Brněnský právník Radek Ondruš (uprostřed na snímku z květnového zastupitelstva)

Brněnský právník Radek Ondruš (uprostřed na snímku z květnového zastupitelstva) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Šest milionů a dost? Radní v Jihlavě řeší, zda odvolat právníka Ondruše

  • 1
Město Jihlava zvažuje, že ukončí spolupráci s advokátní kanceláří Radka Ondruše, která ho už osm let zastupuje v táhlém majetkovém sporu se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Na jednání městské rady měl jít návrh, kterým by se smlouva ukončila.

Když jel ve středu dopoledne brněnský advokát Radek Ondruš do Jihlavy, pořádně to v něm vřelo. Stál totiž před reálnou hrozbou, že přijde o případ, na němž pracuje už osm let.

V tu chvíli totiž v předběžném programu čtvrtečního jednání jihlavských radních figuroval bod s návrhem, aby město rozvázalo smlouvu s Ondrušovou kanceláří. Ta město zastupuje zejména při vleklém sporu se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o vodohospodářskou infrastrukturu v hodnotě převyšující miliardu korun.

„Když mi rada smlouvu vypoví, hodím jim to takhle na stůl a řeknu na shledanou,“ hlásil rázně Radek Ondruš, který mířil na schůzku s jihlavským primátorem Rudolfem Chloupkem (ČSSD), aby si vyjasnili vzájemné postoje.

Padla hranice dvou milionů

Důvodem pro ukončení smlouvy s Ondrušovou advokátní kanceláří měl být fakt, že za zastupování města ve sporu se SVAK vyinkasovala během uplynulých osmi let bezmála šest milionů korun. Na její služby však magistrát nevypsal zadávací řízení a tím pádem byl podle názoru jeho právního oddělení překročen zákon.

„Pokud předpokládaná hodnota veřejné zakázky na služby dosáhne dvou milionů korun bez DPH, je zadavatel povinen takovou veřejnou zakázku zadat v zadávacím řízení,“ napsali magistrátní právníci do zdůvodnění pro vypovězení inkriminovaného kontraktu.

„Jenže zmíněnou částku dvou milionů korun jsme překročili už na začátku roku 2013. Většina rady to ví. Proto by mě zajímalo, proč se to řeší až teď,“ ptá se Ondruš.

Případným vypovězením jeho služeb by Jihlavě vznikl nepříjemný problém. Velmi složité a zašmodrchané pře by se musel ujmout jiný tým právníků. Ten by potřeboval relativně dlouhou dobu, aby se seznámil se všemi detaily případu. A to vše ve chvíli, kdy by se konečně měla rozběhnout soudní řízení.

Výborný: Radši pokutu než riskovat prohraný soudní spor

„Nedovedu si představit, kdo by to dělal. Právníci města to dělat neumí a nechtějí, jinak by to už dělali. A v Jihlavě není žádný advokát, který by se touto problematikou zabýval. To jsou unikátní správní řízení a unikátní žaloby, většinu z nich jsme dělali ve vodárenském prostředí poprvé,“ tvrdí Radek Ondruš.

Rizika, jaká z vypovězení smlouvy vyplývají, si uvědomuje i první náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD). „Kdybychom teď měnili právníka, hodně nám to uškodí. Všechny soudní spory, které jsou rozjeté, bychom kvůli tomu taky mohli prohrát. To bych radši riskoval nějakou pokutu od úřadu pro hospodářskou soutěž,“ pronesl Výborný.

Po středečním jednání Radka Ondruše s primátorem Rudolfem Chloupkem byl nakonec návrh na ukončení spolupráce z dnešního jednání radních stažen.

„Jasně jsem řekl, že pokud mi vypoví plnou moc k zastupování města, beru to jako projev ztráty důvěry a do výběrového řízení se hlásit nebudu. Nemám důvod, když ke mně nemá klient důvěru. Navíc ten návrh měl řadu nedostatků, nebylo v něm například rozpočítáno, za co které honoráře byly,“ zmiňuje se Ondruš.

Primátor: Chceme ve spolupráci pokračovat

Podle jeho vyjádření totiž existuje směrnice Evropské unie, která říká, že se nesoutěží náklady a právní služby při zastupování před orgány moci výkonné. Spor se totiž řeší nejen u soudů, ale i na ministerstvech a krajském úřadě.

Takto detailně rozepsané částky však radní v návrhu nedostali. Ve sloupku čísel byly pouze údaje, jaké souhrnné sumy město advokátní kanceláři vyplatilo v jednotlivých letech.

Že byl materiál pro radu nedostatečně nachystán, ve středu odpoledne uznal i sám primátor. „Shledali jsme ho špatně připraveným. Ukázalo se, že to tak jednoduše nejde. Existuje jakýsi předpis, co se do té částky počítá a co ne. A to vůbec nebylo zohledněno,“ připustil Chloupek.

Město podle něj stojí o další Ondrušovy služby. „Nechtěli jsme rušit spolupráci, ale pouze narovnat smlouvu tak, aby služba byla možná po celou dobu projednávání sporu.“

Zároveň popřel, že by město chtělo Ondruše ze sporu vyšachovat a vypovězením kontraktu si nachystat půdu pro dohodu se SVAK a případně i Vodárenskou akciovou společností o provozování vodohospodářské infrastruktury ve městě.