Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvod po ledečsku: lidem zlevní domy, vesnice přijde o statisíce

  15:01aktualizováno  15:01
Odchod místních částí Vrbky a Sychrova od Ledče nad Sázavou se zřejmě prodraží. Obec Kozlov, pod kterou chtějí nově spadat, připravuje splátkový kalendář na vyplacení stovek tisíc korun jako „odchodného“. Obyvatelům se ale přes noc sníží cena nemovitostí a přijdou o výhody města.

Ledeč nad Sázavou. Perla Posázaví, jak se jí říká, možná přijde o své dvě místní části - Vrbku a Sychrov. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Odchod místních částí Vrbky a Sychrova od Ledče nad Sázavou a jejich připojení k sousednímu Kozlovu bude stát možná ještě víc než 700 tisíc korun. Vyplynulo to z prvního společného jednání zastupitelů obou obcí. Peníze by mohl Kozlov platit podle splátkového kalendáře.

„Konečně jsme oficiálně slyšeli od Kozlova nabídku, která se předtím objevovala jen v médiích. Byli jsme ujištěni, že Kozlov skutečně naše místní části chce převzít, je seznámen s podmínkami a je schopen se o dnes ještě naše občany postarat,“ přiblížil ledečský místostarosta Jan Drápela.

Obyvatelé ledečských místních částí Vrbka a Sychrov jsou dlouhodobě nespokojeni s tím, jak se o ně město stará, a požadují přechod k sousednímu Kozlovu. S malou samostatnou obcí je pojí historie i geografická vzdálenost. 

Okolí vzkvétá, k nám ale peníze na rozvoj nepřijdou

„Zatímco okolní obce vzkvétají, u nás město nedělá nic. Za celých třicet let, co jsme pod Ledčí, nám poslala 300 tisíc korun,“ postěžoval si už dříve Jaromír Brabec z osadního výboru ve Vrbce.

O přechod mají zájem nejen obě osady, ale také Kozlov, jehož zastupitelé už schválili usnesení, že místní části přijmou. Vesnice se 140 obyvateli by se tím o více než polovinu rozrostla.

Obyvatele osad i představitele Kozlova však překvapila ledečská radnice, když za odchod začala požadovat finanční vyrovnání. Za budovy, cesty, pozemky a další svůj majetek chce zaplatit.

„Podle zákona to požadovat musíme. Musíme se chovat jako řádní hospodáři, jinak se vystavujeme trestnímu stíhání,“ vysvětlil ledečský místostarosta. Ledeč hodnotu nezbytného majetku ocenila na 700 tisíc korun. To celou záležitost nabilo emocemi.

„Částečně se nám je teď podařilo odbourat. Loučili jsme se v dobrém,“ konstatoval po pondělním společném jednání Jan Drápela.

„Něco jsme si vyjasnili,“ stručně zhodnotil starosta Kozlova Josef Borovský.

Klesnou ceny nemovitostí, zhasne veřejné osvětlení

Na pondělním jednání vyšlo najevo, že Kozlov po Ledči požaduje soupis veškerého majetku, který by Ledeč měla spolu s osadami obci předat. Na to ledečští úředníci nebyli připraveni. Schůzka obou stran by se tak měla opakovat v polovině července.

„Když už se takový převod dělá, chtěli jsme vidět, co všechno Ledeč ve Vrbce a Sychrově má a kolik za to bude chtít peněz. A chceme i ocenění auditorem,“ konstatoval Borovský. Jakési „odchodné“ tak může přijít ještě na víc než odhadovaných 700 tisíc korun.

Kozlov je podle svého starosty připraven dohodnout se na splátkovém kalendáři. „V tom samozřejmě vyjdeme Kozlovu vstříc,“ prohlásil Drápela.

Ten byl také rád za jednoznačné stanovisko Kozlova o tom, že jsou si vědomi všech věcí, které s převodem budou souviset. Zejména s tím, že obyvatelé místních částí přestanou být obyvateli Ledče a stanou se obyvateli malé obce.

Jejich děti tak nebudou mít přednost ve školách, město jim přestane vyvážet odpad nebo zajišťovat veřejné osvětlení i třeba sociální služby. Rapidně jim poklesnou i ceny nemovitostí, lidé budou potřebovat také nové doklady a budou muset měnit třeba smlouvy a povolení.

„Jsme ochotni to podstoupit. Jinak se totiž dál z místa nepohneme,“ pravil odhodlaně Brabec.

Nerozhodujte se v uměle živených emocích, nabádá zastupitel

„Myslel jsem si, že na tom budou obyvatelé osad lépe. Ale když jsem do toho pronikl a porovnal si plusy a minusy, co to bude pro obyvatele obnášet... Město je zkrátka město. Aby si to lidé za tři roky nevyčítali,“ vyjádřil své pochybnosti jeden z ledečských zastupitelů Pavel Policar.

Podle něho bylo v celé záležitosti mnohem víc vášní a emocí než věcné diskuse a argumentace. Jak dodal, hlavně ze strany obyvatel osad a představitelů Kozlova.

„Rozhodnutí je třeba učinit s chladnou hlavou, bez emocí. Lidem z Vrbky a Sychrova nechceme v ničem bránit, ale měli by se rozhodnout na základě všech informací, ne na základě uměle živených emocí,“ pravil Policar.

Ani po dalším jednání v polovině července nebude konec „rozvodu po ledečsku“ v dohledu.

„Definitivně bude rozhodnuto o majetkovém vyrovnání. Ale bude toho stále spoustu před námi,“ říká Josef Borovský. Teprve pak přejdou jednání na otázky týkající se katastrů, evidence obyvatel a v poslední řadě i termínu přechodu osad pod jinou obec.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Další z rubriky

Odchod na oběd z koupaliště v Havlíčkově Brodě bude i po opravě složitý

Areál letního koupaliště v Havlíčkově Brodě momentálně připomíná jedno velké...

Koupaliště v Havlíčkově Brodě se v létě návštěvníkům otevře v nové podobě. Místo dosavadních zděných bazénů s...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR/TECHNOLOG - PLASTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz