Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava chce zakázat konzumaci alkoholu. Vyhnat hodlá z města i žebráky

  11:30aktualizováno  11:30
Jihlava připravuje dvě vyhlášky, které mají z ulic vyhnat opilce a žebráky. Řada těchto osob se však do krajského města Vysočiny dostává proto, že zde funguje protialkoholní záchytná stanice.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chodila po jihlavských ulicích a žebrala. Jitka H. dlouhé měsíce obtěžovala lidi zejména v centru krajského města.

„Potkávala jsem ji často, byla neodbytná. Jednou jsem chvátala, tak jsem sáhla do peněženky pro dvacku, abych od ní měla pokoj. Jenže ona ani nepoděkovala a řekla, ať jí dám dvoustovku, kterou tam viděla,“ svěřila se pro MF DNES paní Jana, jedenačtyřicetiletá zdravotní sestra. „Byla nepříjemná, skoro jsem se jí bála,“ dodala na adresu žebračky.

Jitka H., jež kvůli svému chování nakonec skončila před soudem, je mediálně asi nejznámějším případem žebrání v Jihlavě. Zdaleka však ne jediným. Zejména centrum města trápí opilci a všelijací pobudové.

Proto budou příští týden zastupitelé schvalovat dvě vyhlášky, které mají zakázat nejen žebrání, ale i popíjení alkoholu na veřejnosti. Pokud se najde dostatek hlasů, obě opatření začnou platit od 1. července.

Městská policie momentálně nemá nástroj, jak zasáhnout

„Vyhlášky iniciovala městská policie. Reagujeme na stížnosti lidí, které se týkaly zejména centra města. Chceme tímto občanům vyjít vstříc. Vyhlášky nám pomůžou, protože už budeme moci zasáhnout například ve chvíli, kdy někdo bude na náměstí popíjet alkohol, což momentálně možné není,“ nastínil Jan Frenc, ředitel městské policie.

„V současné chvíli musí strážník čekat například na první odhozený nedopalek cigarety nebo jiné konkrétní protiprávní jednání, aby mohl zasáhnout. Radnice od vyhlášky očekává, že dá městské policii nástroj k potírání konzumace alkoholu na veřejnosti, respektive k řešení problémů s tím spojených,“ doplnil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Vyhláška zakáže konzumaci alkoholu nejen v centru města, ale například i v parcích nebo na veřejných sportovištích. Výjimku, kdy se alkohol na náměstí bude moci popíjet, tvoří předem ohlášené kulturní akce, mezi něž patří například tradiční svatomartinský či havířský průvod.

Co je a není žebrání?

„Celkem jde o přibližně sedmdesátku předem vytipovaných akcí. Ostatní pak musí schválit primátor,“ upřesnil vedoucí jihlavských strážníků Frenc. Někteří ze zastupitelů se však na navrhovaná opatření dívají rezervovaně. Například podle Pavla Šlechtického (KSČM) není dobře patrné, kde je jasná hranice mezi žebráním a žádostí o příspěvek na dobročinnost.

„Stalo se mi, že mě na ulici oslovila rodina v nouzi, která žádala o pomoc. A co teď s tím?“ nadhazuje řečnickou otázku Šlechtický. Ten se zatím ani vnitřně nerozhodl, zda je nutné omezovat pití alkoholu na veřejnosti. „Určitě je to špatná věc, ale nejsem si jist, zda bychom ji měli zakazovat nějakým nařízením.“

Podle Jany Mayerové z ANO však radnice vykročila správným směrem. „S principem obou vyhlášek rozhodně souhlasím a aktivitu vítám. Jakožto člověk, který se chce ve svém městě cítit bezpečně a stejně tak si to představuje i pro svoje děti,“ říká k zamýšlenému kroku opoziční zastupitelka.

Za nárůst opilců a žebrajících lidí v Jihlavě může i ta skutečnost, že ve městě funguje protialkoholní záchytná stanice. „Mezi ‚klienty‘ těchto zařízení se najdou jedinci, kteří nejsou vázaní na svůj region. Ti pak v daném městě, kam jsou dovezeni na záchytku, zůstávají.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz