Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvod po ledečsku: lidem zlevní domy, vesnice přijde o statisíce

  15:01aktualizováno  15:01
Odchod místních částí Vrbky a Sychrova od Ledče nad Sázavou se zřejmě prodraží. Obec Kozlov, pod kterou chtějí nově spadat, připravuje splátkový kalendář na vyplacení stovek tisíc korun jako „odchodného“. Obyvatelům se ale přes noc sníží cena nemovitostí a přijdou o výhody města.

Ledeč nad Sázavou. Perla Posázaví, jak se jí říká, možná přijde o své dvě místní části - Vrbku a Sychrov. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Odchod místních částí Vrbky a Sychrova od Ledče nad Sázavou a jejich připojení k sousednímu Kozlovu bude stát možná ještě víc než 700 tisíc korun. Vyplynulo to z prvního společného jednání zastupitelů obou obcí. Peníze by mohl Kozlov platit podle splátkového kalendáře.

„Konečně jsme oficiálně slyšeli od Kozlova nabídku, která se předtím objevovala jen v médiích. Byli jsme ujištěni, že Kozlov skutečně naše místní části chce převzít, je seznámen s podmínkami a je schopen se o dnes ještě naše občany postarat,“ přiblížil ledečský místostarosta Jan Drápela.

Obyvatelé ledečských místních částí Vrbka a Sychrov jsou dlouhodobě nespokojeni s tím, jak se o ně město stará, a požadují přechod k sousednímu Kozlovu. S malou samostatnou obcí je pojí historie i geografická vzdálenost. 

Okolí vzkvétá, k nám ale peníze na rozvoj nepřijdou

„Zatímco okolní obce vzkvétají, u nás město nedělá nic. Za celých třicet let, co jsme pod Ledčí, nám poslala 300 tisíc korun,“ postěžoval si už dříve Jaromír Brabec z osadního výboru ve Vrbce.

O přechod mají zájem nejen obě osady, ale také Kozlov, jehož zastupitelé už schválili usnesení, že místní části přijmou. Vesnice se 140 obyvateli by se tím o více než polovinu rozrostla.

Obyvatele osad i představitele Kozlova však překvapila ledečská radnice, když za odchod začala požadovat finanční vyrovnání. Za budovy, cesty, pozemky a další svůj majetek chce zaplatit.

„Podle zákona to požadovat musíme. Musíme se chovat jako řádní hospodáři, jinak se vystavujeme trestnímu stíhání,“ vysvětlil ledečský místostarosta. Ledeč hodnotu nezbytného majetku ocenila na 700 tisíc korun. To celou záležitost nabilo emocemi.

„Částečně se nám je teď podařilo odbourat. Loučili jsme se v dobrém,“ konstatoval po pondělním společném jednání Jan Drápela.

„Něco jsme si vyjasnili,“ stručně zhodnotil starosta Kozlova Josef Borovský.

Klesnou ceny nemovitostí, zhasne veřejné osvětlení

Na pondělním jednání vyšlo najevo, že Kozlov po Ledči požaduje soupis veškerého majetku, který by Ledeč měla spolu s osadami obci předat. Na to ledečští úředníci nebyli připraveni. Schůzka obou stran by se tak měla opakovat v polovině července.

„Když už se takový převod dělá, chtěli jsme vidět, co všechno Ledeč ve Vrbce a Sychrově má a kolik za to bude chtít peněz. A chceme i ocenění auditorem,“ konstatoval Borovský. Jakési „odchodné“ tak může přijít ještě na víc než odhadovaných 700 tisíc korun.

Kozlov je podle svého starosty připraven dohodnout se na splátkovém kalendáři. „V tom samozřejmě vyjdeme Kozlovu vstříc,“ prohlásil Drápela.

Ten byl také rád za jednoznačné stanovisko Kozlova o tom, že jsou si vědomi všech věcí, které s převodem budou souviset. Zejména s tím, že obyvatelé místních částí přestanou být obyvateli Ledče a stanou se obyvateli malé obce.

Jejich děti tak nebudou mít přednost ve školách, město jim přestane vyvážet odpad nebo zajišťovat veřejné osvětlení i třeba sociální služby. Rapidně jim poklesnou i ceny nemovitostí, lidé budou potřebovat také nové doklady a budou muset měnit třeba smlouvy a povolení.

„Jsme ochotni to podstoupit. Jinak se totiž dál z místa nepohneme,“ pravil odhodlaně Brabec.

Nerozhodujte se v uměle živených emocích, nabádá zastupitel

„Myslel jsem si, že na tom budou obyvatelé osad lépe. Ale když jsem do toho pronikl a porovnal si plusy a minusy, co to bude pro obyvatele obnášet... Město je zkrátka město. Aby si to lidé za tři roky nevyčítali,“ vyjádřil své pochybnosti jeden z ledečských zastupitelů Pavel Policar.

Podle něho bylo v celé záležitosti mnohem víc vášní a emocí než věcné diskuse a argumentace. Jak dodal, hlavně ze strany obyvatel osad a představitelů Kozlova.

„Rozhodnutí je třeba učinit s chladnou hlavou, bez emocí. Lidem z Vrbky a Sychrova nechceme v ničem bránit, ale měli by se rozhodnout na základě všech informací, ne na základě uměle živených emocí,“ pravil Policar.

Ani po dalším jednání v polovině července nebude konec „rozvodu po ledečsku“ v dohledu.

„Definitivně bude rozhodnuto o majetkovém vyrovnání. Ale bude toho stále spoustu před námi,“ říká Josef Borovský. Teprve pak přejdou jednání na otázky týkající se katastrů, evidence obyvatel a v poslední řadě i termínu přechodu osad pod jinou obec.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz