Rekonstrukce jihlavské kanalizace vázne, průtahy mohou ohrozit evropské peníze. Ilustrační foto

Rekonstrukce jihlavské kanalizace vázne, průtahy mohou ohrozit evropské peníze. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Jihlava může přijít o evropské miliony na opravu kanalizace

  • 0
Rekonstrukci jihlavské kanalizace, jejíž některé části pamatují i středověkou slávu města, brzdí neúspěšní uchazeči o zakázku. Opravu stok za pomoci čtvrtmiliardové dotace je přitom třeba udělat do patnácti měsíců. O rychlé řešení žádá v dopisech primátor i předseda vodárenského svazku.

Neustálé odvolávání neúspěšných uchazečů k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ohrožují přislíbenou evropskou dotaci ve výši 10 milionů euro, tedy v přepočtu asi čtvrt miliardy korun. Poslední takové odvolání k ÚOHS podala firma Syner.

"Firma tím zásadním způsobem ohrozila realizaci projektu, protože k dokončení celého díla je zapotřebí minimálně 15 měsíců," vysvětlil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Kvůli průtahům by se rekonstrukce nemusela stihnout

Uplatnit evropské dotace na projekt je přitom možné právě na zakázky dokončené do konce příštího roku, tedy včetně září za 16 měsíců včetně drsných zimních měsíců, kdy není možné provádět zemní práce.

Primátor proto minulou středu zaslal naléhavou prosbu předsedovi antimonopolního úřadu, aby v odvolání neúspěšného uchazeče rozhodl urychleně a informoval ho o termínu vydání rozhodnutí. A podobný dopis úřadu zaslal i předseda Svazu vodáren a kanalizací (SVAK) Jiří Vlach.

Oprava kanalizace

Varianta č. 1
Antimonopolní úřad dá zapravdu firmě Syner a zruší výsledek výběrového řízení. Pak bude časově nereálné plánovaný projekt uskutečnit bez ohledu na rychlost rozhodnutí úřadu. Město rozdělí obří zakázku na několik menších.

Varianta č. 2
Antimonopolní úřad obměkčí dopisy
primátora a předsedy SVAK a rozhodne ve lhůtě co nejkratší, tak aby nebyl ohrožen termín realizace a navíc rozhodne ve prospěch firmy Chemkostav. Stavba pak může začít dle původního scénáře.

Oba dva ve svých dopisech žádají o promptní řešení odvolání uchazeče. Úřad totiž na vyřízení odvolání má běžně dvouměsíční lhůtu. "Pokud by úřad využil plně tuto dobu, projekt je v nastaveném časovém období nerealizovatelný," ví Vymazal, což potvrzuje i Vlach.

"Ideální by bylo začít stavět už letos v srpnu, nicméně pro mě nepřekročitelný termín je 1. říjen. Po tomto datu už by se pravděpodobně nezrealizoval celý projekt, ale třeba jen jeho devadesát procent," odhaduje Vlach.

Evropské dotace na projekt je totiž možné uplatnit na stavbu zrealizovanou do konce příštího roku, vše další po tomto termínu bude muset investor projektu, kterým je SVAK, hradit z vlastních zdrojů.

"Jako předseda SVAK nepřipustím v žádném případě, aby se ostatní členské obce svazku podílely na investici, která je určená pouze pro město Jihlava," dodal Vlach.

Město by tak kromě spolufinancování projektu 55 miliony ze svého rozpočtu muselo místo úvěru 150 milionů korun, které je připraveno si vzít jako spoluúčast na obří zakázce podporované čtvrtmiliardou z EU, pravděpodobně půjčit podstatně větší sumu. To ale podle náměstka primátora Petra Pospíchala není pro město reálné.

Obě strany, jak jihlavská radnice, tak předseda SVAK Vlach se shodnou na tom, že přijít o evropské peníze by bylo škoda. "Peníze z Bruselu určené na tento projekt se budou muset v případě neuskutečnění zakázky vrátit zpět, není je možné použít k jinému účelu," řekl primátor Vymazal.

Ve hře jde o rozdělení zakázky

V případě, že by současný obří projekt celkově za půl miliardy korun padl, připravuje podle náměstka Pospíchala jihlavská radnice i jinou variantu, jak rekonstrukci kanalizací zajistit. Rozdělí zakázku na až pětici menších staveb. Některé z nich by město mohlo zrealizovat pomocí 55 milionů korun, jenž v letošním rozpočtu zastupitelé za účelem spolufinancování obří zakázky vyčlenili v městském rozpočtu.

"Pokud by současný projekt zkrachoval, daly by se tyto peníze použít na menší části projektu a evropské peníze by se pak mohly použít na kmenové stoky," nastínil Pospíchal další variantu. Pomoci by v takovém případě radnici mohly i peníze z dalších fondů.

"Chceme usilovat o finanční podporu třeba z operačního fondu životního prostředí nebo z ministerstva zemědělství," dodal Pospíchal.

Kanalizace pamatuje středověk

Podle Pospíchala se zpoždění projektu odráží i na stavu některých ulic a chodníků ve městě. Nejhorší je snad situace v Brněnské ulici, kde jsou části kanalizací ještě z dob středověku a povrch dlážděné silnice místy připomíná tankodrom. "Kanalizace v tomto místě nutně potřebuje opravu. Kvůli ní není možné provést ani opravu chodníků a vozovky v této ulici," dodal Pospíchal.

Boj firem o tučné evropské sousto by tak mohl skončit rozmělněním obří zakázky v několik menších.

První výběrové řízení na dodavatele stavby vyhrála firma Syner a bylo vyloučeno sdružení firem Chemkostav. To však svoje vyřazení napadlo u antimonopolního úřadu, který neoprávněnost vyřazení uznal a vrátil věc zpět k novému hodnocení.

V novém výběrovém řízení pak Chemkostav s nejnižší cenou vyhrál. Proti tomu se ale naopak odvolala společnost Syner. V první instanci ÚHOS odvolání zamítnul, na to společnost Syner reagovala podáním návrhu na rozklad, jenž právě úřad řeší v těchto dnech.