Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jihlava bude provozovat vodovod sama, chce mít síť pod kontrolou

  • 1
Jihlava zrušila už vypsané výběrové řízení na provozování vodovodní a kanalizační sítě. A vypadá to, že vodovodní síť bude mít, podobně jako kanalizaci, na starost nové vzniklá městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JIVAK).

Dvacet let fungování oslavila v minulém týdnu Vodárenská akciová společnost v Jihlavě i Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK).

Na druhou stranu, budoucnost jihlavské vodařské branže je v současnosti nejasná. Dojde jistě k podstatným změnám, protože Jihlava vystoupila ze svazu vodovodů a podle rozhodnutí kraje má v těchto dnech dostat zpět - jen v první fázi - majetek za 341 milionů korun.

"Město ujišťuje své občany, že poté, až mu Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko vydá majetek i jeho úplnou dokumentaci, bude své vodovody a kanalizace provozovat řádně a k jejich spokojenosti," dodal Tulis.

"Pro mě je nepochopitelné, že Jihlava nechala tuto záležitost prošetřovat krajem. Co se týká tohoto majetku, tak jsme zhruba v polovině prosince vyzvali město, ať si ty majetky převezme," uvedl předseda předsednictva SVAK Jiří Vlach.

"Nic se nedělo, protože Jihlava nemá v koncesním řízení dodneška vybraného provozovatele vodovodní a kanalizační sítě," doplnil Vlach. "Pak zase byly tanečky kolem nájemného z tohoto majetku," přiblížil další oblast sporů.

Jak převádět majetek

"Co prošlo účetnictvím Jihlavy, to bez problémů dostanou," pokračoval Jiří Vlach.

A co majetek, který je z dob dřívějšíc, před privatizací?

"My to převedeme, k čemuž máme souhlas valné hromady, ale nebude to bezúplatně. A samozřejmě z toho také někdo musí zaplatit daň z převodu, která bude v řádech desítek milionů korun," upozornil Vlach.

"Nechceme poškozovat Jihlavu, ale nechceme poškozovat ani členské obce Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko," zmínil šéf seskupení 33 obcí a měst z Jihlavska.

Město má zájem o rekonstrukci vodovodů a kanalizací. Má na to slíbenou dotaci 176 milionů korun.

Kdo se ujme provozu?

Kdo bude vodovody a kanály v Jihlavě provozovat? To je další otázka. "Zřejmě to mají vymyšlené," uvedl Vlach. Nyní se o vodu a kanály stará ještě dlouholetý dodavatel, Vodárenská akciová společnost.

"My dodáváme na základě právní podstaty, což je naše smlouva se svazkem měst a obcí," řekl šéf Vodárenské akciové společnosti v Jihlavě Karel Fuchs.

Jihlava vypsala výběrové řízení na provozování vodovodní a kanalizační sítě. Jenže to zrušila. "My byli přihlášení. Zrušení je však právo zadavatele," uvedl Fuchs.

"Nevíme, co bude v Jihlavě dál. Oni budou nakládat dál se svým majetkem. Vyžádali si ho a budou ho mít předaný a budou si o něm rozhodovat," zmínil. Takový provoz, že je vše věcí jen jednoho města, není podle Fuchse obvyklý.

"Jihlava chce mít síť pod kontrolou," řekl primátor

"Chceme mít síť zcela pod kontrolou a nebýt závislí na někom. V uplynulých letech jsme se o tom přesvědčili, jak by to bylo výhodné. Brzdilo nás to v rozvoji," řekl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

"Máme založenou akciovou společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JIVAK) a ta se bude o infrastrukturu ve městě starat," dodal.

Chystají se převody smluv z Vodárenské na JIVAK. "To bude administrativní práce, která je před námi, s tím my počítáme. U koncesního řízení bylo vidět, že se nevyvíjí dobře. Proto jsme si řekli, že když už jiná města tuto síť dovedou provozovat a Jihlava umí provozovat řadu jiných věcí - odpady, silnice, lesy a podobně, tak že to budeme schopni zvládnout," doplnil Jaroslav Vymazal.

Například čistička patří městu, a co se týká úpravny vody, tak tam má Jihlava významný podíl 58 procent. "Ten zbytek budeme mít zájem vykoupit," doplnil primátor.