Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokut u City Parku v Jihlavě rychle přibývá. Ve městě bude víc kamer

  11:35aktualizováno  11:35
Po Vrchlického ulici v Jihlavě přijíždí k hlavní silnici dodávka a její řidič porušuje všechno, co může. Přes plnou čáru předjíždí protisměrem osobní auta, která zastavují před semaforem, protože se rozsvěcuje červená. Tahle situace není v krajském městě Vysočiny nikterak výjimečná.

Proto už také na jihlavské radnici plánují, že dají kamery na další křižovatky. Zatím jsou na dvou.

U City Parku fungují jen něco přes měsíc. Kdo tam jede na červenou, stojí ho to automaticky 2 500 korun. „Od prvního do pětadvacátého května zaznamenal kamerový systém na křižovatce u City Parku 99 průjezdů na červenou,“ konstatoval Radek Tulis, mluvčí radnice.

Podobný systém funguje už několik let u autobusového nádraží. Průjezdů na červenou tam postupně přibývá.

Podle vedoucího magistrátního odboru dopravy Jána Tinky se kamery jednoznačně osvědčily. A je pro, aby se po Jihlavě rozšířily. Třeba na křižovatku u bývalého Zverimexu.

„Tam mi někteří řidiči říkají, že když přijíždějí po Žižkově ulici a odbočují doleva, tak musí velmi opatrně. Už mají zelenou a třeba se ještě směrem od zimního stadionu řítí rozjetý kamion nebo dvě osobní auta,“ popsal Tinka.

Žlutá svítí různě dlouhou dobu. A chybí blikající zelená

Nebezpečné situace nastávají i na křižovatce u Teska. „Když jsou křižovatky rozlehlé, řidiči si myslí, že stihnou projet i na žlutou. Jenže někdy to nestihnou,“ doplnil šéf odboru dopravy. Doufá, že kamery přimějí řidiče, aby barvy na semaforech opravdu důsledně respektovali.

Do pokutových pastí už nejednou vjeli i řidiči městské hromadné dopravy. Podle ředitele dopravního podniku Josefa Vilíma to ale zatím nebylo na křižovatce u City Parku. U autobusového nádraží už ano.

„Odhaduji, že se objeví tak jeden případ ročně. Víc to určitě není. Následuje pak pohovor s řidičem, kdy ho upozorňujeme, že vyhláška není legrace a je potřeba ji dodržovat,“ uvedl Vilím.

Podle něj ale není na některých křižovatkách dostatečná doba mezi zhasnutím zelené a rozsvícením červené. „V některých jiných zemích mají nejprve blikající zelenou, potom žlutou a pak červenou. V tom vidím problém našich křižovatek, kde je to jinak. Navíc je zde různě dlouhá doba, po kterou svítí žlutá,“ upozornil Vilím.

Dilema řidičů MHD: prudčeji zabrzdit, nebo projet?

Rozdílné nastavení délky žlutých světel potvrzuje Ján Tinka. „Je to kvůli průjezdnosti křižovatek. Liší se to jen o vteřinu. Někde svítí dvě, jinde tři sekundy. Můžeme to zkusit nastavit zkušebně jinak, firma to může udělat na dálku,“ doplnil vedoucí odboru dopravy.

Pro řidiče osobních aut není tak velký problém přizpůsobit se. Pokud ale jede autobus či trolejbus, šofér musí rychle vyhodnotit, jestli ještě projede, nebo už zastaví. Musí myslet na to, jakou rychlostí právě jede a jestli by prudším brzděním neohrozil některé cestující.

„Je jasné, že pokud žlutá trvá déle, je to lepší. Naši řidiči vědí, že někdy je bezpečnější projet než intenzivně brzdit,“ popsal ředitel Vilím.

Prodloužení žlutého světla by ale podle Tinky zpomalilo průjezdnost městem. Zaznamenal už ale stížnosti na krátké intervaly. A to právě u autobusového nádraží, kde se potkávají Fritzova a Jiráskova. Právě tam jsou „pokutovací“ kamery.

Blikající zelená v republice nebude, avizují policisté

Policisté kamery na křižovatkách jednoznačně vítají jako přínos pro bezpečnost provozu. Semafory s blikající zelenou ale podle nich zatím v Česku nebudou. „Měli jsme na to celorepublikový seminář. Není na to zde připravená legislativa. Příprava na červenou je doba, kdy svítí žlutá,“ uvedl Jiří Kučera, dopravní inženýr policie.

Kamery na křižovatkách se v Jihlavě začaly používat v roce 2006 nejprve vedle autobusového nádraží. Spuštění zkušebního provozu zajišťovalo Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s ministerstvem dopravy.

Po roce projekt skončil a radnice dostala nabídku, aby si systém pronajala a následně odkoupila za zbytkovou cenu. Radní to schválili. Vše stálo 700 tisíc, dalších několik tisíc korun stojí provoz a údržba.

Loni od ledna do konce listopadu u autobusového nádraží projelo na červenou 1 178 vozidel. To je mimochodem mnohem víc než v roce 2007. Tehdy jich bylo 408.

Celý systém zdokumentuje prohřešky ve vysoké kvalitě. Vznikne video a fotografie jako důkaz. A provozovatel auta dostane domů nebo do firmy „pozdrav“ s výzvou, aby zaplatil.

Autor:Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Najdete na iDNES.cz