Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava opráší starý projekt a pustí se do opravy zimního stadionu

  17:36aktualizováno  17:36
Ten projekt je už sedm let starý a ještě na začátku letošního roku to vypadalo, že zůstane z velké části nerealizovaný. Jenže v nouzi se k němu vedení Jihlavy znovu vrací. Horácký zimní stadion by se měl zrekonstruovat podle upraveného projektu, na nějž už bylo v minulosti vydáno i stavební povolení.

Zastupitelé schválili 250 tisíc korun na studii rekonstrukce Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Dá se však očekávat, že je čeká ještě velmi vzrušená debata o celkové ceně opravy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ti dva se spolu už v minulosti při práci na společném projektu potkali. Architekt Antonín Buchta z Prahy a Vladimír Žák z pelhřimovského ateliéru AS Project CZ se podíleli na dostavbě plaveckého bazénu v Liberci.

Nyní se setkají znovu. Mají spolupracovat na rekonstrukci Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Oba stárnoucí hokejový stánek znají. Vladimír Žák před sedmi lety zpracoval projekt na jeho kompletní opravu včetně zbudování tréninkové haly. Dokonce na něj už bylo vydáno i stavební povolení, ale realizována byla pouze vedlejší ledová plocha.

Horácký zimní stadion

  • Byl postaven v roce 1956.
  • V prosinci roku 1965 zažil největší tragédii. Na ligové utkání Dukly Jihlava se Slovanem Bratislava se prodalo mnohem víc vstupenek, než byla skutečná kapacita areálu. Následkem toho došlo k poškození ochranného zábradlí na tribuně B, přičemž dav poté jednoho fanouška umačkal a dalších jednadvacet utrpělo zranění.
  • Původně na stadionu chybělo zastřešení, které se dodělávalo až v roce 1967. V roce 1989 pak přibylo venkovní kluziště a posilovna.
  • V roce 2005 byl stadion převeden z SK Jihlava na město. Od téhož roku se vedou diskuse o tom, zda stavět v Jihlavě nový „zimák“, nebo rekonstruovat ten stávající.
  • V roce 2008 představil architekt Vladimír Žák projekt na kompletní rekonstrukci stadionu. Se stavbou se mělo začít v polovině roku 2009. Jenže na ni nedošlo, naopak v březnu 2013 se otevřel vedle stávající areny menší „zimáček“.

Antonín Buchta, jenž je mimo jiné autorem hokejových arén v Třinci nebo Liberci, se pak k Horáckému zimnímu stadionu dostal loni v létě, kdy mu jihlavská radnice uložila, aby zpracoval studie na jeho rekonstrukci.

Nyní mají spojit síly a upravit dosavadní Žákův projekt tak, aby se nemuselo žádat o nové stavební povolení a přestavba stařičké haly mohla začít co nejdřív.

Je však otázkou, jak dva architekti spolu vyjdou, aby jejich spolupráci nenarušovaly profesní třenice. „Snažím se o to,“ usmívá se Antonín Buchta.

Rozhodně však nebude mít lehkou úlohu. Do projektu vstupuje jako ten zkušenější, který už několik hokejových hal vyprojektoval a který má Vladimíru Žákovi vychytat v jeho původní dokumentaci nedostatky.

„Nechci nikoho napadnout, ale... V podstatě existuje jakýsi projekt, který se podle mého názoru dá udělat líp. Třeba hlediště. Bude to o zásadních úpravách,“ odpověděl Buchta včera na otázku, co všechno se dá podle jeho názoru na projektu zlepšit.

Další studie

Oba architekti teď mají od jihlavských zastupitelů daný jasný úkol. Za 250 tisíc korun zpracují studii, která by řešila vnitřní prostorové uspořádání haly dle aktuálních požadavků. Zároveň musí vypočítat, kolik peněz bude na celkovou rekonstrukci potřeba.

Tento materiál pak předloží městské radě, která, pokud bude spokojená, zadá Žákově firmě AS Project CZ zakázku na konečné přepracování projektové dokumentace tak, aby nebylo třeba znovu žádat o nové stavební povolení. Zde se musí vejít do dvou milionů korun. Při vyšší částce je magistrát ze zákona povinný vypsat výběrové řízení.

I když se přepracuje projektová dokumentace, aby co nejvíce vyhovovala požadavkům hokejistů a dalších sportovců, rekonstrukce haly stále nemá vyhráno. Pořád totiž není jasné, na kolik přesně vyjde. Je to otázka, která může celou stavbu v budoucnu klidně znovu zablokovat.

„Na finančním výboru jsme se shodli, že Jihlava si může na tuto stavbu vzít maximálně 400 milionů korun úvěr, plus něco přidat ze svého,“ tvrdí předsedkyně zmíněného výboru a opoziční zastupitelka Jana Mayerová (ANO).

„Už nyní navíc máme připraveno 130 milionů korun a máme přislíbenou podporu od kraje od 60 do 120 milionů korun,“ naznačil už před časem primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) s dovětkem, že horní hranici krajské podpory nepovažuje za jistou.

Dohromady by tak město mohlo disponovat zhruba 600 miliony korun. Jenže ty nemusí stačit. „Zeptal jsem se pana architekta Buchty, zda nám studie řekne konečnou cenu rekonstrukce zimního stadionu. Byl jsem ujištěn, že ne, že to bude vždy jen odhad. V tom případě musíme vycházet ze současného projektu pana Žáka, který nám říká, že nás to vyjde na 780 milionů korun,“ varoval náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Tato částka se však už blíží sumě, kterou zastupitelé na předchozím jednání v dubnu zavrhli jako příliš vysokou. Jen s tím rozdílem, že tehdy jednali o tom, zda by nebylo lepší celý zimní stadion kompletně zbourat a na novou stavbu vypsat architektonickou soutěž.

„Podle mě je to stále nejlepší způsob pro to, jak jakoukoliv veřejnou stavbu vyřešit,“ zastává i nadále tuto variantu architekt a radní za ODS David Beke.

„Architektonickou soutěž jsme měli vypsat před deseti lety, kdy jsme se rozhodovali, co budeme s Horáckým zimním stadionem dělat. Ale ne dnes, kdy už tam stojí zimáček,“ odmítl toto řešení František Zelníček (ČSSD).
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Najdete na iDNES.cz