Žirafího otloukánka nezabila otrava, ale zřejmě srdeční selhání a stres

  13:07aktualizováno  13:07
Žádná otrava. Za smrtí osmiletého žirafího samce Manua v jihlavské zoologické zahradě s největší pravděpodobností stojí srdeční selhání způsobené velmi rychlou ztrátou tekutin a iontů z těla při akutním průjmu. Oblíbený žirafák náhle pošel před dvěma týdny.

„Ionty, především draslík a sodík, zodpovídají za přenos nervových vzruchů a svalové činnosti. Tím, že z těla velmi rychle odejdou, může být ohrožena i srdeční činnost. Tomuto závěru nasvědčuje průběh jeho skonu a směřují k tomu i dosavadní výsledky, které máme k dispozici z laboratoří,“ informoval v pátek ředitel zoologické zahrady Jan Vašák.

V jihlavské zoo uhynul plachý žirafí samec Manu, podlehl střevním potížím

Lidé na sociálních sítích v souvislosti s uhynutím žirafy spekulovali i o možné otravě, kterou mohl zapříčinit některý z návštěvníků.

„Dílčí laboratorní výsledky, které máme k dispozici, žádnou infekci ani otravu nepotvrdily,“ uvedl Vašák. Pitvu provedli patologové z jihlavského Státního veterinárního ústavu.

V tříčlenné žirafí skupině byl na úplném chvostu

Svůj podíl na úmrtí zvířete nese s největší pravděpodobností i dlouhodobý stres, kterému byl Manu vystaven v ryze samčí tříčlenné skupině. „Byl na úplném chvostu v hierarchii. Takový otloukánek v samčí skupině. Právě to mohlo sehrát roli v jeho psychickém i fyzickém oslabení. Bohužel, to je riziko čistě samčích skupin. Ve volné přírodě samci žijí většinou samotářsky či v rozvolněných skupinách,“ poznamenal ředitel zahrady.

Žirafy jsou obecně velmi lekavá stvoření. Ale Manu býval ještě víc, než je na žirafu obvyklé. Do šarvátek se raději nemíchal a stál opodál. Chovatelé to připisovali tomu, že za to zřejmě může „výprask“, který dostal ve své rodné skupině od svého otce. Ten ho narazil na plot.

Fotogalerie

Manuovu plachou a bojácnou povahu brzy odhalili zbývající dva členové samčí skupiny v jihlavské zoo. A přestože byl Manu větší a silnější než o rok mladší Paul, a fyzicky by tak měl mít navrch, začali ho zbývající dva samci ve skupině tak trochu šikanovat.

„Pavlík zjistil, že na něj má, a využívá toho. Trochu nám Manua psychicky šikanuje. Jednou jsme je museli dokonce od sebe na čas oddělit,“ popisoval před rokem chování jednotlivých členů žirafí skupiny jejich chovatel Martin Slepica.

V Jihlavě zůstane lebka

Tělo uhynulého žirafího samce skončí podle mluvčího zoo Martina Maláče z velké části v kafilerii. Přesto část tohoto majestátního zvířete bude sloužit pro studijní a výukové účely. „Asi jeden metr čtvereční vyčiněné kůže budeme zřejmě posílat do zahrady v Ostravě, odkud samec pocházel. Tam bude sloužit pro studijní a výukové programy. Nám zůstane lebka a některé z kostí, které bychom chtěli rovněž použít pro tyto účely,“ uvedl Maláč.

Spíše než do muzeí se zoo snaží uhynulá exotická zvířata poskytnout vědeckým institucím. „Například když nám uhynul hrošík, tělo jsme nabídli Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Kromě toho, že nám tam dělali zadarmo pitvu, vytvořili z ní výukový film pro své studenty. To mi přijde nejvíc smysluplné, protože studenti veteriny se na tom hodně naučí, a zoologické zahrady se tak nepřímo podílejí na tom, že si vychovávají odborníky na exotická zvířata,“ poznamenal mluvčí.

Po třetím žirafím samci zůstane v expozici prázdné místo. O dalším samci do skupiny zoo neuvažuje. 

„Zbývající dva žirafáci by se jen těžko sžívali se samcem, který by do skupiny přišel jako nový. Když sem v roce 2013 Manu, Paul a Zuberi přijeli, neznali se, ale byli přibližně stejně staří, všem bylo kolem tří let. Byla to odrostlá mláďata, tedy ještě tvárná. Teď už bychom k nim jen velmi těžko hledali nového samce,“ zdůvodňuje Maláč.

A v úvahu nepřichází zatím ani pořízení samice. „Pokud bychom chtěli samičku, museli bychom jednoho ze samců někam umístit. A jelikož je v chovech přebytek samců, jenom těžko bychom ho někam umisťovali,“ dodal.

Manu, osmiletý samec žirafy severní núbijské (dříve Rothschildovy) uhynul po akutních, krátkých a závažných střevních potížích. Ty se u něj objevily ve čtvrtek 29. června dopoledne a ohlásily se silným průjmem. V pátek ho chovatelé odvedli do kóje a separovali od ostatních zvířat v případě, že by problémy byly infekčního charakteru. Několikrát ho navštívil veterinář, nasadil mu dietu i antibiotika. Přesto Manu v pátek večer uhynul.

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Punč, svařák i hudba. V Jihlavě a Třebíči začínají vánoční trhy

Náměstí v Jihlavě a Třebíči dnes ožijí vánočními trhy. A pro příští dny je zde...

Lidé ve dvou největších městech na Vysočině, Jihlavě a Třebíči, se odpoledne dočkají na náměstích vánočních trhů. V...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

Jak zajistit led pro mládež? V Jihlavě plánují koupit další kluziště

Stavba vedlejší haly jihlavského Horáckého zimního stadionu, které se lidově...

Jihlava se připravuje na koupi další ledové plochy. Po dobu, kdy se bude stavět nový Horácký zimní stadion, by mohlo ve...

Najdete na iDNES.cz