Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava od května zavede stírací parkovací lístky. Praha je přitom ruší

  8:34aktualizováno  8:34
Zatímco Praha bude od papírových stíracích parkovacích lístků ustupovat a přejde na elektronický systém, Jihlava je od května zavede. Takovým způsobem chce řešit problémy s parkováním v centru města. Pro řidiče to bude znamenat méně bezplatných stání a cestu na magistrát. Opozice plán kritizuje.

Parkoviště za domem kultury do rezidenční zóny nespadne, bude se tu i dál stát zdarma. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

Budou stírací, ale nezajistí žádnou milionovou výhru. Řeč není o losech, ale o parkovacích lístcích. Řidiči v Jihlavě je začnou stírat už za necelé dva měsíce.

„Budeme pravděpodobně objednávat deset tisíc kusů. Tato zásoba by měla vydržet na dva až tři roky,“ odhadl náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová (ANO).

Co je stírací parkovací lístek

Jedná se o jednorázovou kartičku, kterou řidič aktivuje setřením příslušných políček tak, aby se objevil čas začátku parkování. Viditelně jí pak musí umístit za okno vozu. V Jihlavě bude platit na dobu 2 či 24 hodin. Lístek si zájemci koupí na odboru dopravy nebo na hlavní pokladně magistrátu. Mohou jich nakoupit několik do zásoby.

Stírací lístek bude od května další možností, jak platit za parkování v jihlavských rezidentních zónách. Ty se nacházejí v historickém centru a pak i na sídlištích Srázná, U Pivovaru a okolo Horáckého zimního stadionu.

A proč stírací papírové lístky, a ne třeba platby pomocí esemesky? „Bylo to nejlevnější a nejrychlejší řešení,“ vysvětila Mayerová. Radnice podle ní takto musí řešit problém s výjimkami, se kterými se v Jihlavě roztrhl pytel.

„Policie už odmítla podepisovat výjimky na plošné parkování v centru města, protože v Jihlavě se výjimka stala pravidlem. Tady těch výjimek bylo vydaných přes osm stovek. V ostatních městech na Vysočině jsou v řádu jednotek, maximálně desítek,“ řekla náměstkyně primátora. Změnu systému začal připravovat už předchůdce Mayerové, Jaroslav Vymazal (ODS). Nyní bude uvedena do praxe.

Míst k zaparkování zdarma znovu v Jihlavě ubude

Radnice zároveň změní ceník parkovného v rezidentních zónách a rozšíří jejich plochy. Míst k zaparkování zdarma ubude. Řidiči je například už nenajdou v proluce v Bezručově ulici poblíž domu kultury nebo v Brněnské ulici.

O Mahlerově ulici se ještě povedou debaty. Ozvali se totiž někteří její obyvatelé, že zde nic měnit nechtějí. Odbor dopravy s nimi ještě bude jednat.

Fotogalerie

„Ten nápad se zónou v Mahlerově ulici není nic moc. Většinou tady zaparkujete, pokud tedy není hokej,“ uvedla provozovatelka fitcentra Lenka Urbánková.

„Když tady bude zóna, zahltí se auty zase ulice kolem nás - třeba 17. listopadu (vede k autobusovému nádraží - pozn. red.) nebo Leoše Janáčka či Erbenova u rodinných domků,“ předpokládá Urbánková.

„Za celoroční rezidentní kartu tady zaplatíte 800 korun. A budou lidi mít místo garantované?“ ptá se další podnikatel z Mahlerovy ulice, Luboš Krejčí. Upozornil na problém, že v Jihlavě je vydaných mnohem víc rezidentních parkovacích karet, než jaký je v daných zónách počet stání pro auta.

A ještě dodal jednu věc. „Někteří lidé ze sídliště U Pivovaru, kde už zóna je, si řekli, že nebudou platit za parkování nic, a stojí v ulicích okolo, tedy i v té naší,“ pravil Krejčí. „Když přijedu do práce o půl osmé ráno, tak se s parkováním v ulici ještě chytnu, v osm hodin už ne,“ popsal. V pondělí našel volné místo k zaparkování až u zhruba 400 metrů vzdáleného krajského úřadu.

Celodenní stání pendlery vyjde na 50 korun, v centru na 100

Toho, že se zavedením stíracích lístků se zhorší situace na sídlišti Srázná, se obává například Martin Sojka. „Bojovali jsme za rezidentní zónu. Dokud tu nebyla, najeli na sídliště s auty lidé, co pracují v centru Jihlavy, a parkoviště bylo beznadějně obsazené,“ připomněl Sojka.

Kolik bude stát parkování v rezidentské zóně (v Kč)

Rezidentská karta

  • na 3 měsíce - 360 (oblast 1) a 240 (oblast 2)
  • na jeden rok - 1 200 a 800

Předplatitelská karta

  • na 3 měsíce - 1 500
  • na rok - 5 000

Stírací parkovací lístek

  • na 2 hodiny - 40 a 20
  • na 24 hodin - 100 a 50

Oblast 1 zahrnuje centrum Jihlavy, v oblasti 2 jsou zejména sídliště Srázná, U Pivovaru a Mahlerova ulice.

Zdroj: Město Jihlava

Celodenní parkování v této rezidentní zóně - se stíracím lístkem - má stát padesátikorunu. Je otázka, zda tento výdaj bude pro pendlery za prací zajímavý, nebo budou hledat jiné stání poblíž centra zdarma - třeba za domem kultury nebo u městského vlakového nádraží.

V úplném centru Jihlavy bude celodenní stírací lístek dražší, za stovku.

Podobné kupony mají v současné době v Praze, ale budou přecházet na elektronický systém. Město je podle místostarosty Prahy 1 Richarda Bureše (ODS) ovšem neruší kvůli tomu, že by selhávaly. „Fungují. A je snadná kontrola. Člověk pouhým okem vidí za sklem buď rezidentní parkovací kartu, nebo lístek,“ zmínil výhodu Bureš.

Opozice v Jihlavě chystanou novinku kritizuje. „Obzvlášť se mi nelíbí nákup lístků na magistrátu. Mělo by se to spíš řešit elektronicky,“ uvedl zastupitel za KSČM Stanislav Doležal. „Toto mi přijde jako krok deset let zpátky,“ dodal.

„Pokud bude zájem, je možnost prodeje i na městském a turistickém informačním centru nebo na dalších místech,“ reagoval vedoucí odboru dopravy Ján Tinka. Lidé si budou moct kupony koupit do zásoby. Třeba pro své návštěvy. Lístky zřejmě využijí také řemeslníci, kteří mívají v centru zakázky.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Oprava dálnice D1 u Humpolce má skluz, stát zvažuje ukončení smlouvy

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Oprava dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem má skluz. Práce za 1,7 miliardy korun dělá česko-italsko-kazažské...

V Šiklandu mohly děti malovat na živého poníka. Nápad pobouřil veřejnost

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Tato atrakce vyvolala bouřlivou reakci na sociálních sítích. Na víkendovém rodinném festivalu v areálu Šiklův mlýn u...

Policie na Vysočině šetří případ šikany. Obětí je sedmiletá dívka

Ilustrační snímek

Na základní škole v Křižanově na Žďársku údajně spolužáci šikanovali teprve sedmiletou dívenku. Podle jejího otce...

Další z rubriky

Před vjetím do laguny uchrání řidiče v Pelhřimově speciální semafor

Při větších deštích se pod viaduktem na hlavním průtahu Pelhřimovem ve směru na...

Vodní laguna, která se pravidelně tvoří pod pelhřimovským viaduktem při přívalových deštích, už by neměla být pro...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...

Najdete na iDNES.cz