Minorité nabízeli, že by poté, co jej koupí od města, nechali parkán u Brány...

Minorité nabízeli, že by poté, co jej koupí od města, nechali parkán u Brány Matky Boží stále otevřený. Jihlavští zastupitelé však na svém posledním jednání dohodu s řádem neodsouhlasili. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jihlava se soudí s minority kvůli prostoru vedle slavné brány

  • 1
Minorité jsou spojení s Jihlavou už stovky let, skoro od založení města. Přesto spolu v roce 2016 představitelé radnice a řádu nenacházejí společnou řeč. Soudí se kvůli prostoru vedle symbolu města, Brány Matky Boží.

Provinciál řádu minoritů Bogdan Sikora skončil minulý týden v pátek ve funkci. Ještě předtím se chtěl s vedením magistrátu mimosoudně dohodnout. Nepovedlo se mu to. Zastupitelé jeho návrh zamítli. A tak se proti sobě obě strany postaví v soudní síni.

Řád chce získat do svého vlastnictví dům vedle kostela a přilehlý prostor u hradeb vedle Brány Matky Boží, kde bývají většinou zavřená vrata. Město tam v minulosti vybudovalo malý amfiteátr. Několikrát ročně se tam odemkne na kulturní akce, hlavně na pohádková představení.

Minorité nabízeli, že po koupi parkánu by ho otevírali každý den. Lidé by si tam mohli posedět a odpočinout přímo v centru města. Také by vystavili různé nálezy pocházející z rekonstrukce kostela a kláštera. Tento návrh předložil náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Čtrnáct let nikdo nepožádal

V diskusi na zastupitelstvu se objevil jeden zdánlivý detail, který dokázal, jak špatně spolu posledních čtrnáct let komunikovali zástupci města a minorité. A to ke škodě ostatních obyvatel města.

Už v roce 2002 se obě strany dohodly, že minorité ve vybraných svátečních dnech otevřou velkou železnou mříž u kláštera. Tou končí průchod po hradebním parkánu směrem od Znojemské ulice. Veřejnost by tak mohla spatřit lapidárium za mříží. Dohoda se ale nikdy nenaplnila.

„Já bydlím vedle, a co pamatuji, nikdy se to nestalo,“ uvedl zastupitel Jaroslav Huňáček (ODS). Přitakával mu zastupitel František Zelníček (ČSSD), někdejší náměstek primátora.

Na to zareagoval Jan Sedlák, který zastupoval řád minoritů na zastupitelstvu a v minulosti býval zastupitelem KDU-ČSL. Podle něj jen stačilo, kdyby někdo z magistrátu minority požádal o otevření. „Za těch čtrnáct let si město ani jednou nevyžádalo průchod. Asi nebyl čtrnáct let významný svátek,“ podotkl Sedlák.

Přitom radnice by z pohledu územního plánu považovala za nejoptimálnější řešení, kdyby se hradební parkán pro chodce kompletně propojil od Znojemské ulice až k ulici Matky Boží. To ale nedovolují majetkové vztahy.

Náměstek Kalina řekl, že otevření této části parkánu ve svátečních dnech by se dalo s minority znovu dohodnout. Huňáček by to uvítal hlavně o vánočních a velikonočních svátcích.

Jenže pak zastupitelé hlasovali a mimosoudní dohodu o jeden hlas zamítli. „Takže teď bude soud. A minorité si zvolí nového provinciála někdy v létě. Teprve potom se zase můžeme o něčem bavit,“ doplnil Jaromír Kalina.

Dražší o půl milionu korun

Když se zastupitelé bavili o hradebním parkánu, zmiňovali i pódium v jeho středu pod Bránou Matky Boží. Pódium se postavilo před patnácti lety za pozoruhodných okolností. Původně mělo stát „jen“ 320 tisíc korun. Zadavatel zakázky, tedy magistrát, si ale následně přál, aby se konstrukce dala podle potřeby stěhovat.

Především to mělo za následek zvýšení pořizovací ceny o půl milionu, tedy na 800 tisíc korun. Jenže „mobilní“ pódium se pak už nikdy z parkánu nestěhovalo. Na svou dobu bylo až luxusní s posuvnou střechou a šatnami pro účinkující.

Část zastupitelů se tehdy podivovala, proč bylo pódium tak drahé. Mezi kritiky patřil i Milan Kolář z Jihlavské aliance, který je dnes náměstkem primátora za Forum. Tehdy tvrdil, že tam bylo málo akcí s malou návštěvností. Dnes podle něj pódium dožívá a je za hranicí životnosti.

Minorité původně chtěli, aby si město pódium příští rok někam odvezlo. Scéna už se ale podle posudku z radnice nedá rozebrat, aniž by se poškodila. Podle Koláře by se nestalo nic, kdyby se pódium odstranilo. „Vzniklo by tam něco jiného. Vkládám naděje do toho, že ten prostor se otevře a ožije. Že tam budeme moci dělat věci,“ uvedl Kolář, který podporoval návrh minoritů.