Sbírka šatstva - ilustrační snímek.

Sbírka šatstva - ilustrační snímek. | foto: Charita

Jihlavané se zbavovali šatů, ve sbírce však končily i životní úspory

  • 0
Nepotřebné či obnošené oblečení a boty z Vysočiny zaplní při charitativních sbírkách i celý železniční vagon. Letos z Vysočiny odvezl dvacet tun obnošeného šatstva. Pracovníci diakonie Broumov, kteří akce organizují po celé zemi, pamatují, že lidé v šatech občas zapomenou tisíce korun.

Jihlavané prý v zájmu o tuto charitativní akci mohou jít příkladem. "Už v devět hodin ráno, kdy sběr začal, na nás čekalo několik lidí s auty naloženými pytli s textilem," zmínila se dispečerka diakonie Broumov Lucie Razímová.

"V některých městech je akce vyloženě propadák, třeba v Přerově, středních Čechách či Hradci Králové byl svoz slabý. To se ale určitě nedá říct o Jihlavě, kde nám dnes dokonce lidé přinesli i občerstvení, jsou vážně milí," dodala Razímová.

"V Jihlavě jsou sbírky vždy dobré, dnes jsme vybrali až dvacet tun ošacení," pochvaloval si i její kolega Stanislav Sucharda.

V minulosti se podle ní už při sbírkách stalo, že lidé v pytlích s textilem omylem zapomněli i peníze. A nešlo o malé sumy. Třeba v sukni byly zašité životní úspory. "Stará paní zašila do sukně 60 tisíc. Pak ji ovšem omylem i s penězi darovala do sbírky. Zoufalá plakala do telefonu, že přišla o životní úspory. Událost věrohodně popsala, peníze jsme jí vrátili," vzpomněla Razímová.

"V jednom kabátě bylo zašitých 120 tisíc korun, i jeho původní majitel své peníze dostal zpět," vzpomínala žena.

Letos šlo o první vagonovou sbírku v krajském městě. Vloni lidé přinesli téměř 30 tun textilu. Pro velký zájem se bude sbírka opakovat častěji.

Oblečení putovalo vlakem do Broumova do třídírny. "V ní pracují klienti z okraje společnosti, kteří tak dostávají práci a bydlení. Nasbíraný textil třídí, balí a vytříděný se expeduje pro potřeby humanitárních organizací v Česku i zahraničí," vysvětlil pracovník diakonie Sucharda.

Diakonie Broumov sbírky pořádá na Vysočině i třeba v Pelhřimově, Humpolci či Třebíči. Diakonie jinak pořádá i takzvané "akce ulice", kdy lidé mohou nechat zboží na svoz v pytlích přímo před svým domem. "Minulý rok jsme tímto způsobem v Jihlavě vybrali asi 14 tun textilu, který svážely dvě dodávky," dodala Razímová.