Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce má jasno, škola s týmem Hitlerjugend předpisy neporušila

  17:20aktualizováno  17:20
K žádnému porušení předpisů - natož k propagaci fašismu - nedošlo. Tak zní výsledek kontroly České školní inspekce v Základní škole v Jemnici, která na červnovou vědomostní soutěž vyslala družstvo s názvem Hitlerjugend Jamnitz. Chlapci byli navíc oblečeni do dobových kostýmů.

Deváťáci z Jemnice dorazili na soutěž i v dobových kostýmech. | foto: archiv zsjemnice.cz

Fotografie zachycující šestici deváťáků oblečených do stejnokroje nacistické mládeže s hákovým křížem na rukávech se po čase objevily v místních novinách a také na webových stránkách školy. Tam navíc byly doplněny textem s dodatkem: Děkujeme za vzornou reprezentaci.

A právě tahle prezentace se následně stala pro někoho podnětem pro sepsání stížnosti, která směřovala na Českou školní inspekci. „Je pravda, že zvolený způsob prezentace nebyl úplně šťastný. V někom mohl vzbudit nepříjemné pocity,“ uznal náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

To je však podle něj jediná výtka, která směrem k jemnické škole mířila. „Jinak jsme absolutně neshledali žádné porušení předpisů, natož že by mělo jít o nějakou propagaci fašismu a podobně. Za nás v tomto směru určitě problém není,“ oznámil výsledky kontroly, která začala hned druhý den nového školního roku.

Pocit zadostiučinění se nedostavil

Během ní členové komise postupně hovořili nejen s ředitelem zmiňované školy a pedagogy, ale také s organizátory soutěže a samotnými soutěžícími.

„Prokázalo se, že učitelé dostatečně poučili žáky o citlivosti tématu druhé světové války. Stejně jako o nutnosti chovat se ve zvolených v kostýmech během soutěže maximálně vhodně,“ ujišťoval Andrys.

Deváťáci z Jemnice dorazili na soutěž i v dobových kostýmech.

Deváťáci z Jemnice dorazili na soutěž i v dobových kostýmech.

Konečná zpráva České školní inspekce ředitele jemnické školy Zdeňka Hirta nikterak nepřekvapila. Od začátku tvrdil, že jakékoliv podezření z propagace fašismu, není na místě.

„Co vám mám na to říct. To víte, že jsme si oddechli. Ne, že bychom snad čekali, že by mělo být z naší strany něco špatně, ale každopádně je to velká úleva,“ přiznal Hirt.

Pocit zadostiučinění se nicméně nedostavil. „Bylo to nepříjemné období pro všechny, tedy i pro žáky. A i když teď napíšete, že k žádnému pochybení nedošlo, tak si to stejně zase někdo přebere po svém,“ nechal se slyšet ředitel ZŠ v Jemnici.

Do kouta nezalezou, soutěžit budou dál

„Pro mě je celá tahle kauza důkazem, že média mohou udělat člověku ze života takové peklo, které ho může i zničit. Přitom šlo o úplnou hloupost. Dostal jsem spoustu mailů. A ačkoliv většina byla povzbudivých, našly se i hodně nepříjemné,“ prozradil.

Co se prezentace týká, dá si podle něj škola napříště pozor. To tedy znamená, že se na soutěže chystá znovu.

„Konkrétně Dějepravné soutěžení je velmi hodnotné, nabízí žákům zase jiný pohled na dějiny,“ uvedl Hirt. „Navíc já nejsem typ člověka, který by po podobném zážitku zalezl do kouta a řekl: Nebudeme dělat nic, kašleme na to. Každopádně si příště dáme pozor, abychom veřejnost zbytečně nepopouzeli,“ doplnil.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz