Podzemí v Jihlavě. Ilustrační snímek

Podzemí v Jihlavě. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ani kdyby byla studie zdarma. Jihlava odmítá pustit turisty pod radnici

  • 1
Podzemí pod jihlavskou radnicí je procházkou jihlavskou historií, tvoří ho staré kamenné klenby. Vedení magistrátu by proto o tato místa chtělo rozšířit prohlídkové trasy. Zatím ale neuspělo. Zastupitelé odmítli návrh na vypracování studie jejich zpřístupnění. A to i kdyby byla zdarma.

Dejte mi to na starost a já to udělám zadarmo. Tento vzkaz včera poslal jihlavským zastupitelům jejich kolega Miroslav Tomanec (Forum Jihlava).

Jeho nabídka se týkala zpracování studie na zpřístupnění historického podzemí pod středověkými budovami jihlavské radnice.

Podle původního návrhu, který měli zastupitelé včera na stole, přitom mělo město na vypracování této studie uvolnit 200 tisíc korun. „Je to hodně. Jsem pro to, aby se s podzemím něco udělalo, ale ta částka je neakceptovatelná,“ tvrdil Tomanec.

S nápadem otevřít chodby pod magistrátem přišel náměstek primátora Radek Popelka (ANO). „Je to unikátní prostor, který má komerční a turistický potenciál. Je to možnost rozšířit trasy v podzemí, kterými se Jihlava chlubí,“ tvrdí.

Nejprve se měly otevřít tři místnosti, další pak přidávat

Sklepení pod radnicí je podle jeho slov procházkou jihlavskou historií. Z velké části ho tvoří staré kamenné klenby. Jsou tam však i místa, která byla během minulého století přetvořena na protiletecký kryt.

Chodby si už Popelka prošel s historikem Zdeňkem Jarošem a architektem Jaromírem Huňáčkem. První měl vypracovat hrubý nástin případných expozic, druhý pak posoudit, jaké technické řešení při projektování zvolit.

„V první fázi jsme chtěli zpřístupnit asi tři místnosti a pak postupně přidávat další,“ pronesl Popelka.

Žádná finální studie, jak s prostory naložit, však nevznikla. A zatím asi ani nevznikne. A to ani v režii města ani pod taktovkou již zmíněného Tomance. Ten ostatně má s jihlavským podzemím své zkušenosti. Už nyní v něm provozuje vlastní minipivovar s restaurací a pivnicí.

V koncepci o tom není zmínka, odmítli zastupitelé návrh

Před lety pak vypracoval studii na to, jak turisticky využít katakomby v jiné, spodní části Masarykova náměstí. Z projektu však tehdy sešlo.

„Tenkrát jsme podepsali s tehdejším primátorem Jaroslavem Vymazalem memorandum a já jsem tu studii s úředníky magistrátu vytvořil. A teď bych ji také vypracoval s úředníky. Já to chci dělat. Bude to zadarmo, kromě expertiz, které nepřekročí 50 tisíc korun,“ řekl si přímo o práci Tomanec.

Jenže neuspěl. O jeho ani o původním návrhu se totiž nakonec vůbec nehlasovalo. Pro řadu zastupitelů je totiž zpřístupnění další části podzemních chodeb nahodilým nápadem.

„Máme koncepci turistického ruchu a o tomto tam není ani zmínka. Mluví se tam naopak o středověkém hornickém náhonu, který je naprosto unikátní. Proč nedáme ty peníze tam?“ ptal se například Martin Laštovička (KDU–ČSL).

Po zhruba půlhodinové debatě se rozhodl náměstek Popelka bod z jednání stáhnout. „Budeme to chystat dál, ten prostor si to zaslouží. Rád bych ho otevřel na příští turistickou sezonu,“ pronesl.