Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po letech tahanic se zanedbané ulice v centru Jihlavy dočkají oprav

  19:08aktualizováno  19:08
Brněnská, Křižíkova a Srázná ulice v centru Jihlavy se dočkají dlouho odkládaných oprav. Radnici v rekonstrukci nejen povrchu ale i kanalizace a vodovodů v ulicích dosud bránily milionové spory o majetek s vodovodním svazem. Ve čtvrtek se ale podařilo uzavřít dohodu.

Brněnskou ulicí v Jihlavě se vloni šířil zápach. Splašky ze staré kanalizace tam tekly mezi dlažebními kostkami. | foto: Jaroslav Paclík

Jihlavská radnice má už delší dobu připraveny projekty na rekonstrukci Brněnské, Křižíkovy a Srázné ulice v centru města. Ty jsou v dezolátním stavu.

Vodohospodářskou infrastrukturu tam však drží Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) a město po vystoupení z něj ke konci roku 2012 usiluje o vydání majetku do své správy. Nyní se městu podařilo se SVAKem uzavřít dohodu, která rekonstrukci přece jen umožní.

„Obě strany ve čtvrtek podepsaly smlouvy, které Jihlavě umožňují zahájit rekonstrukce některých částí zastaralé kanalizační sítě,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Fotogalerie

„Konkrétně se Jihlava může pustit do dlouho očekávané rekonstrukce v ulicích Brněnské a Křižíkově, začít může i velký projekt páteřních kanalizačních větví. Dohoda se týká i připravovaného projektu rekonstrukce v ulici Srázná,“ dodal Tulis.

Brněnská ulice, která vede z Masarykova náměstí k jihlavské zoo, je v havarijním stavu. Vloni dokonce po rozvlněné dlážděné silnici kvůli havarijnímu stavu kanalizace tekly páchnoucí splašky. Chodníky jsou schůdné s opatrností a neopatrní řidiči tam drhnou podvozky o zvlněný terén.

Brněnská ulice se může začít opravovat do dvou týdnů

„Rekonstrukce Brněnské ulice a velký vodohospodářský projekt budou moci být zahájeny zhruba během dvou týdnů, protože je tam všechno připraveno. Výběrové řízení je také ukončené, takže nic už nebrání okamžitě s rekonstrukcí začít,“ dodal primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

V Brněnské a přilehlé Křižíkově ulici dojde na rekonstrukci vodovodní a kanalizační sítě, ulice dostanou nové povrchy a chodníky, součástí je i nové osvětlení, to celé vyjde asi na 60 milionů korun.

Podobná situace je i ve Srázné ulici. Tato ulice, vedoucí z náměstí Svobody směrem k Okružní ulici, by se mohla začít měnit k lepšímu v příštím roce. Kromě opravy kanalizace a povrchů by tam měl vzniknout i kruhový objezd (více čtěte zde). „Tam probíhá stavební řízení, na přelomu roku bude možné i tuto stavbu začít,“ dodal primátor Jihlavy.

„Velký projekt“ pak počítá s další investicí do kanalizační sítě v objemu asi 138 milionů korun. Na to město získalo dotaci zhruba 92 milionů.

A právě na tomto projektu je závislá řada dalších investic v krajském městě, jako jsou opravy ulic, ale i například výstavba nové čtvrti rodinných domů na Horním Kosově. „Chybí tam dostatečná kapacita kanalizační sítě,“ zmínil problém s dalším stavebním rozvojem v této lokalitě Vymazal.

Hrozila ztráta stomilionové dotace

Ledy se při jednání pohnuly i proto, že v případě dalších průtahů s investicemi by hrozila ztráta dotace. „Už nás dělilo opravdu jen několik dní od toho, aby peníze propadly,“ dodal primátor.

Pokud by se tak stalo, město by ušlé dotace požadovalo od těch, kteří by případnou ztrátu zapříčinili, podle Vymazala tedy po představitelích SVAKu. Primátor ale věří, že novou dohodu se SVAKem Jihlavsko už nemůže nic zhatit.

„Když je možné čerpat peníze do této oblasti, je nám jedno, jestli peníze z dotací mají jít do členské, nebo nečlenské obce SVAKu. Nebudeme dělat nic, co by zamezilo tomu, aby Jihlava dotaci dostala,“ ujistil po čtvrtečním jednání předseda SVAKu Jiří Vlach.

„Je to pro mě obrovské vítězství, stálo mě to hodně sil a hodně času. Dlužili jsme to obyvatelům, přestože jsme pro to dělali maximum, nebyli jsme schopni opravy provést bez svolení SVAKu, které nyní svazek učinil,“ dodal Vymazal.

Jihlava i přes tuto dohodu usiluje o vydání vodohospodářské infrastruktury z držení SVAKu. Týká se to i ulic, na jejichž opravě se nyní město se SVAKem dohodlo. O vydání majetku by měl v nejbližší době rozhodnout krajský úřad.

Pokud kraj rozhodne o vydání majetku městu, musel by SVAK majetek vydat, jinak by mu hrozila exekuce.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz