Jihlava od května zavede stírací parkovací lístky. Praha je přitom ruší

  8:34aktualizováno  8:34
Zatímco Praha bude od papírových stíracích parkovacích lístků ustupovat a přejde na elektronický systém, Jihlava je od května zavede. Takovým způsobem chce řešit problémy s parkováním v centru města. Pro řidiče to bude znamenat méně bezplatných stání a cestu na magistrát. Opozice plán kritizuje.

Parkoviště za domem kultury do rezidenční zóny nespadne, bude se tu i dál stát zdarma. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

Budou stírací, ale nezajistí žádnou milionovou výhru. Řeč není o losech, ale o parkovacích lístcích. Řidiči v Jihlavě je začnou stírat už za necelé dva měsíce.

„Budeme pravděpodobně objednávat deset tisíc kusů. Tato zásoba by měla vydržet na dva až tři roky,“ odhadl náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová (ANO).

Co je stírací parkovací lístek

Jedná se o jednorázovou kartičku, kterou řidič aktivuje setřením příslušných políček tak, aby se objevil čas začátku parkování. Viditelně jí pak musí umístit za okno vozu. V Jihlavě bude platit na dobu 2 či 24 hodin. Lístek si zájemci koupí na odboru dopravy nebo na hlavní pokladně magistrátu. Mohou jich nakoupit několik do zásoby.

Stírací lístek bude od května další možností, jak platit za parkování v jihlavských rezidentních zónách. Ty se nacházejí v historickém centru a pak i na sídlištích Srázná, U Pivovaru a okolo Horáckého zimního stadionu.

A proč stírací papírové lístky, a ne třeba platby pomocí esemesky? „Bylo to nejlevnější a nejrychlejší řešení,“ vysvětila Mayerová. Radnice podle ní takto musí řešit problém s výjimkami, se kterými se v Jihlavě roztrhl pytel.

„Policie už odmítla podepisovat výjimky na plošné parkování v centru města, protože v Jihlavě se výjimka stala pravidlem. Tady těch výjimek bylo vydaných přes osm stovek. V ostatních městech na Vysočině jsou v řádu jednotek, maximálně desítek,“ řekla náměstkyně primátora. Změnu systému začal připravovat už předchůdce Mayerové, Jaroslav Vymazal (ODS). Nyní bude uvedena do praxe.

Míst k zaparkování zdarma znovu v Jihlavě ubude

Radnice zároveň změní ceník parkovného v rezidentních zónách a rozšíří jejich plochy. Míst k zaparkování zdarma ubude. Řidiči je například už nenajdou v proluce v Bezručově ulici poblíž domu kultury nebo v Brněnské ulici.

O Mahlerově ulici se ještě povedou debaty. Ozvali se totiž někteří její obyvatelé, že zde nic měnit nechtějí. Odbor dopravy s nimi ještě bude jednat.

Fotogalerie

„Ten nápad se zónou v Mahlerově ulici není nic moc. Většinou tady zaparkujete, pokud tedy není hokej,“ uvedla provozovatelka fitcentra Lenka Urbánková.

„Když tady bude zóna, zahltí se auty zase ulice kolem nás - třeba 17. listopadu (vede k autobusovému nádraží - pozn. red.) nebo Leoše Janáčka či Erbenova u rodinných domků,“ předpokládá Urbánková.

„Za celoroční rezidentní kartu tady zaplatíte 800 korun. A budou lidi mít místo garantované?“ ptá se další podnikatel z Mahlerovy ulice, Luboš Krejčí. Upozornil na problém, že v Jihlavě je vydaných mnohem víc rezidentních parkovacích karet, než jaký je v daných zónách počet stání pro auta.

A ještě dodal jednu věc. „Někteří lidé ze sídliště U Pivovaru, kde už zóna je, si řekli, že nebudou platit za parkování nic, a stojí v ulicích okolo, tedy i v té naší,“ pravil Krejčí. „Když přijedu do práce o půl osmé ráno, tak se s parkováním v ulici ještě chytnu, v osm hodin už ne,“ popsal. V pondělí našel volné místo k zaparkování až u zhruba 400 metrů vzdáleného krajského úřadu.

Celodenní stání pendlery vyjde na 50 korun, v centru na 100

Toho, že se zavedením stíracích lístků se zhorší situace na sídlišti Srázná, se obává například Martin Sojka. „Bojovali jsme za rezidentní zónu. Dokud tu nebyla, najeli na sídliště s auty lidé, co pracují v centru Jihlavy, a parkoviště bylo beznadějně obsazené,“ připomněl Sojka.

Kolik bude stát parkování v rezidentské zóně (v Kč)

Rezidentská karta

  • na 3 měsíce - 360 (oblast 1) a 240 (oblast 2)
  • na jeden rok - 1 200 a 800

Předplatitelská karta

  • na 3 měsíce - 1 500
  • na rok - 5 000

Stírací parkovací lístek

  • na 2 hodiny - 40 a 20
  • na 24 hodin - 100 a 50

Oblast 1 zahrnuje centrum Jihlavy, v oblasti 2 jsou zejména sídliště Srázná, U Pivovaru a Mahlerova ulice.

Zdroj: Město Jihlava

Celodenní parkování v této rezidentní zóně - se stíracím lístkem - má stát padesátikorunu. Je otázka, zda tento výdaj bude pro pendlery za prací zajímavý, nebo budou hledat jiné stání poblíž centra zdarma - třeba za domem kultury nebo u městského vlakového nádraží.

V úplném centru Jihlavy bude celodenní stírací lístek dražší, za stovku.

Podobné kupony mají v současné době v Praze, ale budou přecházet na elektronický systém. Město je podle místostarosty Prahy 1 Richarda Bureše (ODS) ovšem neruší kvůli tomu, že by selhávaly. „Fungují. A je snadná kontrola. Člověk pouhým okem vidí za sklem buď rezidentní parkovací kartu, nebo lístek,“ zmínil výhodu Bureš.

Opozice v Jihlavě chystanou novinku kritizuje. „Obzvlášť se mi nelíbí nákup lístků na magistrátu. Mělo by se to spíš řešit elektronicky,“ uvedl zastupitel za KSČM Stanislav Doležal. „Toto mi přijde jako krok deset let zpátky,“ dodal.

„Pokud bude zájem, je možnost prodeje i na městském a turistickém informačním centru nebo na dalších místech,“ reagoval vedoucí odboru dopravy Ján Tinka. Lidé si budou moct kupony koupit do zásoby. Třeba pro své návštěvy. Lístky zřejmě využijí také řemeslníci, kteří mívají v centru zakázky.

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Zimní stadion v Jihlavě půjde k zemi, hokej do azylu, rozhodli zastupitelé

Jihlavští zastupitelé rozhodli, že stará budova Horáckého zimního stadionu...

Dva až tři roky v exilu a v roce 2023 nová hala na místě té stávající. Tak vypadá ideální scénář řešení Horáckého...

Jihlavská zoo získala druhého aligátora z Japonska, chce odchovat mladé

Aligátoři čínští zvládnou nehnutě celý den ležet na hladině, ale nejraději...

Kačenka a Bohoušek. To jsou jména dvou aligátorů čínských, kteří jsou nadějí v chovu tohoto kriticky ohroženého druhu v...

Horácké divadlo uvede Školu základ života. Hru, na niž studenti nesměli

Kdo by neznal záškoláka Ádu Čuřila, septimána a buřiče Jindru Benetku,...

Herci Horáckého divadla v Jihlavě se vrátí do školních lavic. V sobotu bude mít na velké scéně premiéru komedie Škola...

Najdete na iDNES.cz