Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po letech tahanic se zanedbané ulice v centru Jihlavy dočkají oprav

  19:08aktualizováno  19:08
Brněnská, Křižíkova a Srázná ulice v centru Jihlavy se dočkají dlouho odkládaných oprav. Radnici v rekonstrukci nejen povrchu ale i kanalizace a vodovodů v ulicích dosud bránily milionové spory o majetek s vodovodním svazem. Ve čtvrtek se ale podařilo uzavřít dohodu.

Brněnskou ulicí v Jihlavě se vloni šířil zápach. Splašky ze staré kanalizace tam tekly mezi dlažebními kostkami. | foto: Jaroslav Paclík

Jihlavská radnice má už delší dobu připraveny projekty na rekonstrukci Brněnské, Křižíkovy a Srázné ulice v centru města. Ty jsou v dezolátním stavu.

Vodohospodářskou infrastrukturu tam však drží Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) a město po vystoupení z něj ke konci roku 2012 usiluje o vydání majetku do své správy. Nyní se městu podařilo se SVAKem uzavřít dohodu, která rekonstrukci přece jen umožní.

„Obě strany ve čtvrtek podepsaly smlouvy, které Jihlavě umožňují zahájit rekonstrukce některých částí zastaralé kanalizační sítě,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Fotogalerie

„Konkrétně se Jihlava může pustit do dlouho očekávané rekonstrukce v ulicích Brněnské a Křižíkově, začít může i velký projekt páteřních kanalizačních větví. Dohoda se týká i připravovaného projektu rekonstrukce v ulici Srázná,“ dodal Tulis.

Brněnská ulice, která vede z Masarykova náměstí k jihlavské zoo, je v havarijním stavu. Vloni dokonce po rozvlněné dlážděné silnici kvůli havarijnímu stavu kanalizace tekly páchnoucí splašky. Chodníky jsou schůdné s opatrností a neopatrní řidiči tam drhnou podvozky o zvlněný terén.

Brněnská ulice se může začít opravovat do dvou týdnů

„Rekonstrukce Brněnské ulice a velký vodohospodářský projekt budou moci být zahájeny zhruba během dvou týdnů, protože je tam všechno připraveno. Výběrové řízení je také ukončené, takže nic už nebrání okamžitě s rekonstrukcí začít,“ dodal primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

V Brněnské a přilehlé Křižíkově ulici dojde na rekonstrukci vodovodní a kanalizační sítě, ulice dostanou nové povrchy a chodníky, součástí je i nové osvětlení, to celé vyjde asi na 60 milionů korun.

Podobná situace je i ve Srázné ulici. Tato ulice, vedoucí z náměstí Svobody směrem k Okružní ulici, by se mohla začít měnit k lepšímu v příštím roce. Kromě opravy kanalizace a povrchů by tam měl vzniknout i kruhový objezd (více čtěte zde). „Tam probíhá stavební řízení, na přelomu roku bude možné i tuto stavbu začít,“ dodal primátor Jihlavy.

„Velký projekt“ pak počítá s další investicí do kanalizační sítě v objemu asi 138 milionů korun. Na to město získalo dotaci zhruba 92 milionů.

A právě na tomto projektu je závislá řada dalších investic v krajském městě, jako jsou opravy ulic, ale i například výstavba nové čtvrti rodinných domů na Horním Kosově. „Chybí tam dostatečná kapacita kanalizační sítě,“ zmínil problém s dalším stavebním rozvojem v této lokalitě Vymazal.

Hrozila ztráta stomilionové dotace

Ledy se při jednání pohnuly i proto, že v případě dalších průtahů s investicemi by hrozila ztráta dotace. „Už nás dělilo opravdu jen několik dní od toho, aby peníze propadly,“ dodal primátor.

Pokud by se tak stalo, město by ušlé dotace požadovalo od těch, kteří by případnou ztrátu zapříčinili, podle Vymazala tedy po představitelích SVAKu. Primátor ale věří, že novou dohodu se SVAKem Jihlavsko už nemůže nic zhatit.

„Když je možné čerpat peníze do této oblasti, je nám jedno, jestli peníze z dotací mají jít do členské, nebo nečlenské obce SVAKu. Nebudeme dělat nic, co by zamezilo tomu, aby Jihlava dotaci dostala,“ ujistil po čtvrtečním jednání předseda SVAKu Jiří Vlach.

„Je to pro mě obrovské vítězství, stálo mě to hodně sil a hodně času. Dlužili jsme to obyvatelům, přestože jsme pro to dělali maximum, nebyli jsme schopni opravy provést bez svolení SVAKu, které nyní svazek učinil,“ dodal Vymazal.

Jihlava i přes tuto dohodu usiluje o vydání vodohospodářské infrastruktury z držení SVAKu. Týká se to i ulic, na jejichž opravě se nyní město se SVAKem dohodlo. O vydání majetku by měl v nejbližší době rozhodnout krajský úřad.

Pokud kraj rozhodne o vydání majetku městu, musel by SVAK majetek vydat, jinak by mu hrozila exekuce.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz