Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Setkání znesvářených stran na cyklotrase u Bradla trvalo jen pár minut

  11:21aktualizováno  11:21
Spory o část mezinárodní cyklostezky u Jihlavy trvají už téměř dva roky. Úřady zatím hovořily o tom, že problém s cyklisty, pěšími a vozidly zde má pouze Rostislav Prokeš, jenže na úterní schůzku přímo k Bradlu dorazili další nespokojení majitelé pozemků.

Šedá olověná obloha, déšť kombinovaný se sněhem a lesní cesta pokrytá blátem. Prostředí pro jednání na první pohled velmi nepříznivé, ovšem vzhledem k dané situaci celkem výstižné.

U Bradla na Jihlavsku se sešli zástupci všech znesvářených stran v případu opakovaně zatarasené cyklotrasy, po níž se dá z Jihlavy dojet na kole až do Rakouska.

Jenže část této trasy vede přes soukromé pozemky a jeden z majitelů - Rostislav Prokeš - se snaží cyklistům, chodcům i vozidlům v cestě zabránit. Naposledy například tím, že ji přehradil haldou zeminy. „Já si bráním jenom svůj majetek,“ argumentoval Prokeš.

Fotogalerie

Chataři, obec Velký Beranov, pod nějž Bradlo spadá, a jihlavský odbor dopravy se ho však snaží přesvědčit, že jde o jedinou přístupovou cestu do oblasti, která tudíž musí zůstat volně průjezdná. Zatím se jim to ale nedaří.

A nepovedlo se to zjevně ani v úterý. Po pár minutách se totiž skupina rozešla bez zjevné dohody.

„Jsme teprve na začátku celého řízení, které dnes rozhodně nekončí. Konec bude až za nějakou dobu,“ pronesl při odchodu směrem k novinářům jeden ze zástupců zmiňovaného magistrátního odboru. „Můžete si to tady vyfotit a okomentovat, ale to je tak vše, co dnes můžete,“ dodal.

Majitelka jedné z místních chat a bývalá jihlavská zastupitelka Věra Podhorská by však médiím nejraději nepovolila ani to. „Vaše články situaci pouze zhoršují, měli byste toho nechat. Po nich je pan Prokeš ještě víc naštvaný,“ pustila se do novinářů.

Řešení? V nedohlednu

Zatímco ona jednání přítomna být mohla, další majitelé pozemků, přes které cyklotrasa vede, byli vykázáni. „Přišli jsme si poslechnout, co vymyslí, ale bylo nám řečeno, že nás nikdo nezval. Pan Prokeš tady tedy bojuje i za nás,“ prozradil Miroslav Prchal.

Ani on není spokojený s tím, že se jezdí a chodí přes jeho majetek. „Ano, bylo tomu tak vždycky, ale to tudy prošlo pár lidí za den,“ spustil. „Teď, co je tady cyklotrasa, je tu pořád někdo. A když na stráni nad cestou pracujete a řeknete lidem, ať stojí, protože za chvilku poletí dolů třímetrový strom, tak je to každému jedno. Objedou vás a ještě za sebou klidně táhnou dítě. A koho by pak honili k zodpovědnosti, kdyby se něco stalo? No nás!“

Na otázku, jak by se tedy měla podle něj celá situace řešit, však odpovědět neuměl. „Nevím. Nicméně vzhledem k rychlosti našich soudů to potrvá ještě asi dlouho,“ nastínil, kudy se zřejmě bude spor dál ubírat.

„Ale taky jsem v rádiu slyšel bývalého pana primátora Vymazala, který říkal, že se vlastníků vlastně není potřeba ptát. To jsme potom zpátky v padesátých letech. Takže třeba se chystají nám ten pozemek vyvlastnit. Kdo ví,“ krčil rameny.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz