Jihlava opravila dům, v němž je knihkupectví. Rekonstrukci se dočkají také...

Jihlava opravila dům, v němž je knihkupectví. Rekonstrukci se dočkají také další dva městské domy na Masarykově náměstí. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jihlava opraví náměstí dům po domu. Nevkusné však zůstane i nadále

  • 5
O rekonstrukci jihlavského Masarykova náměstí se roky jenom mluvilo. Nyní se přechází k činům, ale jaksi z opačné strany. Lidé z radnice nechají postupně opravovat vzácné městské domy lemující historické centrum. Nevkusnosti jako Prior, rampy a květináče zůstanou na místě.

Hned na začátku je třeba se ujistit, že jihlavský Prior dál zůstane nevzhledný. A betonové květináče z dob socialismu nepřestanou dělat na náměstí čest své přezdívce - protitankové zátarasy.

Mimochodem, divoké jehličnany v nich už začínají připomínat rašící lesík. A kdo to má, les na náměstí? Takže termín zásadní rekonstrukce náměstí zatím nikdo v Jihlavě nezná. A ještě dlouho znát nebude.

Vedle toho ale existuje jiný plán oprav s docela jasnými termíny. Týká se stovky let starých domů na náměstí, jejichž majitelem je město a rozhodují o nich lidé z radnice.

Nedávno byla dokončena povedená rekonstrukce fasády domu ze 14. století naproti magistrátu, kde sídlí knihkupectví Orbis Pictus. Stála více než dva miliony korun.

A už se připravují opravy dalších dvou budov, tentokrát v dolním rohu náměstí. Jedna z nich má adresu Masarykovo náměstí 18 a sídlí v ní kavárna Piccolo a galerie. Další stojí ještě níže pod ní.

V domech vzniknou nové byty pro lidi v krizových situacích

„Naše představa je každý rok opravit jeden z těchto domů na náměstí. Budovy, které si město nechá, chceme mít v dobrém stavu. Ta letošní rekonstrukce domu, kde sídlí knihkupectví, se povedla. Vypadá nádherně,“ popsal náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

Město by mělo získat díky rekonstrukcím i další byty, které jsou potřeba pro lidi v krizových situacích. V současnosti je jich podle Vymazala dvanáct a polovina z nich je momentálně obsazená.

Letošní rekonstrukce knihkupectví je hodnocena jako velmi povedená. Jde o objekt zapsaný v seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.

Z fasády knihkupectví dělníci odstranili části starých omítek a nahradili je novými, které se na celém domě barevně sjednotily podle dochovaných historických odstínů.

Došlo i na výměnu oken, dřevěných výkladů a venkovních dveří. Zrestaurovány byly veškeré kamenné prvky fasády.

Pod omítkami se našla torza historických maleb na fasádě

Při odkrývání poškozených omítek byla nalezena torza historických maleb fasády. „Vzhledem k jejich porušení nebyla provedena jejich obnova, ale pouze zdokumentování a konzervace,“ řekl Ondřej Stránský z radničního odboru správy realit. Dům vznikl ve 14. století propojením dvou původně samostatných objektů.

„V letech 1989 až 1992 proběhla jeho celková rekonstrukce se snahou o rehabilitaci renesančního vzhledu. Objekt obsahuje historicky cenné klenuté prostory, stropní konstrukce či kamenné prvky jako ostění a portály,“ dodal Ondřej Stránský.

Na Masarykově náměstí už byla v minulých letech zrekonstruována třeba radnice či budova Základní umělecké školy.

Podzemní záchodky se odstěhují do jednoho z domů

Podzemní záchodky se od Prioru odstěhují. Nové místo získají v jednom z domů na náměstí u Kosmákovy ulice.

Na jihlavském Masarykově náměstí se po desítkách let chystá přesun jediných veřejných toalet.

Do těch současných se chodí po schodech dolů do podzemí. Jsou pod obchodním domem Prior a patří do jeho vlastnictví. Provozovatelem jsou Služby města Jihlavy.

„Není to tam šťastné, když je to v podzemí. Navíc to máme v nájmu. Vytipovali jsme proto jiný objekt, který je městský,“ popsal náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

Jako jediný možný dům byl nakonec určen ten v dolním rohu Masarykova náměstí, kde začíná Kosmákova ulice.

Jenže se vyskytl problém. Nebyla tam dostatečně vybudovaná kanalizace a navíc byla ve špatném stavu. Za těchto podmínek plán na veřejné WC nemohl dostat stavební povolení. „Nyní už je kanalizace v pořádku. Byla dokončena v minulých týdnech. Problém tak odpadl,“ dodal Vymazal.

Stavebnímu povolení už by nic nemělo bránit. Radnice by podle náměstka rozhodně neprovozovala na náměstí dvoje veřejné toalety najednou.

Podzemní veřejné záchodky mají i uprostřed náměstí v Třebíči, druhém největším městě kraje. Tam zatím jejich přesun neplánují.