Budova nové jihlavské školky má mít veselou fasádu. O její vymalování by se měly postarat samotné děti. | foto: Fortis

Jihlava postaví nadstandardní noční školku. Hlavně pro rodiny z Bosche

  • 13
Zastupitelé schválili výstavbu internátu pro předškoláky. Školka speciálně uzpůsobená tomu, aby v ní děti pobývaly více času a byly v ní i přes noc, bude primárně sloužit pro rodiny zaměstnanců firmy Bosch. Ta na ní i finančně přispěje. Děti ve školce zabaví třeba sauna či amfiteátr.

Měla by stát přibližně padesát milionů korun. O její fasádu se svými výkresy zčásti postarají i malé děti.

Nebude to přitom jediná výjimečnost mateřské školy, kterou chce město postavit v jihlavské lokalitě Na Dolech za Penny Marketem.

Jakou mateřskou školku hodlá Jihlava stavět

V nové MŠ Na Dolech vznikne sto míst. Z těch by až 75 měla podle dohody s městem využívat minimálně po dobu deseti let společnost Bosch Diesel pro potomky svých zaměstnanců.

Budova má začít fungovat od školního roku 2018/2019.

Než vypukne stavba, bude muset v místě proběhnout archeologický průzkum. V lokalitě Na Dolech byly totiž ve středověku stříbrné doly.

Nyní mají školky v Jihlavě kapacitu pro 1 811 dětí.

Mělo by také jít o mateřinku s internátním provozem. Část míst v ní by byla vyhrazená pro potomky jihlavských i mimojihlavských zaměstnanců největší firmy ve městě, Bosch Diesel.

Projekt má své zastánce, ale i kritiky. Například opozice v jihlavském zastupitelstvu upozornila na to, že město v minulosti vybudovalo školku podstatně levněji - za necelých 20 milionů korun - a ta nová bude tedy více než dvojnásobně dražší.

„Montovaná školka na Březinkách ale například neměla kuchyň ani nové komunikace a dlouhé přípojky. Stejně tak parkoviště se tam nemuselo dělat,“ upozornil Miroslav Kašík z investičního oddělení na jihlavském magistrátu.

„Nová školka Na Dolech je také uzpůsobená tomu, že tam některé děti budou i spát přes noc,“ doplnil radní Jaroslav Huňáček (ODS). Zároveň je architektem, jenž školku s kolegy z firmy Fortis navrhoval.

Opozice se ptá, zda to bude normální, nebo jakási VIP školka

„Upozorňovali jsme dopředu, že toto místo v lokalitě Na Dolech nebude pro školku nejvhodnější, že sítě zde budou drahé. Na naše slova došlo,“ argumentoval na zasedání jihlavského zastupitelstva Radek Popelka z opozičního hnutí ANO.

„A máme tomu rozumět tak, že to bude VIP školka?“ zeptal se vedení města.

„Pokud dojde k dohodě s firmou Bosch, tak mají část kapacity této nové školky rezervovanou,“ reagoval primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD). Zbylá kapacita bude dostupná i pro děti rodičů, kteří jsou z Jihlavy, ale v Boschi nepracují.

„Ta infrastruktura odpovídá tomu, že některé děti budou ve školce pobývat podstatně delší dobu, než je běžné. A tomu by mělo odpovídat určité nadstandardní vybavení,“ shodli se primátor Chloupek s architektem Huňáčkem.

Společnost Bosch měla zájem již o místa ve školce v Rantířovské ulici. Ta se ale nestavěla.

Firma ovšem i nadále říká, že přispěje na provoz nového zařízení deseti miliony korun. „Výběr lokality pro tuto novou školku jsme dělali společně s náměstkem primátora Výborným a žijeme v přesvědčení, že pokračujeme s městem dál. Jsme pořád rozhodnuti a připraveni věnovat do tohoto projektu částku deset milionů korun s tím, že v nově vybudované školce by nám město mělo rezervovat 75 míst pro děti našich zaměstnanců,“ uvedl personalista strojírenského podniku Oldřich Židlík.

Ve školce bude ateliér, wellness i zabudovaná trampolína

Mateřská škola Na Dolech má mít čtyři třídy. K tomu, aby se v ní děti zabavily, bude sloužit třeba ateliér, v němž se budou věnovat kupříkladu výtvarné výchově či modelařině.

Vizualizace nové noční školky, kterou by mělo město vybudovat spolu s firmou Bosch.

„Školka bude mít také místnost se zabudovanou trampolínou. Ta funguje dnes i ve speciální MŠ na Březinkách a mají s ní dobré zkušenosti. Děti je potřeba nějak zabavit. A pokud tu budou trávit více než běžných šest sedm hodin, tak je potřeba s nimi něco dělat. Vždy se jít ven nedá,“ podotkl architekt.

‚Nadstandardem‘ bude wellness zóna v podzemí. „Tu děláme po dohodě s paní ředitelkou speciální mateřské školy, pod niž bude mateřinka Na Dolech rovněž spadat. V těch prostorách bude jednak sauna, a také vířivka, která bude přibližně pro jedenáct dětí,“ doplnil Huňáček.

Školka je navržená celá bezbariérová a energeticky úsporná. Na její střeše budou tepelná čerpadla. A čeho se děti dočkají venku? Vznikne například bylinková zahrádka, kde si budou moct něco vypěstovat. V projektu nechybí ani stolky na hry, pohybové herní prvky, okruh pro odrážedla a malá kola či hřiště na vybíjenou i další sporty. Dvě pergoly s pískovištěm bude kryté plachtou.

„Původní filozofií pro zahradu byla bedna, ze které jako by vypadaly herní kostky. Ty také na zahradě jsou, jedna z nich tvoří zázemí malého venkovního amfiteátru. V další zase bude sklad zahradního zařízení či odrážedel a věcí, které budete potřebovat schovat,“ řekl Huňáček.

Bosch bude školku deset let podporovat milionem ročně

Lokalitu pro školku považuje za vhodnou. Jednak je na okraji velkého sídliště, a zároveň to odtud není daleko do přírody na Zaječí skok.

Podle opozičního zastupitele Zdeňka Faltuse (ANO) není ujednání města s firmou Bosch úplně spravedlivé. „Mně to připadá jako nerovnoměrná dohoda. Že město dá byť dotačně 49 milionů a Bosch deset a on bude mít 75 procent kapacity školky,“ vypočítal Faltus.

Primátor Chloupek mu na to odpověděl, že školka bude patřit městu. Bosch by ji podle nastíněné dohody podporoval 10 let - vždy milionem. A pak by se řešilo, zda smlouva bude pokračovat dál, nebo bude školka zcela v jihlavské režii.

Firma o internátní zařízení i o místo, kde by si již předškoláci přičichli k technice, stojí už několik let. Předchozí záměr v Rantířovské ulici, v němž byla zainteresována ještě i společnost Jipocar, nevyšel.

Pro tento projekt hlasovalo 25 z 34 přítomných zastupitelů a byl schválen.