Koalici v Jihlavě vytvoří čtyři strany, vítězné ANO bude v opozici

  19:17aktualizováno  20:01
Devítičlenná rada, primátorka Karolína Koubová z Fóra Jihlava, tři náměstci primátorky a jeden uvolněný radní. To jsou základní obrysy nové jihlavské městské rady, na níž se v podvečer dohodli vyjednavači čtyř politických subjektů. Koalici vytvoří Fórum Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL.

Zástupci Fóra Jihlava, ODS, KDU-ČSL a formace Žijeme Jihlavou! se sešli v pondělí odpoledne. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Čtyři subjekty, které poslední týdny jednaly v Jihlavě o složení nové koalice, konečně našly společnou řeč. Ve středu dopoledne by měly podepsat koaliční smlouvu. 

„Na dnešním jednání jsme si podali ruku na to, že ve středu v deset hodin ráno podepíšeme koaliční smlouvu. V tuto chvíli jsme se shodli na složení rady. Máme primátorku, tři náměstky a jednoho uvolněného radního,“ popsala výsledek pátečního jednání lídryně Fóra Jihlava Karolína Koubová.

Fotogalerie

Nová městská rada bude mít devět členů. To je o dva méně než nyní. Tento návrh vzešel od Fóra, Žijeme Jihlavou! (Piráti, TOP 09, Zelení) a lidovců. Občanští demokraté původně požadovali jedenáctičlennou variantu.

„Určitý ústupek to byl, ale ústupky museli udělat i ostatní. Výsledek je prostě kompromis. A myslím si, že personální obsazení rady odpovídá kompetencím jednotlivých stran. Za nás tedy spokojenost,“ okomentoval dohodu lídr občanských demokratů Petr Laštovička.

On sám by měl být v nové radě náměstkem primátorky a zodpovídat za odbor rozvoje města, dopravu a ­odbor správy realit.

Dalším náměstkem primátorky se stane Vít Zeman ze Žijeme Jihlavou! Pod jeho křídla připadnou odbor životního prostředí, útvar hlavního architekta a územní plánování.

V křesle náměstka bude v následujících letech pokračovat lídr lidovců Jaromír Kalina. Zodpovídat bude za odbor majetku a IT. Tyto odbory má ve své správě už nyní.

Nejsilnější subjekt celé koalice, kterým je Fórum Jihlava, musel ustoupit ze svého požadavku na primátorku a jednoho náměstka. Ve finální verzi dohody budou mít „pouze“ primátorku a uvolněného radního. Tím bude Daniel Škarka, jenž bude zodpovídat za odbor školství, kultury a tělovýchovy.

Stagnace města občany nebaví, říká adeptka na novou primátorku Jihlavy

Novinkou v následujících čtyřech letech mají být funkce takzvaného uvolněného a pověřeného zastupitele. Tím uvolněným má být architekt a zastupitel za KDU-ČSL Martin Laštovička. Do jeho kompetence spadne městská památková rezervace.

„Uvolněný zastupitel je na plný úvazek a my si myslíme, že toto by měl být uvolněný zastupitel. Té práce tam vidíme hodně, je tam velký dluh v rozvoji centra města. Je to věc, do které chceme napnout všechny síly,“ osvětlila Koubová.

Pověřeným zastupitelem se má stát trenér plavců Petr Ryška, který kandidoval za ODS. Měl by se starat o sportovní infrastrukturu.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Nové Město i přes petici prodalo uměleckou školu, majitel budovu opraví

Dům číslo popisné 121, který má aktuálně oranžovou břízolitovou omítku, stojí...

Další z historických budov v Novém Městě na Moravě nedávno změnila majitele. Jeden z domů na Vratislavově náměstí,...

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Najdete na iDNES.cz