Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na lidi zabírají peníze, všimli si v Jihlavě a odmění za třídění odpadu

  14:44aktualizováno  14:44
Radnice v Jihlavě chystá projekt, kterým chce motivovat lidi k třídění odpadu. A do projektu zapojí i Jihlavské karty. Ty doposud sloužily pouze jako jízdenka v MHD. Kdo s ní dvakrát za pololetí navštíví sběrný dvůr, dostane slevu 65 korun z poplatku za svoz odpadu.

Jihlavská radnice chce finančně motivovat obyvatele k tomu, aby lépe třídili odpad. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé v Jihlavě nyní platí ročně za odpad 680 korun za osobu. A díky motivačnímu programu, který chce radnice spustit od července letošního roku, by mohli ročně platit o 65 korun na osobu méně. Při čtyřčlenné domácnosti by tak rodina ročně na svozu odpadu ušetřila 260 korun.

A radnice si od toho zase slibuje, že ještě zvýší podíl vytříděného recyklovatelného odpadu. Ten dělá v současnosti necelých 30 procent, radnice by se však chtěla dostat na 50 procent, vztaženo k celkovému množství odpadu z popelnic.

Náklady na svoz odpadu v Jihlavě

"Skutečné náklady na svoz a likvidaci odpadu jsou ve výši 696 korun ročně na obyvatele. To znamená, že každý obyvatel Jihlavy nyní má plošnou slevu 16 korun za rok. To nepovažujeme za spravedlivé," poznamenala vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková. Po spuštění nového systému budou moci lidé ušetřit až 65 korun.

"Zkoušeli jsme všechny způsoby, letáky, radniční noviny, osobní dopis do schránek i informační web, ale bohužel většina lidí zabírá jenom na peníze," řekla vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková. Ta motivační systém představila zastupitelům.

Kdo bude chtít slevu získat, musí se nejprve do programu zaregistrovat, a to vyplněním speciálního formuláře. Ty budou k vyzvednutí na radnici a pravděpodobně i ve sběrných dvorech. "Chceme lidi aktivně přitáhnout, aby se sami do tématu museli zapojit," zdůvodnila Ruschková.

Přidat se mohou osoby s trvalým pobytem v Jihlavě a cizinci s povolením k trvalému pobytu na více než 90 dnů. To vše jsou lidé, kteří platí poplatek za odpad.

Poplatky za svoz odpadu však hradí i vlastníci rekreačních chat, domů a bytů bez trvalého pobytu. Ti se ale do motivačního programu zapojit nemohou. "U nich ty náklady už dneska převyšují to, čím svým poplatkem do systému přispějí," vysvětlila Katarína Ruschková.

K Jihlavské kartě se přidá i karta odpadní

Do programu se lze zapojit třemi různými způsoby. A liší se podle toho, v jakém typu obydlí lidé žijí, zda v domku, nebo bytovém domě.

Obyvatelé bytových domů musí čtyřikrát do roka navštívit sběrný dvůr. "Odevzdávat tam mohou zpětně odebíraná elektrozařízení a kovy, biologicky rozložitelné odpady, nebezpečné odpady. To vše se již na sběrných odpadech odevzdává a my bychom takto ty, co už to dělají, za to chtěli odměnit," nastínila Ruschková.

Lidé se ve sběrných dvorech identifikují pomocí čipové karty - buď Jihlavské karty, která doposud sloužila pouze jako jízdenka na MHD, nebo pomocí nové karty odpadové. "Zavádíme kvůli tomu nový počítačový systém, jeho pořízení vyjde zhruba na 220 tisíc korun. Budeme připraveni, aby od července fungoval," řekl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy (SMJ), které sběrné dvory provozují.

Kdo nemá Jihlavskou kartu, tomu bude vydána odpadová karta. "To bude karta stejného typu jako například do knihovny," vysvětlila Katarína Ruschková. K uplatnění slevy na všechny členy domácnosti stačí, aby s kartou sběrný dvůr navštěvoval jeden její člen.

Jihlavskou kartu ve sběrném dvoře mohou využít držitelé s trvalým pobytem v Jihlavě. "U ostatních bude fungovat takzvaný semafor - pracovníkům na sběrném dvoře přiložením karty zelená dioda oznámí občana z Jihlavy, červená člověka s trvalým pobytem mimo Jihlavu. Ten za odevzdání odpadu zaplatí, protože odevzdávat odpad do sběrného dvora mohou zdarma pouze obyvatelé Jihlavy," připomněla Ruschková.

"Podmínka pro poskytnutí úlevy bude splněna, pokud občan odevzdá některý z uvedených odpadů minimálně dvakrát za pololetí," dodala šéfka radničního odboru životního prostředí.

Ekologům se motivační program líbí

Obyvatelé žijící v rodinných domech budou mít možnost nechat si zřídit popelnici na bioodpad. Ty už nyní využívají obyvatelé příměstských částí Jihlavy Zborné a Pávova.

A třetím způsobem, jak ušetřit, je snížení počtu nádob, objemu nebo frekvence svozu. "Jde nám o to, abychom platili méně za vývoz, protože to je jediná cesta, jak ušetřit. Svoz odpadu na skládku klesá, ale náklady na svoz neklesají, protože vyvážíme poloprázdné popelnice," zmínila Ruschková.

"Toto ale lze sledovat pouze u rodinných domů, protože nejsme s to ohlídat to v bytových domech," dodala vedoucí odboru životního prostředí.

Motivační systém si pochvaluje také zástupce ekologického sdružení Arnika Matěj Man.

"Ačkoliv jsme neměli možnost do koncepce zasahovat, tuto snahu jihlavského magistrátu oceňuji a vážím si jí, doufám, že se ten systém bude dál rozvíjet," uvedl Man, vedoucí kampaně "Nespaluj, recykluj", který zároveň ve městě organizuje sběr podpisů pro vyhlášení referenda o uvažované spalovně odpadu.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz