Před čtrnácti lety se minorité a zástupci města dohodli, že tuto mříž o...

Před čtrnácti lety se minorité a zástupci města dohodli, že tuto mříž o svátcích otevřou. Dodnes se tak nestalo a nestane se tak ani ve svátek 28. září. | foto: Archiv MAFRA

Minorité mohli otevřít mříž na parkánu, Jihlava o to ale opět nepožádala

  • 7
Stačilo, aby někdo z magistrátu požádal o otevření, a jihlavští minorité by ve sváteční den spojený se svatým Václavem odemkli železnou mříž na hradebním parkánu. Zájemci by tak mohli spatřit jinak nepřístupné lapidárium u kláštera. Zůstane ale opět zavřeno, jako už několik let předtím.

„V souvislosti s blížícím se svátkem svatého Václava magistrát nevedl s řádem minoritů jednání o otevření zmíněné části parkánu,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Přitom nedávno politici na jihlavském zastupitelstvu říkali, že už v roce 2002 se obě strany dohodly, že minorité ve vybraných svátečních dnech otevřou velkou železnou mříž, kterou končí průchod po hradebním parkánu směrem od Znojemské ulice. Dohoda se ale nikdy nenaplnila.

Stěžoval si na to zastupitel František Zelníček (ČSSD), někdejší náměstek primátora. A také Jaroslav Huňáček z ODS, jenž by to uvítal hlavně o vánočních a velikonočních svátcích.

Na to zareagoval Jan Sedlák, který zastupoval řád minoritů na zastupitelstvu a v minulosti býval zastupitelem KDU-ČSL. Podle něj jen stačilo, kdyby někdo z magistrátu minority požádal o otevření. To se nyní opět nestalo. A v pondělí už bylo pozdě, když je svátek ve středu.

„To by museli požádat s předstihem,“ uvedl Sedlák.

Město s minority vede spor o dům a přilehlý pozemek u hradeb

I náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL) tvrdí, že není problém otevřít parkán u minoritů ve sváteční dny. „Je dohoda z dřívějška, že na vyjmenované akce města nám hradební parkán uvolňují. V tomto není problém,“ uvedl.

Jenže město zároveň vede s minority spor. Řád chce získat zpět do svého vlastnictví dům vedle kostela a přilehlý prostor u hradeb vedle brány Matky Boží, kde bývají většinou zavřená vrata. Město tam v minulosti vybudovalo malý amfiteátr. Několikrát ročně se tam odemkne na kulturní akce, hlavně na pohádková představení (podrobnosti o sporu zde).

Minorité nabízeli, že po koupi parkánu by ho otevírali každý den. Lidé by si tam mohli posedět a odpočinout přímo v centru města. Také by vystavili různé nálezy pocházející z rekonstrukce kostela a kláštera.

Jenže zastupitelé hlasovali a mimosoudní dohodu o jeden hlas zamítli.

Soudu by se chtěl náměstek vyhnout, chce se dohodnout

Náměstek primátora Kalina chce stále zabránit tomu, aby vše skončilo u soudu.Pomoci by mohlo, že u jihlavských minoritů je od července nový kvardián Krzysztof Skibiński, který předtím působil v ostravskoopavské diecézi.

„Dřív než bude soud, vstoupíme ještě jednou do jednání s minority. A pokusíme se pak v zastupitelstvu znovu otevřít a probrat tento bod. Byl bych rád, kdybychom to vyřešili a nemuseli to řešit soudní cestou. Jednání s novým vedením minoritů se teprve budou konat,“ uvedl Kalina.

Součástí dohody s minority má být i to, že město bude areál nadále využívat pro svoje akce. A to minimálně v současném rozsahu.

„A také pro další akce, na nichž se dohodneme. V této záležitosti nejde o uzavření toho prostoru, ale naopak o to, že minorité mají snahu ten prostor víc otevřít,“ dodal Kalina.

Minorité jsou spojení s Jihlavou už stovky let, skoro od založení města.

,