Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS se spojila se Starosty k vyjednávání na Vysočině, ostatní překvapily

  11:25aktualizováno  11:25
Občanští demokraté na Vysočině se nechtějí smířit s tím, že jejich pobyt v krajské opozici se prodlouží na dlouhých dvanáct let. Proto se spojili v povolebních vyjednáváních s hnutím Starostové pro Vysočinu, aby měli větší sílu. Tuto taktiku ale ostatní strany nepovažují za moc férovou.

Hnutí ANO by nejraději, aby třetím do koalice na Vysočině byla KDU-ČSL, jejíž lídrem je Jaromír Kalina (na snímku vlevo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Poslouchali, že jsou ve hře už jen dvě varianty a ty se jich netýkají. A tak to chtěli změnit. Toužili dostat se znovu do hry. Překvapili tím jak lidovce, tak ČSSD, i hnutí ANO. A to ne moc příjemně.

Řeč je o tom, že se ODS spojila se Starosty, aby se jim podařilo zvrátit dosavadní nevýhodnou pozici ve vyjednávání.

V pondělí večer se dohodli sociální demokraté s hnutím ANO, že spolu půjdou do koalice. K sobě potřebují někoho třetího. Lidovce nebo komunisty.

A teď je vyrobená i možnost, že to bude ODS se Starosty, kteří mají dohromady celkem devět zastupitelů. To je víc než zisk lidovců i komunistů. Lídr KDU-ČSL se to dozvěděl na schůzce s ODS. „Byla to pro mě překvapivá věc,“ sdělil Jaromír Kalina.

Tři nejpravděpodobnější varianty koalice

1. ČSSD, ANO, KSČM (dohromady 26 zastupitelů)

2. ČSSD, ANO, KDU-ČSL (27 zastupitelů)

3. ČSSD, ANO, ODS, Starostové pro Vysočinu (29 zastupitelů)

Výsledky voleb:
ČSSD – 11 mandátů ANO – 9 mandátů KDU-ČSL – 7 mandátů KSČM – 6 mandátů ODS – 5 mandátů Starostové – 4 mandáty SPO – 3 mandáty V krajském zastupitelstvu je 45 míst.

Hnutí ANO se proti aktivitě občanských demokratů ohradilo.

„My jsme nechtěli jednat s tím, že ODS a Starostové budou jeden subjekt, který má k dispozici devět mandátů. Nepřijde mi korektní, aby dvě strany, které zůstaly na chvostu, tlačily na pilu novým uskupením,“ uvedl poslanec Josef Kott, který je členem vyjednávacího týmu hnutí ANO.

On sám preferuje, aby tím třetím do koalice byla KDU-ČSL. Tento názor převažuje též u dalších nově zvolených zastupitelů ANO. „Variantu s KSČM jsme neprobírali jako aktuální,“ doplnil Kott.

Jenže tato varianta je stále aktuální pro vítěznou ČSSD, protože s komunisty mají po osmi letech spolupráce vynikající zkušenosti. Jsou ale i výjimky. Třeba Vratislav Výborný z ČSSD dává přednost lidovcům. Není ale ve vyjednávacím týmu. Pokud by zvítězila varianta s lidovci, řešila by se i existence placených postů ve výborech. Ty dosud patřily komunistům jako odměna za to, že mlčky drželi u moci jednobarevnou vládu ČSSD.

„Zkušenosti s uvolněnými předsedy výborů máme pozitivní. Ale kdyby toto téma někdo otevřel, tak jsme ochotni se o něm bavit,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD).

ODS vede jednání po vlastní linii

Lidovci téma rozhodně otevírat chtějí, protože komunisty ve výborech kritizují už od roku 2008. „ČSSD chtěla znát náš názor na tři uvolněné placené funkcionáře. Řekli jsme, že v tomto jsme konzistentní a že nevidíme účelnost a ekonomičnost vydávání peněz na tyto funkcionáře. Probereme to na našem krajském výboru, zda by se o tom dalo uvažovat za jiné náplně a agendy,“ sdělil Kalina.

Je připraven se dohodnout na koalici společně s ČSSD a ANO, pokud sladí svoje trojí představy.

Za Starosty byl kromě jiných zvolen na hejtmanství Pavel Pacal z vedení třebíčské radnice. „My jsme nabízeli vícero variant,“ uvedl Pacal. Vyloučil pouze spolupráci s komunisty. Pak také s populisty, což je pro něj Strana práv občanů s Janem Velebou. V tom se shoduje s ODS, jejímž byl před lety členem. Nyní čeká, jestli je ČSSD a ANO přizve do koalice. Pacal zatím ještě nechtěl mluvit o tom, jestli by přijal místo ve vedení kraje a opustil třebíčský post místostarosty.

ODS nabídla ČSSD, že by mohli mít oranžoví jako vítězové čtyři místa ve vládě, další tři by mělo ANO, jedno ODS a to poslední Starostové.

Lidovci nabídli úplně stejné počty pro sociální demokraty a ANO. Sami v KDU-ČSL by chtěli zbývající dvě místa ve vládě.

Občanští demokraté si vedou i svoje jednání po vlastní linii. „Třeba ještě budeme nějak reagovat, musíme si to rozebrat a rozmyslet,“ uvedl v pondělí večer Miloš Vystrčil, jejich krajský šéf. Varianta s ČSSD a ANO je podle něj ve hře.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz