Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jihlava chce zakázat konzumaci alkoholu. Vyhnat hodlá z města i žebráky

  • 3
Jihlava připravuje dvě vyhlášky, které mají z ulic vyhnat opilce a žebráky. Řada těchto osob se však do krajského města Vysočiny dostává proto, že zde funguje protialkoholní záchytná stanice.

Chodila po jihlavských ulicích a žebrala. Jitka H. dlouhé měsíce obtěžovala lidi zejména v centru krajského města.

„Potkávala jsem ji často, byla neodbytná. Jednou jsem chvátala, tak jsem sáhla do peněženky pro dvacku, abych od ní měla pokoj. Jenže ona ani nepoděkovala a řekla, ať jí dám dvoustovku, kterou tam viděla,“ svěřila se pro MF DNES paní Jana, jedenačtyřicetiletá zdravotní sestra. „Byla nepříjemná, skoro jsem se jí bála,“ dodala na adresu žebračky.

Jitka H., jež kvůli svému chování nakonec skončila před soudem, je mediálně asi nejznámějším případem žebrání v Jihlavě. Zdaleka však ne jediným. Zejména centrum města trápí opilci a všelijací pobudové.

Proto budou příští týden zastupitelé schvalovat dvě vyhlášky, které mají zakázat nejen žebrání, ale i popíjení alkoholu na veřejnosti. Pokud se najde dostatek hlasů, obě opatření začnou platit od 1. července.

Městská policie momentálně nemá nástroj, jak zasáhnout

„Vyhlášky iniciovala městská policie. Reagujeme na stížnosti lidí, které se týkaly zejména centra města. Chceme tímto občanům vyjít vstříc. Vyhlášky nám pomůžou, protože už budeme moci zasáhnout například ve chvíli, kdy někdo bude na náměstí popíjet alkohol, což momentálně možné není,“ nastínil Jan Frenc, ředitel městské policie.

„V současné chvíli musí strážník čekat například na první odhozený nedopalek cigarety nebo jiné konkrétní protiprávní jednání, aby mohl zasáhnout. Radnice od vyhlášky očekává, že dá městské policii nástroj k potírání konzumace alkoholu na veřejnosti, respektive k řešení problémů s tím spojených,“ doplnil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Vyhláška zakáže konzumaci alkoholu nejen v centru města, ale například i v parcích nebo na veřejných sportovištích. Výjimku, kdy se alkohol na náměstí bude moci popíjet, tvoří předem ohlášené kulturní akce, mezi něž patří například tradiční svatomartinský či havířský průvod.

Co je a není žebrání?

„Celkem jde o přibližně sedmdesátku předem vytipovaných akcí. Ostatní pak musí schválit primátor,“ upřesnil vedoucí jihlavských strážníků Frenc. Někteří ze zastupitelů se však na navrhovaná opatření dívají rezervovaně. Například podle Pavla Šlechtického (KSČM) není dobře patrné, kde je jasná hranice mezi žebráním a žádostí o příspěvek na dobročinnost.

„Stalo se mi, že mě na ulici oslovila rodina v nouzi, která žádala o pomoc. A co teď s tím?“ nadhazuje řečnickou otázku Šlechtický. Ten se zatím ani vnitřně nerozhodl, zda je nutné omezovat pití alkoholu na veřejnosti. „Určitě je to špatná věc, ale nejsem si jist, zda bychom ji měli zakazovat nějakým nařízením.“

Podle Jany Mayerové z ANO však radnice vykročila správným směrem. „S principem obou vyhlášek rozhodně souhlasím a aktivitu vítám. Jakožto člověk, který se chce ve svém městě cítit bezpečně a stejně tak si to představuje i pro svoje děti,“ říká k zamýšlenému kroku opoziční zastupitelka.

Za nárůst opilců a žebrajících lidí v Jihlavě může i ta skutečnost, že ve městě funguje protialkoholní záchytná stanice. „Mezi ‚klienty‘ těchto zařízení se najdou jedinci, kteří nejsou vázaní na svůj region. Ti pak v daném městě, kam jsou dovezeni na záchytku, zůstávají.

,