Referendum o spalovně odpadů v Jihlavě se dostane k Ústavnímu soudu.

Referendum o spalovně odpadů v Jihlavě se dostane k Ústavnímu soudu. | foto: František Vlček, MAFRA

Kvůli referendu o spalovně podá Jihlava stížnost k Ústavnímu soudu

  • 6
Další právníci si budou lámat hlavu nad jihlavským referendem na téma spalovna odpadků. Město podá stížnost k Ústavnímu soudu. Na emotivním a vyhroceném mimořádném jednání o tom odpoledne rozhodli jihlavští zastupitelé.

Krajské město Vysočiny se odvolá k Ústavnímu soudu a nechá ještě tuto poslední instanci posoudit, zda se má, nebo nemá v­ Jihlavě konat referendum týkající se zejména spalovny a třídění odpadu s již navrženými otázkami.

Takový postup schválili nejtěsnější většinou devatenácti hlasů jihlavští zastupitelé. Podání ústavní stížnosti prosadila koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Fórum Jihlava.

„Chtěl bych, aby se v této záležitosti využila celá soudní moc. Nic víc, nic méně,“ vysvětlil například zastupitel za koaliční ČSSD František Zelníček, proč pro návrh zvedá ruku.

„Respektujme již verdikt Nejvyššího správního soudu,“ přimlouval se naopak třeba Rostislav Habán z hnutí ANO. Proti podání ústavní stížnosti byli kromě zastupitelů za ANO také komunisté.

Jihlava se rozhodla pokračovat v kolečku soudních rozhodování poté, co již ve věci dvakrát a shodně rozhodl Krajský soud v Brně a po něm stížnost města neuznal Nejvyšší správní soud (více čtěte zde).

Vedení města chce ale mít jistotu v tom, zda soudy nevzaly právo rozhodnout o věci samotným zastupitelům. Ti se sice zabývali referendem už loni v září, ale pro nedostatek informací tehdy o tom bodu nehlasovali. Byť to tehdy někteří jednotlivci v zastupitelstvu chtěli.

Na jednání to jiskřilo. Je to parodie na demokracii, volal kritik

Nynější mimořádné jednání jihlavského zastupitelstva bylo chvílemi dost napjaté. Mezi příznivci a odpůrci referenda to jiskřilo. Několikrát přistoupil primátor Rudolf Chloupek (ČSSD) až k tomu, že vzal slovo lidem, kteří referendum chtějí. Například s odvoláním na to, že nemluví k věci - konkrétně tedy k ústavní stížnosti.

„Dřeli jsme se, sbírali podpisy lidí a ukázalo se, že oni referendum chtějí, že se chtějí k tomu tématu vyjádřit. My ty jejich podpisy nechceme hodit do kanálu, chceme, aby se mohli rozhodnout,“ uvedl mimo jiné zmocněnec přípravného výboru referenda Matěj Man.

„To je parodie na demokracii,“ vyjádřil se mimo jiné k obstrukcím vedení města vůči referendu i k odebírání slova během jednání zastupitelstva podporovatel referenda a bývalý zastupitel za Stranu zelených Josef Sklenář.

Přípravný výbor považuje otázky stále za aktuální

Rozhodnutí Ústavního soudu může jít dvojím směrem. Soud referendum buď „shodí“ s tím, že jeho návrh není „bezvadný“, nebo potvrdí, že se má toto celoměstské hlasování uskutečnit příští rok současně s krajskými volbami, jak již stanovil krajský soud. Referendum by vyšlo odhadem přibližně na jeden milion korun a hrazené by bylo z rozpočtu města.

„Otázky referenda jsou nadále aktuální. Například Kraj Vysočina má v připravovaném Plánu odpadového hospodářství stále jako variantu, že se v Jihlavě nebo Žďáře nad Sázavou postaví spalovna s kapacitou 120 tisíc tun odpadu ročně,“ poznamenal na zastupitelstvu mimo jiné Matěj Man.

Primátor Chloupek zase upozornil třeba na to, že ve švýcarském Bernu mají velkou spalovnu, neboli zařízení na energetické využití odpadu. „A v jednom kantonu Švýcarska se rozhodli, že nebudou vůbec třídit plasty,“ uvedl v jednacím sále radnice.