Jihlava opráší starý projekt a pustí se do opravy zimního stadionu

  17:36aktualizováno  17:36
Ten projekt je už sedm let starý a ještě na začátku letošního roku to vypadalo, že zůstane z velké části nerealizovaný. Jenže v nouzi se k němu vedení Jihlavy znovu vrací. Horácký zimní stadion by se měl zrekonstruovat podle upraveného projektu, na nějž už bylo v minulosti vydáno i stavební povolení.

Zastupitelé schválili 250 tisíc korun na studii rekonstrukce Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Dá se však očekávat, že je čeká ještě velmi vzrušená debata o celkové ceně opravy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ti dva se spolu už v minulosti při práci na společném projektu potkali. Architekt Antonín Buchta z Prahy a Vladimír Žák z pelhřimovského ateliéru AS Project CZ se podíleli na dostavbě plaveckého bazénu v Liberci.

Nyní se setkají znovu. Mají spolupracovat na rekonstrukci Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Oba stárnoucí hokejový stánek znají. Vladimír Žák před sedmi lety zpracoval projekt na jeho kompletní opravu včetně zbudování tréninkové haly. Dokonce na něj už bylo vydáno i stavební povolení, ale realizována byla pouze vedlejší ledová plocha.

Horácký zimní stadion

  • Byl postaven v roce 1956.
  • V prosinci roku 1965 zažil největší tragédii. Na ligové utkání Dukly Jihlava se Slovanem Bratislava se prodalo mnohem víc vstupenek, než byla skutečná kapacita areálu. Následkem toho došlo k poškození ochranného zábradlí na tribuně B, přičemž dav poté jednoho fanouška umačkal a dalších jednadvacet utrpělo zranění.
  • Původně na stadionu chybělo zastřešení, které se dodělávalo až v roce 1967. V roce 1989 pak přibylo venkovní kluziště a posilovna.
  • V roce 2005 byl stadion převeden z SK Jihlava na město. Od téhož roku se vedou diskuse o tom, zda stavět v Jihlavě nový „zimák“, nebo rekonstruovat ten stávající.
  • V roce 2008 představil architekt Vladimír Žák projekt na kompletní rekonstrukci stadionu. Se stavbou se mělo začít v polovině roku 2009. Jenže na ni nedošlo, naopak v březnu 2013 se otevřel vedle stávající areny menší „zimáček“.

Antonín Buchta, jenž je mimo jiné autorem hokejových arén v Třinci nebo Liberci, se pak k Horáckému zimnímu stadionu dostal loni v létě, kdy mu jihlavská radnice uložila, aby zpracoval studie na jeho rekonstrukci.

Nyní mají spojit síly a upravit dosavadní Žákův projekt tak, aby se nemuselo žádat o nové stavební povolení a přestavba stařičké haly mohla začít co nejdřív.

Je však otázkou, jak dva architekti spolu vyjdou, aby jejich spolupráci nenarušovaly profesní třenice. „Snažím se o to,“ usmívá se Antonín Buchta.

Rozhodně však nebude mít lehkou úlohu. Do projektu vstupuje jako ten zkušenější, který už několik hokejových hal vyprojektoval a který má Vladimíru Žákovi vychytat v jeho původní dokumentaci nedostatky.

„Nechci nikoho napadnout, ale... V podstatě existuje jakýsi projekt, který se podle mého názoru dá udělat líp. Třeba hlediště. Bude to o zásadních úpravách,“ odpověděl Buchta včera na otázku, co všechno se dá podle jeho názoru na projektu zlepšit.

Další studie

Oba architekti teď mají od jihlavských zastupitelů daný jasný úkol. Za 250 tisíc korun zpracují studii, která by řešila vnitřní prostorové uspořádání haly dle aktuálních požadavků. Zároveň musí vypočítat, kolik peněz bude na celkovou rekonstrukci potřeba.

Tento materiál pak předloží městské radě, která, pokud bude spokojená, zadá Žákově firmě AS Project CZ zakázku na konečné přepracování projektové dokumentace tak, aby nebylo třeba znovu žádat o nové stavební povolení. Zde se musí vejít do dvou milionů korun. Při vyšší částce je magistrát ze zákona povinný vypsat výběrové řízení.

I když se přepracuje projektová dokumentace, aby co nejvíce vyhovovala požadavkům hokejistů a dalších sportovců, rekonstrukce haly stále nemá vyhráno. Pořád totiž není jasné, na kolik přesně vyjde. Je to otázka, která může celou stavbu v budoucnu klidně znovu zablokovat.

„Na finančním výboru jsme se shodli, že Jihlava si může na tuto stavbu vzít maximálně 400 milionů korun úvěr, plus něco přidat ze svého,“ tvrdí předsedkyně zmíněného výboru a opoziční zastupitelka Jana Mayerová (ANO).

„Už nyní navíc máme připraveno 130 milionů korun a máme přislíbenou podporu od kraje od 60 do 120 milionů korun,“ naznačil už před časem primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) s dovětkem, že horní hranici krajské podpory nepovažuje za jistou.

Dohromady by tak město mohlo disponovat zhruba 600 miliony korun. Jenže ty nemusí stačit. „Zeptal jsem se pana architekta Buchty, zda nám studie řekne konečnou cenu rekonstrukce zimního stadionu. Byl jsem ujištěn, že ne, že to bude vždy jen odhad. V tom případě musíme vycházet ze současného projektu pana Žáka, který nám říká, že nás to vyjde na 780 milionů korun,“ varoval náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Tato částka se však už blíží sumě, kterou zastupitelé na předchozím jednání v dubnu zavrhli jako příliš vysokou. Jen s tím rozdílem, že tehdy jednali o tom, zda by nebylo lepší celý zimní stadion kompletně zbourat a na novou stavbu vypsat architektonickou soutěž.

„Podle mě je to stále nejlepší způsob pro to, jak jakoukoliv veřejnou stavbu vyřešit,“ zastává i nadále tuto variantu architekt a radní za ODS David Beke.

„Architektonickou soutěž jsme měli vypsat před deseti lety, kdy jsme se rozhodovali, co budeme s Horáckým zimním stadionem dělat. Ale ne dnes, kdy už tam stojí zimáček,“ odmítl toto řešení František Zelníček (ČSSD).

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Opravte kaverny a rozšiřte pruhy na D1 u Humpolce, nařizuje ŘSD stavbařům

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 103. kilometru dálnice D1 u Větrného...

Ředitelství silnic a dálnic vyzvalo firmu Geosan Group, která v konsorciu opravuje kritický úsek D1 u Humpolce, aby...

Kapela Jelen si dá skoro půlroční pauzu a vrátí se domů do Přibyslavi

Jelen čili (zleva) Tomáš Málek, Martin Kasal, Kateřina Tichá, Jindra Polák,...

Ještě tento týden absolvuje kapela Jelen vyprodané vánoční koncerty v Brně a Praze. Pak si dají její členové...

Chotěboř opraví náměstí a po více než půlstoletí vyzvedne propadlou kašnu

Od poloviny minulého století mají na chotěbořském náměstí propadlou kašnu....

Chotěboř se přiřadila k městům, která hodlají vynaložit miliony na nové centrum. V příštím roce chce modernizovat...

Najdete na iDNES.cz