Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava měla víc pozorovatelen než Praha. Posádka se ale mohla i udusit

  8:32aktualizováno  8:32
Nenápadné, do země zahloubené stavby s úzkými průzory, ukryté na strategických místech v terénu. Vysloužily si lidové pojmenování „bunkry“, ale k odolnosti skutečných bunkrů měly i ty jihlavské většinou daleko.

Pozorovatelna u Hybrálce na návrší nad jihlavskou čtvrtí Staré Hory. Průzory byly původně chráněny dřevěnými okenicemi, potom následovaly sklopné plechové okenice a teprve za nimi uzavíratelné průzory. Ve střeše pozorovatelny je průduch komína. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Byly to pozorovatelny civilní obrany, jejichž posádky měly v případě válečného napadení zhodnotit škody způsobené především na klíčových okolních továrnách bombardováním, v pozdější fázi budování pozorovatelen útokem jadernými zbraněmi.

Badatel Jiří Doupal z Velkých Losin věnoval těmto opomíjeným reliktům studené války knihu. Nezanedbatelnou část jejího obsahu činí pojednání o jihlavských pozorovatelnách, kde jich vzniklo s ohledem na velikost města - shodně s Frýdkem-Místkem - nejvíce v republice.

Fotogalerie

Pokud je známo, bylo v letech 1953 až 1955 v okolí Jihlavy vybudováno pět pozorovatelen - dvě cihlové a tři betonové.

„Do objektů se vstupuje šachtou se stupačkami. Následují tlakově odolné dveře, za kterými je odpočívárna s kamny. Po žebříku je možné vystoupat do pozorovací místnosti. Ta připomíná prvorepublikové bunkry,“ popisuje Doupal.

Dosud jsou zachovány pozorovatelny u Pístova, nad Sasovem, u Hybrálce a v Hruškových Dvorech, v­ Resslově ulici byla v 80. letech odstřelena.

Pozoruhodné je množství pozorovatelen právě u Jihlavy. Zatímco v ­celé Praze napočítal Doupal pouze dva tyto objekty, nejvíce, sedm, jich má Ústí nad Labem. Pět pozorovatelen, stejně jako v Jihlavě, je pouze v Plzni, v Brně a Frýdku-Místku.

Zajímavé je, že na Vysočině jsou pozorovatelny právě jenom v okolí Jihlavy. V celé republice je známo 110 pozorovatelen, včetně těch zlikvidovaných.

Stavělo se živelně, svépomocí

Zatímco některé mají shodné rysy, většina jich je originálních a atypických. Příčinou jsou okolnosti jejich vzniku v atmosféře hysterických obav z možného propuknutí třetí světové války. Proto pozorovatelny vznikaly živelně, takříkajíc svépomocí.

„Panovalo přesvědčení, že každé opatření provedené v míru je mnohonásobně lepší než spěšná improvizace za války, proto se chvatně budovalo a stavělo,“ píše v knize Doupal.

Tak mohlo docházet k tragikomickým stavebním nedopatřením, jako upevnění vstupních dveří do dřevěných hranolků či vybavení bunkru komínem a kamny, ale bez otvoru na přisávání vzduchu. „Při použití kamen za bojové situace by se posádka brzy udusila,“ konstatuje Doupal.

Vznikly stavby, které by v­ případě války zřejmě nebyly příliš funkční. Po dobudování už vyjma občasných kontrol činovníky Civilní ochrany většinou nebyly využívány.

Budování starého typu pozorovatelen skončilo v Československu kolem roku 1965. Nové typy pozorovatelen pak byly už jako standardizované navrženy po zostření mezinárodního napětí v osmdesátých letech. Na Vysočině však patrně žádné vybudovány nebyly.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz