Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj Vysočina chce mít speciální dětské centrum. Jihlava mu ho ale nedá

  18:03aktualizováno  18:03
Po slučování středních škol se Vysočina pouští do centralizace pedagogicko-psychologických poraden. V té souvislosti se ozvala Jihlava, která nehodlá kraji přepustit svou pýchu - speciální pedagogické centrum starající se o děti s různými zdravotními či mentálním handicapy.

Speciální pedagogické centrum nabízí dětem k relaxaci a rozvoji smyslového vnímání i tuto snoezelen místnost. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Speciálně pedagogické centrum v Jihlavě kraji nedáme. Takové stanovisko předal primátor Rudolf Chloupek vysočinské radní pro oblast školství Janě Fialové (oba z ČSSD).

Pedagogicko-psychologické poradny a speciální pedagogická centra se od 1. července sloučí pod jednu organizaci a společně budou fungovat pod hlavičkou Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Vysočina.

Fotogalerie

Součástí plánu je také snaha odštěpit speciálně pedagogická centra od škol.

Kraj by v rámci změn rád převzal i činnost Speciálně pedagogického centra (SPC) v Jihlavě, které však zřizuje jihlavský magistrát jako součást Mateřské školy Demlova.

„V této věci probíhala jednání a zatím nedošlo ke shodě. Chceme ale najít nějaké řešení,“ sdělil Kamil Ubr, vedoucí krajského odboru školství.

Jihlavský magistrát se však svého SPC, jež poskytuje péči dětem se zrakovým, mentálním, tělesným, sluchovým a řečovým postižením, dětem s více vadami a dětem s poruchami autistického spektra, rozhodně nechce vzdát.

Primátor: Vzniká tady moloch

Toto centrum město postupně budovalo 25 let. „Na rozdíl od kraje jsme do něj investovali značné finance. Je v naší budově, je propojené s mateřskou školou, máme tam erudované pracovníky a skvěle to funguje. Je to naše pýcha, protože podobné pracoviště není široko daleko a už nyní má prakticky krajskou působnost,“ vysvětluje jihlavský primátor a také dlouholetý pedagog Rudolf Chloupek.

„Není důvod měnit organizační strukturu něčeho, co funguje, nebo se toho jen tak vzdávat ve prospěch takového molochu, který tu vzniká. Osobně si myslím, že taková centralizace není příliš vhodná,“ dodává.

Také ředitelce jihlavského SPC Ljubici Váchové se pod křídla kraje nechce.

„Centrum jsme pod městem dlouho budovali. Zajišťuje péči pro 1 600 dětí na vysoké odborné úrovni. Samozřejmě máme obavy z toho, že každé slučování nebo změny kompetencí mohou přinést problémy. Navíc sloučení s Pedagogicko-psychologickou poradnou není optimální řešení. Byl by to spíš krok zpět,“ myslí si ředitelka Speciálně pedagogického centra a mateřské školy v jihlavské Demlově ulici.

Upozorňuje, že SPC pracuje v terénu s rodinami, zatímco poradna vykonává spíše diagnostickou činnost. Radní kraje Jana Fialová se ale myšlenky SPC pod hlavičkou krajské organizace nechce jen tak vzdát.

„Rozhodnutí pana primátora akceptuji, ale budu se ho snažit dál přesvědčit o tom, že se o toto rodinné stříbro budeme dobře starat a bude u nás v dobrých rukou. Myslíme si totiž, že je to logický krok a SPC by pod tuto organizaci mělo patřit,“ dodala.

Ředitelé: Potlačíte specifika jednotlivých pracovišť

Podle ní i vedoucího krajského odboru školství Kamila Ubra Vysočina sloučením jednotlivých poraden reaguje na schválenou novelu školského zákona, která nastavila nové principy ve vztahu k inkluzivnímu vzdělávání a přináší zvýšené nároky na poradny.

Nová struktura by podle zástupců kraje měla přinést lepší a rovnoměrné pokrytí služeb a jejich sjednocení.

„Zjednodušit by se mělo samotné řízení organizace, bude jednotná statistika i evidenční systém. Nabízené služby by se měly rozšířit například o kariérní poradenství. A především chceme sjednotit přístup k inkluzivnímu vzdělávání,“ vypočítává klady Ubr.

Sídlo bude mít nová krajská organizace v Jihlavě na třídě Legionářů. Jejím šéfem bude Milan Pavlík, ředitel Pedagogicko-psychologické poradny a Speciálního pedagogického centra ve Žďáru nad Sázavou.

Stávající poradny v jednotlivých okresech - Třebíč, Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Žďár nad Sázavou - zůstanou i nadále na svých adresách. Budou fungovat jako detašovaná pracoviště. Pokračovat mají i všichni stávající vedoucí.

Současní ředitelé jednotlivých pedagogicko-psychologických pracovišť na společné schůzce nastínili i možná rizika sloučení. Hlavní problémy vidí v nárůstu administrativy, potlačení specifik jednotlivých pracovišť a tím i omezení nabídky služeb nebo v menší pružnosti při řešení problémů.

„Centrální pracoviště nemusí být vždy ku prospěchu,“ míní Ljubica Váchová.




Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...



Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz