948.

Podle ní je třeba současný akvapark Vodní ráj na české straně hranice. Tu tvoří řeka Jihlava tekoucí hned vedle koupaliště. Jenže jen o kousek dál měnila řeka v minulosti koryto a hraniční čára se tím pádem ocitla na souši. A tak dnes vede například přes autosalon Mazda v ulici Romana Havelky.

Když si tam jde zákazník kupovat auto vchodem od silnice, jde vlastně z Čech na Moravu. Hranice prochází i přes sídla firem v sousedství Mazdy. Zadní části jejich budov směrem k řece jsou už podle Vaňáčka moravské.

Opodál stojící restaurace Starka je v Čechách, ale nový most pro cyklisty v blízkosti patří na Moravu.

Co kam v Jihlavě patří

České části: Antonínův Důl, Pávov, Zborná
Téměř zcela česká část s velice malým podílem moravské půdy: Bedřichov
Téměř zcela české části, avšak podíl moravské půdy je trošku větší než v předchozím případě: Heroltice, Staré Hory

Moravské části: Helenín, Horní Kosov, Hosov, Pančava, Pístov, Popice, Sasov, Vysoká
Téměř zcela moravská část s velice malým podílem české půdy: Henčov
Téměř zcela moravská část, avšak podíl české půdy je větší než v předchozím případě: Hruškové Dvory

Kousek od mostu se pak hranice vrací zpátky do řeky a pokračuje dál do Starých Hor.

„Mohla by tady být naučná stezka s informačními tabulemi. Ne každý ví, kudy tato hranice prochází,“ navrhuje Vaňáček, který se kdysi během studia připravoval na práci knihkupce. Nyní je zaměstnán jako dělník ve firmě zabývající se výrobou izolačních skel.

A upozorňuje, že důležitým hraničním bodem v Jihlavě je památník královské přísahy vedle dětského centra Robinson. Tam 30. ledna 1527 vstoupil na půdu českého království král Ferdinand I. Byl slavnostně uvítán českými pány a rytíři. A přísahal, že bude zachovávat svobody a výsady země a všech stavů.

Památník byl postaven v roce 1565, krátce po králově smrti. Návrší nad řekou pak dostalo název Královský vršek. „Že se tento památník nacházel v 19. století již na Moravě, dosvědčuje vedle dobových map i nápis na jeho spodní části. Pojednává o jeho opravě. Nechybí zmínka o Moravském zemském výboru, který převzal uhrazení nákladů na jeho obnovu v roce 1859,“ uvedl Vaňáček.

Hranice tam vychází z řeky a stoupá vzhůru po příjezdové silnici k dětskému centru Robinson. To stojí na moravské straně, naopak nedaleký Kaufland je v Čechách. Hranice rozděluje i současné kurty Teniscentra, protože tam vystupuje ze současného koryta řeky. A pak dál vede středem Pražského mostu.

Chodili do Čech na lepší a lacinější pivo

Sídlo hasičů nad Kauflandem je z větší části české, včetně vrátnice i rozhledny. Pouze zadní garáže má moravské. Sídlo bylo postaveno v roce 1953. Kdysi tam stávala hospoda U Labutě a štamgasti z moravské strany města s oblibou říkávali, že tam v Čechách bývalo pivo lepší a lacinější.

Hranice také vede Sokolovskou ulicí, kde se nachází jedno její zajímavé vybočení. Odděluje totiž roh fotbalového hřiště Sokola Bedřichov, který je nejblíž silnici. Tím pádem fotbalisté kopající roh právě odtud musí do Čech. Jejich vypálené míče pak směřují „do vápna“ před branku na Moravu.

Rozdělená je i firma Kronospan, která stylově sídlí v ulici Na Hranici. „Čára“ se tam různě klikatí. Vede přes vrátnici, za ní se pak stáčí doprava. Pak tam pokračuje dál přes tovární haly.

Zajímavostí je i dům číslo 5 199 v Pávovské ulici. Skoro celý je moravský, jen garáž má na české straně. A třeba parkoviště u letiště Henčov patří k Čechám. Vedlejší zelená budova hangáru už je na Moravě. V lese u letiště (blízko vjezdové závory) je dokonce patrný hraniční příkop. Celkově jsou dvě třetiny Jihlavy moravské a jedna patří do Čech. A například blízko Jihlavy dělí hranice i osadu Lipina patřící pod obec Jamné.