Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavu čeká parkovací revoluce. Bude mít nově pět placených zón

  18:07aktualizováno  18:07
Na jihlavské radnici se připravuje zásadní změna systému parkování. Zasáhne celé širší centrum města, které bude rozděleno do celkem pěti placených zón. Navíc vznikne velké záchytné parkoviště u hřbitova.

Parkoviště v jihlavské Havlíčkově ulici leží zčásti na pozemcích města a zčásti na parcele soukromého vlastníka. Ten si svůj díl ohraničil kameny. V budoucnu zde chce vybudovat placená rezidenční stání. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejprve ale přijdou menší novinky, které začnou fungovat už letos v létě. Stanou se jakousi předzvěstí. V první řadě se za Domem kultury a odborů (DKO) vedle supermarketu Billa staví za čtyři miliony nové parkoviště. Architekti tam naplánovali přes šedesát míst a dělníci práce dokončí v červenci.

Půjde o klasickou plochu pro auta se závorou, kde se bude platit. „Cena parkovného zatím není stanovena,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Další změna se odehrává jen o kousek dál, v Havlíčkově ulici pod bývalým supermarketem Billa. Tam mohli lidé dlouhé roky nechávat auta celý den zdarma. Jenže nedávno se tam objevily balvany, které to znemožnily. Soukromí majitelé plochy se rozhodli, že nabídnou dlouhodobý pronájem těchto čtyřiceti míst.

Podzimní „nová doba“

„Dáme inzerát, kde za měsíční poplatek nabídneme rezidenční stání. Pokud bychom to takto nepokryli, tak tam bude někdo stát a vybírat deset korun za hodinu,“ plánuje Robert Kohn, spolumajitel pozemku. Ten dříve pronajímali řetězci Billa. V tomto místě má kousek pozemku i magistrát, ten ho bude pronajímat řetězci až do roku 2023. Volných parkovacích míst tam ale zůstane jen málo.

A teď to hlavní. Radní na své příští schůzi proberou na jihlavské poměry zásadní změny v parkování. Pokud všechno schválí, vytvoří se pět placených zón.

Ta první bude více méně kopírovat hranice městské památkové rezervace. Ty další budou sahat třeba až ke Štefánikovu náměstí nebo k ulicím Tolstého, Křižíkova či Telečská.

„Je to reakce na podněty veřejnosti. Novinkou také budou stíratelné časové parkovací karty, které se budou moci využít ve všech vymezených oblastech“ doplnil Radek Tulis. Tyto karty budou určené třeba pro lidi, kteří za někým přijedou na návštěvu.

Novinky se chystají i na řidiče-rezidenty, kteří už si v současnosti předplácejí parkování v centru blízko svých bytů. Lidé z radnice vypozorovali, že tato parkoviště bývají volnější po tom, co obyvatelé ulic odjedou do práce. A to až z čtyřiceti procent.

Nový systém by měl umožnit, aby volná místa mohli během dne využívat i jiní řidiči, kteří potřebují do centra. A odpoledne, když se rezidenti vracejí domů ze zaměstnání, už by zase měli mít místa volná.

Další plán: auto u hřbitova a dál pojedou autobusem

Na změny v centru bude v příštím roce navazovat stavba záchytného parkoviště vedle ústředního hřbitova, kde se počítá i s vybudováním nové autobusové zastávky.

„Na tom parkovišti bude zřejmě jen nějaký symbolický poplatek,“ uvedl náměstek primátora Jaroslav Vymazal. Podle něj se novinky připravují komplexně proto, aby se problém v centru nevytlačoval z jedné ulice do druhé. Magistrát v létě spustí informační kampaň k chystaným změnám.

V centru města se někdy parkuje i tak trochu živelně, čehož byla před časem důkazem situace v areálu bývalé staré nemocnice. Řidiči tam nechávali auta v parčíku, kam dříve chodili odpočívat pacienti. S tím už je ale konec. Nyní to znemožňují rozmístěné balvany.

„Kameny byly v areálu umístěny, aby se zabránilo parkování a poškozování zelených ploch na pozemku školy,“ uvedla Zuzana Dubová z Vysoké školy polytechnické.

Místa pro auta bez placení jsou už teď v centru Jihlavy čím dál větší vzácností. Ještě donedávna byla ve velkém počtu v City Parku, a to dokonce pod střechou. Vedení nákupního centra už ale zavedlo nová pravidla.

Zdarma už jsou tam jen tři hodiny ve všední dny a pět hodin o víkendech. Každá další hodina je potom za dvacetikorunu. A návštěvníci multikina mohou požádat při nákupu vstupenky o prodloužení parkování zdarma o další dvě hodiny.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Hansard znovu přijel na Prázdniny do Telče. Ahóój, zdravil plné nádvoří

Glen Hansard byl v Telči už poněkolikáté.

Na hlavním telčském náměstí, přímo před branou do areálu zámku, se vytvořil dlouhý štrúdl lidí, táhnoucí se několik...

Najdete na iDNES.cz