Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava nestíhá vyčerpat obří dotaci, kanalizace se ale opravit musí

  8:42aktualizováno  8:42
Jihlava měla do konce roku opravit kanalizaci a získat na to dotaci 10 milionů euro. Obří projekt ještě ale ani nezačal. Jihlava tak o dotaci pravděpodobně přijde a rekonstrukci bude muset platit sama. Poslední nadějí je pondělní jednání zástupců Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) s ministrem životního prostředí.

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

"Pokusím se v pondělí panu ministrovi situaci vysvětlit. Společně bych chtěl najít způsob financování tak, aby ze strany města Jihlavy nemusela být poskytnuta vyšší částka než 205 milionů korun," nastínil své plány předseda SVAK Jihlavsko Jiří Vlach. Právě sumu 205 milionů mělo město Jihlava na projekt vyčleněnu z vlastních peněz.

Evropská komise nicméně už dříve sdělila, že další prodloužení termínu dokončení výstavby - na konec roku 2012 - není možné a čerpání tučné dotace je akceptovatelné jen do konce letošního roku.

"Pravděpodobnost prodloužení termínu čerpání dotace je téměř na nule," reagoval jihlavský primátor Jaroslav Vymazal. Naopak Jiří Vlach se ještě nevzdává. "Došlo k nepochopení a pořád ještě nikdo neřekl definitivně ne," uvedl. SVAK je investorem projektu, město Jihlava jedním z členů svazku.

Padají trestní oznámení, Jihlava chce znát viníky

"Termín je nereálný nejen na prostavění evropské dotace, ale i na naplnění cílů toho projektu. Příslušný počet obyvatel musí být do konce roku napojen na kanály a na vodu," připomněl podmínky čerpání dotace náměstek primátora Petr Pospíchal, který Jihlavu teď ve SVAK Jihlavsko zastupuje.

Mezitím v krajském městě padají trestní oznámení. Právní kancelář Ondruš&Ondruš, která zastupuje magistrát, už podruhé podala ve věci hospodaření Svazu vodovodu a kanalizací Jihlavsko trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Nesporné je to, že došlo k promarnění čerpání evropské dotace a my se musíme ptát, kdo to zavinil," řekl Ondruš. Právník dále upozornil, že nejsou obviňovány konkrétní osoby z úmyslného trestného činu. Podle něj mohlo dojít k porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti.

Jeden spor se už vyřešil, peníze městu přišly

Ve středu byl předseda SVAK Jihlavsko Jiří Vlach na policii podat vysvětlení ke květnovému trestnímu oznámení na zadržování nájemného ve výši 17 milionů korun. I toto oznámení podala advokátní kancelář zastupující ve sporu Jihlavu. Spor už se ale vyřešil.  "Tyto peníze přišly v srpnu na účet města," potvrdil primátor Vymazal. Proč k tomuto kroku došlo až tři měsíce po podaném trestním oznámení, nechtěl primátor v tomto týdnu komentovat.

Jihlavská radnice už připravuje novou městskou společnost Jihlavské vodovody a kanalizace, která by už příští rok měla převzít správu vodovodů a kanalizací ve městě. Mohla by zahájit i nejnutnější opravy kanalizace ve městě, tedy pokud padne velký "evropský" půlmiliardový projekt.

Do pondělní schůzky s ministrem Tomášem Chalupou však radnice oživování vodovodní společnosti "zmrazila", ačkoliv o ni měli původně jednat městští zastupitelé ve středu. Pokud pondělní jednání s ministrem nic nevyřeší, pak město Jihlava jeden velký projekt rozdělí na menší části a bude opět řešit financování stavby.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Další z rubriky

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....

Z ulic v centru Havlíčkova Brodu bude velký kruhový objezd se semafory

Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní  vznikne v centru Havlíčkova...

Výrazně blíž velké změně systému dopravy ve svém centru je Havlíčkův Brod. Zastupitelé Kraje Vysočina i města schválili...

Sportovci ve Žďáře si na nové zázemí počkají, firmy nechtějí stavět rychle

Žďárský tenisový klub by si měl polepšit do konce března 2019. Z druhé strany...

Dlouho plánovaná modernizace sportovišť ve Žďáře nad Sázavou nabírá zpoždění. Do výběrového řízení se nepřihlásila...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz